Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Suzie

Badminton Nedir? Badminton Hakkında Genel Bilgiler

Recommended Posts

Guest Suzie

Badminton

badminton-1.jpg

 

MÖ 5. yüzyılda Çinliler, badmintonun atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan'da poona adıyla oynanıyormuş. Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler. Beauford Dükü'nün kızları bu oyunu ilk defa Badminton Evi'nde oynamışlardır. Badminton ismi de bu salondan gelmektedir.

 

J.L. Baldwin isimli sporcu, bu sporun kurallarını ilk koyan kişidir. 1870'li yıllarda Hindistan'dan dönen İngiliz subayları, Badminton'u J.L. Baldwin'in koyduğu kurallara göre oynamaya başlamışlardır. Dört yıl gibi kısa sürede İngiltere'de ilk badminton kulübü kuruldu ve kuralları belirlenen oyun ülke geneline yayıldı. Ancak uzun süre sosyete sporu olarak anılmıştır. Daha sonra çeşitli ülkelere yayılan badminton, 1934'te Uluslararası Badminton Federasyonu'nun kurulması ile yeni bir ivme kazanmıştır. 1934'ten beri özellikle Çin ve Endonezya bu oyunda hayli başarılı olmaktadırlar.

 

Badminton, ilk kez 1972 Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine gösteri sporu olarak çıkmıştır. Yine, 1988'de Seul'de bir kez daha denenen badminton, 1992'de Barselona'da esas spor olarak ilk kez oynanmıştır. Asya ülkelerinin yanı sıra Danimarka ve İngiltere'de bu oyunda en iyi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Badminton esasında atası sayılan sporlardan çok farklılaşmamıştır. Denebilir ki, 1800'lerde nasıl oynanıyorsa, bugün de aşağı yukarı o şekilde oynanmaktadır.

 

Türkiye'de Tarihçesi

 

Nasıl ve ne zaman girdiği tam olarak bilinmemekle birlikte, yine diğer sporlarda olduğu gibi, yabancı ülke elçilik görevlileri, askerler veya yurtdışına eğitim amacıyla gidenler aracılığıyla ülkemizde yayılmasını sağladıkları sanılmaktadır.

 

Türkiye Badminton Federasyonu 1991 yılında resmi olarak kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Badminton sporunun ilk federasyon başkanı ise, İrfan Yıldırım'dır. Türkiye genelinde ve federasyon verilerine göre, 2001 yılı itibarıyla 90 badminton kulübü ve 1880 sporcu vardır. Badminton Milli Takımımız ilk milli müsabakasını İzmir'de Kazakistan Milli Takımı ile oynamıştır. Ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası turnuva ise 70. Yıl Uluslararası Badminton Turnuvası olup, 25-29 Ekim 1993 tarihlerinde Ankara'da yapılmıştır.

 

Oyun Kuralları TANIMLAMALAR

 

Oyuncu : Badminton oynayan herhangi bir kişi.

Karşılaşma : Her biri bir ya da iki oyuncudan oluşan karşı taraflar arasındaki esas karşılaşma.

Tekler : Karşılıklı birer oyuncunun oynadığı bir karşılaşma.

Çiftler : Karşılıklı iki oyuncunun oynadığı bir karşılaşma.

Servis atan taraf : Servis atışı hakkına sahip olan taraf.

Servisi karşılayan taraf : Servis atan tarafın karşısındaki taraf.

Ralli : Servis atışı ile başlayan ve top oyun dışında kalana kadar devam eden bir ya da birden fazla vuruş dizisi.

Vuruş : Oyuncu raketinin herhangi bir ileri hareketi.

 

1. KORT VE KORT EKİPMANI

 

1.1. Kort, Şema A ’da gösterildiği gibi, 40 mm genişliğindeki çizgilerle işaretli bir dikdörtgen şeklinde olacaktır.

1.2. Kortu işaretleyen çizgiler, kolayca seçilebilir ve tercihen beyaz ya da sarı olacaktır.

1.3. Tüm çizgiler, sahanın belirlemiş oldukları bölümünü oluşturacaktır.

1.4. Direkler, kort yüzeyinden 1.55 metre yüksekliğinde olacak ve Kural 1.10’da öngörüldüğü gibi file gerildiğinde dik duracaklardır. Direkler ya da direk destekleri, korta değmeyecektir

1.5.Direkler, tekler de oynasa çiftler de oynasa, Şema A ’da gösterildiği gibi çiftler tarafı çizgilerine yerleştirilecektir.

1.6.File, 15 mm ’den az ve 20 mm ’den fazla olmayacak şekilde file delikleri olan, eşit kalınlıkta, koyu renk, ince kordondan oluşacaktır.

1.7. File, 760 mm boyunda ve en az 6.1 metre eninde olacaktır.

1.8. Filenin üst kenarı, şeridin içinden geçen kordon veya kablo üzerinde 75 mm ’lik beyaz çift şeritle çevrili olacaktır. Bu şerit, kordon veya kabloya dayalı olacaktır.

1.9. Kordon ya da kablo sıkıca gerilecek ve direklerin en yüksek noktasını aşmayacaktır.

1.10. Filenin en yüksek yeri, kort yüzeyinden itibaren, kortun merkezinde 1.524 metre olacak ve çiftler taraf çizgileri üzerinde 1.55 metre olacaktır.

1.11.File bitimleri ile direkler arasında boşluk olmayacaktır. Gerektiğinde, file bitimlerindeki tam file boyu direklere bağlanacaktır.

 

Not:

(1) Tüm kortun dikdörtgen uzunluğu =14.723 m

(2) Yukarıda gösterildiği gibi, Kort hem tekler hem de çiftler müsabakaları için kullanılabilir.

(3)** Opsiyonel test işaretleri ŞEMA B ’de gösterildiği gibidir.

 

2. TOP

 

2.1. Top, doğal ve / veya sentetik malzemeden yapılacaktır. Top hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, süzülüş özellikleri, genellikle ince bir deri tabakası ile kaplı mantar tabanlı, doğal tüylerle yapılan topların süzülüş özellikleri ile aynı olacaktır.

2.2. Tüy Top

2.2.1Topun tabanına sabitlenmiş 16 tüy bulunacaktır.

2.2.2. Tüyler, tüylerin uç kısmından topun tabanının üst noktasına kadar ölçüldüğünde, 62 mm ila 70 mm arasında eşit uzunlukta olacaktır.

2.2.3. Tüylerin uçları, yarı çapı 58 mm ila 68 mm olan bir daire üzerinde duracaktır.

2.2.4. Tüyler, iplik veya uygun başka bir malzeme ile sıkıca tutturulacaktır.

2.2.5. Tabanın yarı çapı 25 mm ila 28 mm olacak ve üst kısmı yuvarlak olacaktır.

2.2.6. Topun ağırlığı 4.74 ila 5.50 gram olacaktır.

2.3. Tüysüz Top

2.3.1. Doğal tüylerin yerine, eteklik veya sentetik malzemeden yapılmış tüy simülasyonları konacaktır,.

2.3.2. Taban, Kural 2.2.5’te tarif edildiği gibi olacaktır.

2.3.3. Ölçüleri ve ağırlıkları, Kural 2.2.2, 2.2.3 ve 2.2.6’daki gibi olacaktır. Ancak, doğal tüylerle karşılaştırıldıklarında, sentetik malzemelere özgü ağırlık ve diğer özelliklerdeki fark nedeniyle, yüzde 10’luk bir farklılık kabul edilebilecektir.

2.4. Yükseklik ya da iklim nedeniyle hava koşullarının standart topu kullanılamaz hale getirdiği durumlarda, topun genel dizaynı, hızı ve süzülüşünde hiçbir değişiklik olmaması koşuluyla, ilgili Üye Birliğin onayı ile yukarıda bahsedilen özelliklerde değişiklikler yapılabilir.

 

3.TOPUN HIZ TESTİ

 

3.1. Bir topu test etmek amacıyla, bir oyuncu, topu arka sınır çizgisi üzerine değdirecek olan sert bir el altı vuruşu kullanacaktır. Topa yukarı açıyla ve taraf çizgilerine paralel yönde vurulacak tır

3.2. Doğru hıza sahip bir top, Şema B ’deki gibi karşı kortun arka sınır çizginin 530 mm gerisine ve 990 mm ilerisine düşmeyecektir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...