Jump to content
Guest maiadam

Hızır (a.s.)' ın Duası

Recommended Posts

Guest Göktürk
Hızır Aleyhisselam yaptığı bu duanın neticesi ile kendisine Abı hayat suyunun yeri gösterildi ve bu sudan içince kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu. Böylece Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'ın ümmetinden olma şerefine nail oldu.

Ve mâ cealnâ li beşerin min kablikel huld(hulde), e fe in mitte fe humul hâlidûn(hâlidûne).

وَمَا جَعَلْنَا لِبَشَرٍ مِنْ قَبْلِكَ الْخُلْدَ ۖ أَفَإِنْ مِتَّ فَهُمُ الْخَالِدُونَ

Biz, senden önce de hiçbir beşere ölümsüzlük vermedik. Şimdi sen ölürsen, onlar ebedî mi kalacaklar? ( Enbiya 34 )

Soru: Yalanci kim ?...

Guest kayıp

hızır ölümsüz değil ki yalnızca kıyamete kadar yaşayacak...yani öle deniyor ya.

Guest Göktürk
hızır ölümsüz değil ki yalnızca kıyamete kadar yaşayacak...

Zaten sunun surasinda kiyamete ne kaldi ?..

Allah razi olsun kardesim..

Ve Takvani arttirsin...

Göktürk anladi ki " Dünyalar ayri "

Kayip a kibarca bir " Bye-bye "

Kayip dedi hay-hay..

Guest shadow

İnsanoğlu,ölümlü bir varlık değil.ayeti celilere bakarsanız hi,ç bir ayette insanoğlu ölecek demez.sadece ölümü tadacak der,dikkat edin tadacak.yine kendinize sormanız gereken bir soruda şu olmalı,cennet vede cehennem ebdi ise o zaman hangi varlığı siz ölümlü olarak düşünebilirsiniz*sizlerin hataya düştüğü nokta,kendinizi et vede kemik beden olarak algılamanız,bu algılamadanda şartlanmalarınız perdelenmişliğinize sebebiyet vermekte.işte ölmeden önce ölünüzün anlamı ruh beden yaşantısı vede derunünde halife oluşluğunu bilmek,yaşamak,esma terkipleriyle Allahı bulmak vede yaşamak.

Guest kayıp
Zaten sunun surasinda kiyamete ne kaldi ?..

Allah razi olsun kardesim..

Ve Takvani arttirsin...

Göktürk anladi ki " Dünyalar ayri "

Kayip a kibarca bir " Bye-bye "

Kayip dedi hay-hay..

çok bilgi sahibi olmayabilirim,ama çok bilip ukalalık yapanlardan olmadığım için kendimi şanslı buluyorum.ona buna ahkam keseceğinize bildiklerinizi güzel dillerle anlatın...sizinle aynı dünyada olmadığıma da sevindim. ve forumu açan ben olduğum için bye bye demek bana düşer he ne dersin?

bye byeee...

--------------------

İnsanoğlu,ölümlü bir varlık değil.ayeti celilere bakarsanız hi,ç bir ayette insanoğlu ölecek demez.sadece ölümü tadacak der,dikkat edin tadacak.yine kendinize sormanız gereken bir soruda şu olmalı,cennet vede cehennem ebdi ise o zaman hangi varlığı siz ölümlü olarak düşünebilirsiniz*sizlerin hataya düştüğü nokta,kendinizi et vede kemik beden olarak algılamanız,bu algılamadanda şartlanmalarınız perdelenmişliğinize sebebiyet vermekte.işte ölmeden önce ölünüzün anlamı ruh beden yaşantısı vede derunünde halife oluşluğunu bilmek,yaşamak,esma terkipleriyle Allahı bulmak vede yaşamak.

çok açıklayıcı bilgi vermişsin teşekkür ediyorum...esma terkibi mevzuuna gelince özelden bu konuda senden yardım istediğimi hatırlıyorum...ama bildiklerini öğretmekten hoşlanmıyor musun ne?

Guest Göktürk

Alâ en nubeddile emsâlekum ve nunşiekum fî mâ lâ ta’lemûn(ta’lemûne).

عَلَىٰ أَنْ نُبَدِّلَ أَمْثَالَكُمْ وَنُنْشِئَكُمْ فِي مَا لَا تَعْلَمُونَ

(60-61) Aranızda ölüm (ün keyfiyyetini, zamaanını, mekânını ve ecellerin mıkdarını) biz (ta'yin ve) takdîr etdik ve biz — (sizi helak ederek) yerinize diğer benzerlerinizi getirmeniz ve sizi bilemeyeceğiniz bir yaratılışda ve suretlerde tekrar peyda etmemiz hususunda — önüne geçilecekler de değiliz.

( VÂKIA - 61 )

Guest kayıp

Alâ en nubeddile emsâlekum ve nunşiekum fî mâ lâ ta’lemûn(ta’lemûne).

عَلَىٰ أَنْ نُبَدِّلَ أَمْثَالَكُمْ وَنُنْشِئَكُمْ فِي مَا لَا تَعْلَمُونَ

(60-61) Aranızda ölüm (ün keyfiyyetini, zamaanını, mekânını ve ecellerin mıkdarını) biz (ta'yin ve) takdîr etdik ve biz — (sizi helak ederek) yerinize diğer benzerlerinizi getirmeniz ve sizi bilemeyeceğiniz bir yaratılışda ve suretlerde tekrar peyda etmemiz hususunda — önüne geçilecekler de değiliz.

( VÂKIA - 61 )

ne demeye çalışıyorsun?

Guest Göktürk
ne demeye çalışıyorsun?

Insanlar ölümsüz degildir.

Öldükten sonra yeniden yaratilacaklardir. demeye calisiyorum ama anlamiyor kimse :D

Sizce hizir kac yasinda ?..

2000 ?..-3000 ?..

--------------------

Dünya da baligin sirtinda degil mi ?..

Icma var !..

Aman dikkat..

yanit verme istersen..

--------------------

Neyse yazmiyorum artik..

Yine uyari alacagim "hic" yüzünden

Guest kayıp

bu engin bilgi için teşekkür ediyorum size buradaki kimse yeniden yaratılacağını bilmiyordu sayenizde aydınlığa kavuştu bu konu...

ben mi bugün tersim,yoksa siz her zamanki sivri dilinizi bu kez bana mı doğrulttunuz?

Guest shadow

işin en komik tarafı,hala bir daha dirileceğimizi sanmakta.siz ayeti celileleri hala 1400 küsür sene evvelki helvadan putlar yapıp tapan ardından acıkınca yiyen insanların anlayışıyla hala 21 asırdaki yorumunuz bu olursa gülerim size.bunların hepsi mecazdır.asla bir daha bu biyolojik bedenle bir dirilme asla söz konusu değildir.ölümlü bir varlık yokki dirilme olsun.işte sizinanladığınız kuran yorumu heyhatttttttttttt

--------------------

işin en komik tarafı,hala bir daha dirileceğimizi sanmakta.siz ayeti celileleri hala 1400 küsür sene evvelki helvadan putlar yapıp tapan ardından acıkınca yiyen insanların anlayışıyla hala 21 asırdaki yorumunuz bu olursa gülerim size.bunların hepsi mecazdır.asla bir daha bu biyolojik bedenle bir dirilme asla söz konusu değildir.ölümlü bir varlık yokki dirilme olsun.işte sizinanladığınız kuran yorumu heyhatttttttttttt
gayri müslim insanlar,ruh bedeni çözerken sizin perdelenmişliğiniz hala sizi sınırlıyor.ruh bedenin ne olduğunu bilmiyen insansılar asla ahiretten bir şey anşlıyamazlar sadece anladık zannıyla vakitlerini geçirirler.