Jump to content
Sign in to follow this  
SIRLI_HaZinE

Kola Nasıl Yapılır ?

Recommended Posts

coca cola nasıl yapılır yapılışı nedir içindekiler nelerdir

 

Bizim ailede hala içenler varmıdır kolayı bilmiyorum ama zararlarını yazmakta fayda vardır.

 

Kolayı düşünmeden tüketiyoruz. Peki, kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

 

Prof. Dr. Ayşe Akın bir bardak Kola içtikten sonra vücudumuzda meydana gelen sürecin sağlığımıza etkilerini anlattı.

 

İlk 10 dakika:

 

10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker

miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

 

20 dakika:

 

Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.

 

40 dakika:

 

Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür, kan basıncınız

yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar.

Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

 

45 dakika:

 

Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı

tepkimelere benzer.

 

60 dakika:

 

Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da

vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko'nun da beraberce dışarı atılması demek.

 

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi)

 

Peki nasıl yapılıyor bu Colalar

 

Az sonra okuyacağınız bilgiler gerçekten insanın kanını donduracaktan cinsten..Yıllardır nasıl uyutulduğumuza, ve sağlığımızla nasıl açıktan açığa vicdansızca oynandığına an be an şahit olacaksınız..Sıkı durun, yorumu tamamen size bırakıyorum…!!!

 

Türkiye'de, hatta dünyada ilk kez 15 Eylül 2006 günü Coca-Cola'ya karşı, içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesi’nde dava açıldı...

 

Açılan davada, merkezi Atlanta'da olan ve 1886 yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen, daha sonraları da Amerikan-Yahudi dostluğunun güzel bir örneği olan Coca-Cola, 120 yıllık geçmişi ile "dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam" dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.

 

Sıkı durun şimdi. Bu, "dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam" denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye'deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye almadı."O büyük bir kuruluş, uğraşılmaz" anlayışı, davanın nedenlerinin mercek altına alınmasına engel oldu..Ayrıca düşünsenize o tv kanalları 20-30 saniyelik kısacık reklamlar için milyon dolarları ceplerine indirirken ve onca insan bu pastadan nemalanırken,neden bir belgesel veya bir haber programında size kolanın insana verdiği bu tiksinilecek zararları anlatsınlar ki?

 

Evet..Ne de olsa Coca-Cola'nın büyük oranda reklam bütçesi var..Hadi uğraş bakalım uğraşabilirsen..Ama unutmayın ki o şirketleri bu noktaya getirenler gene biz tüketicileriz.Bir kerecik kola almakla ne olur ki demeyin, hayatınıza bir daha kolayı sokmayın ve bunu da çocuklarınıza anlatın bakalım o zaman da bu şirketler hala büyümeye devam edebilecekler mi?

 

İstedikleri her türden “değerler” ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak, fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız.Kısacası aptal yerine konulacaksınız ! Ne kadar vahim bir durum değil mi? Oysa bu sahtekarları göklere çıkarmak da, yerin dibine sokmak da aslında hep biz insanların elinde…Bunlar neden mi sahtekar? Neden mi bu kadar ağır konuşuyoruz? Az sonra bunların neden sahtekar olduğunu ve cicili micili gözüken kolanın aslında ne olduğunu çok iyi anlayacaksınız !!!

 

Sıkı durun, gözlerinizi dört açın ve lütfen artık aptal yerine konulmayın !! İşte Coca-Cola’nın gizli sırrı :

 

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır.

 

Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir.Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

İşte O böcek resmi.

 

 

 

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürdüğü yerler.

 

 

 

 

 

Kaktüsteki böcek larvaları!!!!!

 

 

 

Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ezilmiş bir Cochineal böceği ve suyu çıkarılmış bir sürü böcek. Bu böceğin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentine Karmin denir.

 

 

 

Pazarlama aşamasındaki cochineal.

 

 

 

Cochineal kurutulmuş hali… Kuru üzüm gibi demi, ama bu böcek kurusu!!!

 

 

 

Köylüler tarafından kurutulmuş ve dövülmüş Cochineal

 

 

 

Köylüler;kendi ihtiyaçları için Aztekler’den kalma klasik yöntemlerle, böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan, "carmine" i üretirler.

 

 

 

Aztekler ve Latinler, böcekten elde edilen bu boyayı, ip boyamada kullandılar(!)

 

 

 

İşte Carmine Pigmenti...

 

 

Ve ezilerek suyunun çıkarılmış hali..Öyle güzel bir renge ve farklı bir tada sahiptir ki, insanlar bu pisliği içtiklerinde içlerinde büyük bir rahatlama hissi bile duyarlar..Daha da kötüsü bu madde, fazla miktarda alındığı taktirde tıpkı uyuşturucu gibi yüksek oranda bağımlılık yapmakta ve insanı uzun vadede içten içe çürütmektedir.İçinizden hala inanmak gelmiyorsa çok kısa bir deneyle anında ikna olabilirsiniz.Hemen kasaptan birazcık kırmızı et alın ve üzerine kolayı dökün.Fazla değil, 5-10 sn sonra etin nasıl kömürleştiğini hayretle izleyeceksiniz.İkna olmayanlardan ise isteğimiz şudur ki: Siz kola içmekte tabiki özgürsünüz fakat en azından çocuklarınızın o körpe midelerinin buna dayanamayacağını iyi bilin ve hiç olmazsa onların kola içmesine engel olun !!!

İşte bütün kolaların özütü bu…Markası önemli mi?

 

 

 

Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cola'nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı. İngiltere ve Ukrania'da bazı okullarda yasaklandı.

 

Ülkemizde de özel olarak İstanbul Gösteri Sanatları Merkezi’nde de yasaklandı.

 

Şimdi bahsedeceğim konu da en az Cochineal böceği kadar iğrenç bir durum..23 yıl kola fabrikasında çalışan birisinin naklettiği bu çok ciddi açıklamalar gerçekten insanın zihnini ve midesini alt üst ediyor.

 

Malumunuz kola denilen içeceğin en temel hammaddesi meyan köküdür ve meyan kökü ile beslenen canlılar arasında fare de bulunmaktadır. Büyük şirketler tonlarca üretim yaptıkları için meyan köklerini kepçelerle toplamaktadırlar.Tonlarca topladıkları için de fareleri ayıklamak gibi bir zahmete ise kesinlikle girmemektedirler.

 

Bu yüzden de meyan kökleri, içindeki farelerle beraber preslenmekte, sadece kalan deri, ayak, bacak parçaları elekten geçirilerek ayıklanmaktadır.

 

Meyan köklerinin suyunun yanında farenin kanı, mide özsuyu vs. gibi sıvılar da karışmakta, fare kanı da siyah renge yakın bir renkte olduğu için estetik açıdan bir sorun olmamaktadır.

 

Kola üretimi yapan şirketler, koladaki bu pislikleri kimyasal yöntemlerle sağlığa zararsız hale getirmeye çalışırken bu sefer de kullandıkları çok çeşitli kimyasal maddelerle insanları uzun vadede resmen zehirlemektedirler.

 

Bu olayı anlatan kişi, çalıştığı 23 yıl boyunca bir bardak bile kola içmemiş.Ayrıca kendisi içmediği gibi ailesi başta olmak üzere tüm sevdiklerine de bu pisliği içirmemiş..Sonraları ise insanları zehirleyen bu şirkete yıllarca hizmet ettiği için tıpkı uyuşturucu satıcılığı yapmışçasına pişman olmuş.

 

Cochineal böceğinin suyu yani Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikası’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince haram olarak değerlendirilmektedir.Buna mukabil Coca-Cola’nın satışlarının en iyi olduğu ülkeler,Ortadoğu’daki Müslüman ülkelerdir.Diğer gelişmiş ülkelerde ise kola tüketimi buradakinin yarısı bile değildir.Ne kadar ilginç değil mi?

 

 

Hala içmek isteyenler varsa, bu çok ciddi bilgileri kulak arkası yapabilirler. Ama, hiç değilse söz dinleyecek yaştaki çocuklarımıza kola yerine "halis" meyve sularımızdan, sütümüzden, ayranımızdan içirelim. Kolasız günlere...

 

Bundan sonra; su iç, soda iç, ayran-limonata iç....Ya da,ne yapalım...Cola da iç... Milyonlarca insan yanılmış olamaz...Milyonlarca böceğin yanılmadığı gibi...

Gerçekten biraz klasik olacak ama lütfen bu sunuyu sevdiklerinizle paylaşın.Sadece mail vasıtasıyla değil,günlük hayattaki aile ve dost sohbetlerinde de bu konuyu dile getirerek sevdiklerinizi bilinçlendirin..Bizler insan gibi bir hayat sürmek istiyoruz ve gelecekte de çocuklarımıza sağlıklı bir ortam bırakmak istiyoruz.

14.jpg

13.jpg

12.jpg

11.jpg

10.jpg

9.jpg

8.jpg

7.jpg

6.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

kesinlikle bagımlılık yapıyor bi ara günde 2 lt kola içiyordum.farkettim ki artık susadıkça su degil kola içiyorum.kurtuldum yaa bi daha içmem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...