Jump to content
Sign in to follow this  
Guest izuchiring

Cennette içki olacak mı?

Recommended Posts

Guest SCARRED
Yaf kardesim eger giderseniz cennete burdakilere ihtiyacınız kalmayacak Alkol sigara aklınıza bile gelmeyecek bu arada sex te yok oteki tarafta bildigim kadarıyla en azından dünyadaki şekliyle yok ...

--------------------

cünkü ruhun cinsiyeti yok bedenin var diye biliyorum ...

Of yahu aynen! Hala vücut mücut, sıvı madde falan deniyor. Vücuda yararlı maddeler tüketilecekmiş... Sanki yazın turizm acentasıyla güneye gidiliyor da tek derdimiz tatil köyünde içki var mıymış yok muymuş, ölümüne eğlenceye mi yoksa salık turuna mı gidiliyormuş...

Canı bu dünyada içki isteyip de "nasılsa orada var" diye kendini tutan cennette bu konuda biraz hayal kırıklığına uğrayacak, eminim.

Guest Dolunay

ya cennette içkinin işi ne. Olsa bile dünyadaki gibi olur mu? Zaten içkinin haram olması nedeni insanı sarhoş etmesi. Zarar vermesi yani.

Canı bu dünyada içki isteyip de "nasılsa orada var" diye kendini tutan cennette bu konuda biraz hayal kırıklığına uğrayacak, eminim.

Zaten bu ayrıntıları düşünmek yerine cennete nasıl gireceğini düşünmeli insan. nasıl olsa orda var diye düşünen bunu da hesaba katsın.

Guest dulerya

arkadaşlar. öncelikle yorumlarken tek şeye dikkat etmelisiniz..

"vehim duygusu" insanın dünyaya geliş sebebi.. adem in cennetten çıkarılması filan.. her şeyin başında "vehm" gelir.. vehm olmayan bir şeyi olur gibi kabullenip, zarar vermektir.. diyebiliriz. mesela; içki içildiğinde ben biliyorum ki çok insan gördüm.. o kadar alkol almasına rağmen, ne bir sarhoşluk ne de zarar geliyordu.. sonra bu kişiler.

normal bir su gibi tüketirken.. bir takım insanların hastalandılarını görürler alkolden doılayı.. sonra bilincine yerleştirip alkol onlara zarar vermeye başladı..

mesela; bir gün karbuz yedikten sonra hastalana kişi, ne zaman karpuz yese hastalanırdı.. bunun tek bir cevabı var.. vehm duygusu..

halbu ki zararı yok..

olay bu boyutta düşülünürse, cevabı hem verilebilir..

cennette vehm duygusu alınacaktır, b,zden.. bundan dolayı..

cennette hiç bir şeye ihtiyaç duymayacağız.. huriler miş.. ya da köşklermiş.. bunları zaten her cennete giden yaşacak.. bu yüzden bir alkole mi kaldınız.. meraketmeyinn dünyada domuz etini yemiyen..

öbür dünyada da yemez.. ya unutturlur, ya da bilmediğimiz onca nimet karşısında dünyada ne kadar hapis yaşadığımız aklımıza getirilirde, hiç görmediğimiz nimetlerden yararlanırız...

Guest izuchiring

kaderaelegram söylediklerine katılıyorum.bencede cennete burda olmayan o kadar çok nimet olacakki burdaki tüm hoşumuza gidenler orada sıradan gelecek.tşk

Guest uhud dagi

cennete girecek veya garanti cennetligim diyeniniz varmi aranizda,,

en ilk o tarz takva yasantisi lazima gelir, ve ilime göre yasantiki,,

bircogumuz okulda dini bilgisi en azindan ögrendik,, hangimiz sadece o dini bilgilerini uyguluyoruzda, cennete girecegiz söylentileride yapalim

ben sunu derimki meselemiz ne cennet nede cehennem olsun..

muhattab olarak ben beni yaratani, allahü tealayi alirim.. onun birazda olsa teknolojisini, kusursuzlugunu ögrenip,, kendi isimleriyle bende ahlaklanabildiysem,, kendime tecelli edebildiysem.. hakiki yasam ve nefis mutlulugu budur.. bu tecelli olunma duruma AHLAK denir..

allahin sifatlariyla ahlaklanmak.. es-sabur allahin sabri ile sabretmek,,

es-selam allahin selamiyla selamlasmak,, el-gafur- allahin bagislamasi gibi hakkimizi helal etmek.. vesaire vesaire....

hakiki icecekler iste bu yolda gelir.. saraplar SÜT olur,, atesler ILIK olir,, zakkum.lar TUGBA olur..

Guest IsOLe
Cennette tadını seviyorsanız bira da şarapta olacak sarhoşluğu seviyorsanız mideniz bulanmadan,başınız dönmeden kendinizi sarhoş hissedeceksiniz;)

evet ßende oyLe ßiLiy0rum :thumbsup:

Guest filozof

walla içki anlamına göre cennette bira içmeyi düşünen zaten pek cennete gidebilirmi allah bilir ama tabiki cennet tariflerinde cennette güzel içecekler olduğu anlatılmaktadır

Guest Valeria.

Derler ki İstanbul fethedilirken, tüm rahipler toplanmış, "Meryem'e gelen melek, dişi miydi erkek miydi?" tartışmasına dalmıştı. Yine, İstanbul düşmanlar tarafından işgal edilmiş; bizim "şeyhulislam"lar tartışıyor: "Eşek derisinden yapılan çarıkla minareye çıkıp ezan okumak caiz midir değil midir"

Şimdilerde İstanbul, "fiziksel olarak" işgal altında değil. Ama bir yandan da bakarsanız, bedeli kanla ödenmiş bu toprakların büyük çoğunluğuna bugün ödenen bedel, Amerikan Dolar'ları yada Arap Riyal'leri.

Vs vs. işte...

Peki bu konuyu şimdi neden açtım? Küçük bir anektod'tu sadece. Yok kalbimde öyle, bir kötülük mötülük... :cool:

arkadaşlar,ölünce bi fizik bedenimiz olacakmı?yoo..ee napcaz biz o zaman içkiyi alcoholü?!belki başka şeler wardır ruhu besliyen hoşuna giden ama mecaz..

Cennet'te içki olur mu, olmaz mı bunu bilmem de. Fiziksel bir beden olacak ya da olmayacak konusunda epey bir konuşulur. Herkes kendi dini inancına göre farklı yanıtlar verebilir. Bayağı da güzel bir konu çıkar hem de...

Guest faust

"Kardeslerim! inanmayin size dunya otesi umutlardan bahsedenlere! onlar bilerek, ya da bilmeyerek sizleri zehirleyenlerdir... kendileri de zehirlenmislerdir! yıkılıp gitsinler!"

friedrich nietzche

....:)

Guest SCARRED
"Kardeslerim! inanmayin size dunya otesi umutlardan bahsedenlere! onlar bilerek, ya da bilmeyerek sizleri zehirleyenlerdir... kendileri de zehirlenmislerdir! yıkılıp gitsinler!"

friedrich nietzche

....:)

"Açıkla" derdim ama gerek yok. Onun yerine "cennetin herhangi bir haline inanmıyorsan başlıkta kalabalık etmesen?" diyorum.

Foruma üye olduğunda okuduğunu varsayıyorum: inançlara saldırıda bulunmak yasak. Şu anda seni ilgilendirmemesi gereken bir konuda, katkıda bulunanların inancına ters bir mesaj yazarak tam da bunu yapıyorsun.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...