Jump to content
Guest izuchiring

Duaların Kabul Edilmeyişindeki Sır

Recommended Posts

Guest erkan89

izuchiring harikasın pozitif dualar gerçekten etkili oluyor napıcağımız önceden belirli ama bunu kendimiz yapıyoruz , yani allah biliyor geleceği ama irademize karışmıyor, eğer karışsaydı günah ve sevaplar bizim olmazdı ve ne cezalardırılmayı hakederdik nede ödüllendirilmeyi.. derine girmiyicem burada anlamı çıkarınız lütfen sonuçta imtihana geliyoruz bu dünyaya..KADerimiz verilen sorulardır BAzen SOru fakir olursan naparsındır Bazende Zengin olursan NE yaparsındır Bazen Sakat olursan NAparsındır arkadaşlar haksızmıyım..

Guest pantea

Harika cok kisa ve oz bir paylasim olmus tesekkurler

Guest töngel28
bazıları kabul etmekte zorlanacaklar ama atılan her adım önceden belirlenmiştir.. ettiğimiz dualara kadar herşey zaten belirlidir.. madem biz belirsizliği değiştirmeye çalışacağız o zaman çok iyi bilmeliyizki duaları negatif kelimelerden arındırılmış bir şekilde yapmalıyız..

yani:::

Allahım beni kötülüklerden koru,

belalardan uzak tut,

fakirlikten kurtar,,,

gibi son derece negatif yüklü kelimeler yerine tam tersini söylüyceğiz....

yani,,,,

Allahım bana güç ver,,

beni zengin et,,

beni başarılı kıl,,,

bana mutluluk ver,,,, gibi pozitif gücü yüksek kelimelerle dua adersek kelimelerdeki enerjiyi vücudumuza ve beynimize yüklemiş oluruz... çünkü 3 senedir edipte kabul olmayan bir duamın yukarıdaki yöntemle nasıl değiştiğini kendim şahit olarak sizinle paylaştım....

arkadasim sana aynen katiliyor.

ve bir iki not eklemek istiyorum.

duanin aslina bakarsan hic kabul olmayan dua yoktur.

söyleki

sen dua ediyorsun amma senin duan belki senin karekterine yapina hislerine uymuyordur.belki senin duan kabul olsa ilerde sana hayir yerine ser getirecek nerden bilirsin,

ALLAHcc.u senin gelecegini bildiginden her istedigini hemen vermez cünkü sana hayir getirmeyecektir.

düsünelim simdi

su anda bir yerden bir anda 100 milyon dolar gelse cogumuz sasirir kafayi yiye biliriz.

o zaman ne olcak dolarlarin olsa ne olur. deyilmi

Guest BEBEGİM

Dua boşa gitmez

Sual: Allahü teâlâ, Mümin suresinin 60. âyetinde (Dua edin, kabul edeyim) buyuruyor. Ama benim dualarım hep boşa gidiyor. Bunun sebebi nedir?

CEVAP

Hayır dua boşa gitmez. İki hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Rabbiniz, elbette hayâ ve kerem sahibidir. Kulları ellerini kaldırıp bir şey istedikleri zaman, onların ellerini boş çevirmekten hayâ eder.) [Tirmizi, Ebu Davud]

(Allahü teâlâ buyurdu ki: Ey insanoğlu, bana ortak koşmadan kulluk edersen, amelinin karşılığını veririm. Dua istemek senden, kabul edip vermek de bendendir.) [Taberani]

Allahü teâlâ, (Duanızı kabul ederim, elinizi boş çevirmem) buyuruyor. Demek ki boşa gitmiyor. Ama bizim isteğimiz olmayınca boşa gittiğini sanıyoruz. Kitaplarda diyor ki:

Dua sebebiyle ya günahlar affolur, ya gelecek bir bela önlenir, ya mevcut bir bela kalkar, yahut ahirette büyük sevaba kavuşulur. (Şir’a)

Demek ki, dua sayesinde, günahlarımız affediliyor, gelecek bir bela önlenmiş oluyor, mevcut bir bela veya dert kalkıyor yahut dua sebebiyle sevaplara kavuşuyoruz. İki hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Dua eden, üç şeyden hali değildir: Ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükafatını bulur.) [Deylemi]

(Kul bir dua ettiği zaman, isteği yerine gelmezse ona bir hasene [sevap] yazılır.) [Dare Kutni]

Geciken dua da olur elbette. Onun da hikmetleri vardır. Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

(Mümin dua ettiği zaman, Allahü teâlâ, Cebrail aleyhisselama, "İsteğini hemen yapma, ben onun sesini seviyorum" buyurur. Facir dua edince de, "Bunun isteğini hemen yerine getir, ben onun sesini sevmiyorum" buyurur.) [İbni Neccar]

Cenab-ı hak duanın kabulünü geciktirince de çok nimet verecek demektir. Onun için acele edip duam niye kabul olmuyor dememelidir. Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Günah olan bir şey için veya akrabalık bağının kesilmesi için dua edilmedikçe yahut acele edip de, “Dua ettim de kabul olmadı” denmedikçe, edilen dua kabul olur.) [Müslim]

Guest bur4k

Çok teşekkürler bizi bilgilendirdiğin için sitede bir çok kişi bundan habersizdi sağol

Dua etmeyi hiç bi zaman bırakmayın Allah'a inancınız tam olsun yeterki. O size en güzelini verir inanın sadece sabredin.

Guest BEBEGİM

Herkes duasının neden kabul olmadıgından şikayetçi :) meraklıların meragını giderebilmişizdir umarım :)

Guest lastman

kul Ya Rabbi deyince Allahu Teala Lebeyk der.sanmayınki Allahu Teala Lebeyk demekte geçikir.sadece uygun zaman gereklidir.bu dünyada sizin için o dua hayırlı değilse kabul görmeyebilir ama ahirette kabul olmayan dualar için insana çok güzel nimetler verilir ve insan bunlar ne için diye verildi diye sorulduğunda bunlar dünyada kabul görülmeyen duaların içindir denilir.bunun üzerine insan keşke dünya hayatında hiçbir duam kabul görmeseydide daha çok nimetler alsaydım der.arkadaşlar ne isterseniz isteğin ama Allahu Teala'dan isteyin hayır olan herşeyi ondan isteğin.Unutmayın en basidi siz dini vecibelerinizi yerine getirdikten sonra sizin için ne hayırlıysa o olur hayır ve şer Allahu Teala'dandır insan sadece vesiledir herşey Allahu Teala'dandır.

Guest bbberrakkk

bu konuya değindiğin çok iyi olmuş dua edince hemen olsun isteriz insanlar sabırsızdır her insanda olur bazen bendede oluyo bu hal ama Allah-u teala' ya güvendikten sonra bu halden hiç eser kalmıyo:)

Guest BEBEGİM

Aslında bütünn dualar kabul oluyor Allah'ın izniyle , yeter ki ettiğimiz duayı unutmayalım..çünkü seneler sonra oluyor yine oluyor..Allah hiç bir duayı karşılıksız bırakmıyor.

Guest pia

bebeğim, paylaşımın için teşekkürler bunları duymaya çok ihtiyacım vardı selametle