Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Suzie

Su Altı Sporları Hakkında Genel Bilgiler

Recommended Posts

Guest Suzie

Su Altı Sporları Hakkında Genel Bilgiler

 

SU KAYAĞI:

 

Ayağa takılı kayaklar yardımıyla, hızla giden bir teknenin arkasına bağlı olan halata tutunarak su üstünde kaymaya dayanan açık hava sporudur. Su kayağı sporunun ilham kaynağının, karda atlar tarafından çekilen kayakçılar olduğu sanılmaktadır. İlk kez 1925 yılında ABD'li Fred Walter bu spor dalının patentini aldı. Gerçek anlamda bir spor olarak ilk kez denenmesi ise 1920'li yıllarda ABD'li Ralph Samuelson tarafından yapıldı. 1930'lu yıllarda, başta ABD olmak üzere, Avusturalya, İngiltere ve Fransa'da yaygınlaştı, 1946'da ise, dünya çapındaki en önemli karar ve yönetim organı Dünya Su kayağı Birliği "World Waterski Union" (WWSU) kuruldu. 1949 yılında su kayağın da ilk Dünya Şampiyonası yapıldı; daha sonara bu şampiyona düzenli olarak sürdürüldü.

 

 

_____oOo_____

 

NAVİGASYON NEDİR

 

Sualtında Orienteering (Underwater Orienteering), aletli dalgıçların pusula ve mesafe ölçer kullanarak sulatında oluşturulmuş parkurları tamamlama becerisini ölçen bir spordur. Parkurlar değişik mesafelerde bulunan hedeflerin bulunması veya belirlenmiş noktalardan geçilmesi esasına dayanmaktadır. Yarışmalar hem erkek hem de bayan sporcular için düzenlenmektedir.

 

Yarışmacılar maske, monopalet, dalış tüpü, regülatör, mesafe ölçer, pusula ve 3m uzunluğunda bir ipe bağlı güvenlik şamandırası kullanırlar. Bu şamadıra ayrıca yarışmacıların takip edilmesini sağlar.

 

Sporcular yarışma öncesi parkurun mesafe ve açı değerlerini hesaplarlar ve sulatına indiklerinde bu değerleri yanlarında bulundururlar. Sporcular su yüzeyiyle teması sadece şamadıra ipi ve güvenlik şamandırası ile sağlanır bunun dışında yarışmacılar yarışma süresince su yüzeyine temas edemezler.

 

Türkiye şampiyonası her yıl TSSF’nin faaliyet programında ilan edilir ve ilan edilen yerde ve tarihte düzenlenir. Dünya şampiyonası iki yılda bir Dünya Sualtı Konfederasyonu(CMAS) tarafından ilan edilen tarihte ve yerde düzenlenir. Ayrıca yine iki senede bir Dünya Şampiyonasının olmadığı senelerde CMAS tarafından Avrupa Şampiyonası düzenlenir.

 

Dalış tüpü sadece normal sıkıştırılmış hava ile doldurulabilir, oksijence zenginleştirilmiş gaz karışımlarının kullanılması yasaktır. Yarışmacılar sadece palet veya monopalet kullanarak kas gücüyle ilerler.

 

Yarışmalar bireysel olarak üç parkurdan oluşurlar (M parkuru, yıldız parkuru, 5 nokta parkuru) bireysel yarışmalara ek olarak 2 ve 4 kişilik takımların katıldığı yarışmalar da düzenlenmektedir. Ayrıca küçükler kategorisinde de yarışmalar düzenlenmektedir

 

______oOo_____

 

Monopalet Nedir?

 

 

 

Tam Türkçe karşılığı ile ’tekpalet’ sporu, malzeme açısından teferruatlı fakat bir o kadar eğlenceli bi spor dalı. Spor, özel olarak fiberglasstan imal edilmiş, geniş yüzeyli, tek parça bi palet ile yapılıyor. Sporcunun ayakları sabit kalıyor, yani birbirinden ayrılmıyor. Diğer yüzme stillerinden çok farklı olan bu sporun teknik hareketi, bir yunusun suda süzülüşünü andırıyor.

 

Bu hareketi görünce insan bu sporun hiç de kolay olmadığını hemen anlıyor. Monopalet için gerekli olan bir diğer ilginç malzeme ise, bu spora özgü şanorkel. Plastikten yapılan bu malzeme, üzerinde bulunan yay biçimindeki metale bağlı bir lastik ile sporcunun alnına takılıyor. Böylelikle, normal bir şnorkele göre hem önden suyun yaptığı basınç azaltılmış oluyor, hem de sporcunun istediği gözlüğü takabilmesine olanak sağlanıyor.Resmi müsabakalarda, şnorkelin ölçülerine aşırı itina gösteriliyor. Buna göre şorkelin kalınlığı 19-23 mm arası, yüksekliği ise maksimum 48 cm olmalıdır. Sporcu ve antranörlerin malzemeler konusundaki şikayetleri malzemelerin ülkemizde üretilmesi yönünde. İthal malzeme edinmek zorunda kalan klüp yöneticileri, ’’Bir an önce Türk yatırımcıların bu işe el atması ve mono sporcularına ucuz ve yerli malzeme sağlamalarını bekliyoruz’’ diyor.

 

Spor, hem sık hem de düzenli antreman gerektiriyor. Antremanlarda, antranörün uyguladığı dril ve setlerden daha fazla bir özene ihtiyaç yok. Paletli yüzme, ilerleme kaydedildiği taktirde gayet kolay ve etkili bir spor dalı.

 

Ülkemizde halen yeterli ilgiyi göremeyen bu spor, yabancı ülkelerde iki tür olarak yapılıyor: Havuz ve açık deniz müsabakaları. Havuz müsabakaları, su üstü ve su altı olmak üzere iki türde gerçekleştiriliyor. Su üstü yarışlar 50-100-200-400-800-1500 4x100-4x200m

olmak üzere sekiz dalda yapılırken, su altı müsabakaları, 50m nefessiz, 100-400-800m tüplü olmak üzere dört dalda yapılmaktadır. Açık deniz müsabakalarında ise mesafeler daha fazladır. Erkekler için 3-8 km ,bayanlar için 2-5 km şeklindedir. Mesafenin gerektirdiği üzere bu müsabakalar, nehir ve göllerde yapılmaktadır ve suyun soğuk olması, sporcuları dalgıç kıyafeti giymeye zorlamaktadır.

 

 

_____oOo_______

 

ALETLİ DALIŞ

 

* Aletli dalış yapabilmek için, öncelikle uzman gözetiminden geçmeyi,

"Aletli dalış yapmasında bir sakınca yoktur !" olurunu almayı

* Sahip olunması gereken donanımları, edinim, kullanım ve bakım kriterlerini

bundan önceki bölümlerde öğrenmiştik.

 

Uygulama eğitiminin başarı ile bitirilip deneyim kazanılmasından sonra, edinilmesinde fayda olan aygıt ve donanımlar (Tüp, dalış-bilgisayarı, ....) ilerleyen bölümlerde ayrıntıları ile incelenecektir.

İnsan vücudunun su altına uyumunu, fizik ve fizyoloji konuları, birbirleri ile ilintilidir. Eksiksiz öğrenilmesi gerekir. Bilinmesi gereken bir diğer konu da, biyolojik gelişimin belli bir ergenliğe (14 yaş sonrası) erişmesi gerekliliğidir.

Dalış sporu ancak bu şeklide sağlıklı, keyifli ve güvenli bir şekilde yapılabilir.

 

 

Basınç ve Basınç Farkı P, PΔ [bar]

Basınç birimi olarak [bar] kullanılmaktadır. Yaklaşık 1 kg ağırlığın 1 cm2 ye etkisine eşittir. Deniz seviyesindeki atmosfer basıncı 1 bar olarak düşünülmelidir. 10 metre su sütunun 1 cm2 üzerindeki etkisi 1 bar dır. Uluslararası simgesi (Pressure) "P" dir. Basınç farkı olarak da PΔ simgesi kullanılmaktadır.

 

[Yardımcı bilgi: Özgül ağırlığı 1 kg/dm3 olan 10 metre yüksekliğindeki su sütunun ağırlığı 1 kg olduğuna göre, 1 cm2 üzerindeki basıncı da 1 bar olacaktır]

 

Su basıncı, derinlikle doğru orantılıdır. 10 metre de 1 bar, 20 metre de 2 bar,....

Etkilendiğimiz basınç, toplam basınç yani mutlak basınç, su basıncı ve atmosferik basıncın toplamıdır. Atmosferik basınç 10 metre su sütununa [1 bar] eşit olduğuna göre, farklı dalış derinliklerindeki basınçları aşağıdaki formül ile bulabiliriz.

 

 

______oOo_______

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...