Jump to content
Guest TahaNyC

Om Mani Padme Hum

Recommended Posts

Guest TahaNyC

Om Mani Padme Hum Nedir>?

turkce anlami "mucevher niluferin icinde" olan cumle.

veya "lotus mücevherine selam" anlamına geliyor. ancak, simavada uphanishad'dan yapılan çeviriler içerisinde "insanın gerçek özüne selam" ve "karanlık boşluktaki şimşek, amin" biçiminde de çevrildiği görülmüştür.

bu cümlede söz konusu olan mücevher, tanrı; lotus çiçeği ya da nilüfer ise ana ya da üreten güç, bir başka deyişle ana tanrıça'dır. böyle bir mantra yada duanın bu kadar sık tekrarlanmasının nedeni ise, suyun içinde yetişen ve yenilenen lotus'un yaşamın döngüsünü ve gizini temsil ettiğinin düşünülmesidir.

BENCE:

Padme ye "olma mi padme ha" diyecekken dili surcmus ve "om mani padme hum" demistir.

panige gerek yoktur.

tibet budizminde insani kutsadigina inanilan mantra diye bilinir!

Benim goruşum: Bu kelime CİNNİ ilhamla gelmis bir kelime beyinde cinlerle irtibat istikâmette bir gelişme sağlanır ve insan farkında olmadan CİNLER ile rezonansa girerek bir takım ilhamlar almaya başlar. Ve bunun sonunda, verilen ilhamlara göre, kendini, UZAYLI veya EVLİYA, veya MEHDI veya PEYGAMBER veya ALLAH olarak görüp; çeşitli mantıksal bütünlükten uzak fikirler içinde heba eder. Veya Sihirbaz olup çikar.

Mantra? :

meditasyona giriş sırasında akla gelen düşünceleri susturma amaçlı tekrarlanan kelimedir. uykuya girmeyi kolaylaştırmak için insanın slow motion konuştuğunu düşünmesinin etkisine benzerdir. beyin kelimenin söylenme frekansına kendini adapte etmeye çalışır. beyin kendini bir frekansa adapte ettiği gibi böyle bir gerçeğe de uyum sağlayabilir.

hint kokenli bir kelime olan “mantra” kelimesinin kokeninde “man” yani dusunmek yatar. mantra bir aractır ve kisinin dusundugu ya da onu dusunmeye yonlendiren sey anlamindadir.

Allah kelimesi'nin yaninda hic bir zikir ustun gelemez.

Hatta bir yerde okumustum:

Müslüman Olmayan Psikiyatristler "Allah" kelimesinin Psikolojik Tedavide Etkisini Keşfetmiştir!

Hollandalı Psikiyatrist Vander Hoven, hastalarda ve normal insanlarda uyguladığı yeni deneyi Kur'ân okumanın ve Allah kelimesini tekrar etmenin etkilerini açıklamiştir..

Hollandalı profesör araştırmasının ve çalışmalarının üç

yıl sürdüğünü söyledi. Hastalarından bazıları müslüman

değildi, bazıları Arapça bilmiyordu ve "Allah" kelimesini

söylemeyi öğrendiler; sonuç muhteşemdi, özellikle tansiyon ve

stres problemi olanlar için. "El Vatan" isimli Suudi günlük

gazetesi, Arapça okuyabilen ve düzenli Kur'ân okuyan insanların psikolojik hastalarıklardan kendilerini rahatça uzak tutabildiklerini söyledi. Psikolog "Allah" kelimesindeki her harfin hastalıklara nasıl tedavi olduğunu açıkladı.

"ALLAH" kelimesindeki ilk harf olan (A)yı söylemek respiratory sisteminden gelen bir ses ve nefes alışınızı kontrol ettiğini belirtti. Arapçadaki sesli harf (L)yi teleffuz ederken dil üst

dudağa hafifçe değer ve bu bir duraklamadır. Ondan sonra tekrar aynı nefes kontrolünü yapmak (tekrar (LA) demek) aspirationu rahatlatır. Ayrıca, son harf olan (H)yi söylerken ciğerler ve kalp arasında bağlantı kurulur ve bu bağlantı kalp atışlarını düzenler.

Allahin velileri, bazi bilginlere soyle bir ogutte bulunmuslar:

Veli: -Sana iyi bir sey ogreteyim ki ondan bir yarar sagliyabilesin.

Bilgin:-Ogret der:

Guest sefamerve

en güzel zikir allah tır gerisi hikaye om pom bilmem ben

Guest Daphne

Bir yerde okumuştum bende OM kelimesine eşdeğer hatta ondan kat kat daha güçlü etkisi varmış Allah'ı zikretmenin... Rahatlamak için Allah deyin gerisi boşş...

Guest Şaman

arkadaşlar hayatımda bu kadar yanlı bi yazı görmedim ne malum bu psikeatris hikayesinin yalan olmadığı(lafım sana değil tahanayc senin kaynağına) kim bilecek bu bir

ikincisi ise inanmayan birisi isterse bütün gün allah desin hiçbir işe yaramaz çünkü enerjiyi ortaya çıkaran inançtır.

siz inanmadığınız bir mantrayı söylerseniz işe yaramaz aynı şekilde inanmayan bir budistin allah demesi de bir işe yaramaz

arkadaşlar hayatımda bu kadar yanlı bi yazı görmedim ne malum bu psikeatris hikayesinin yalan olmadığı(lafım sana değil tahanayc senin kaynağına) kim bilecek bu bir

ikincisi ise inanmayan birisi isterse bütün gün allah desin hiçbir işe yaramaz çünkü enerjiyi ortaya çıkaran inançtır.

siz inanmadığınız bir mantrayı söylerseniz işe yaramaz aynı şekilde inanmayan bir budistin allah demesi de bir işe yaramaz

aslında gerçegi sölüyorsun hollandalı pisikiatrist ham bir internet esfanesi...

bide kesinlikle çok yanlı yazı olmuş...

Guest dulerya

"Allah" ismi neden var? neden yüce yaratıcı "Allah" ismini tercih ediyor.

"Allah" isminde ki sır nedir? Allah ismini harflere ayırdığımızda,

"elif, lam, şeddeli lam ve he" harfleridir. bir kere arapçada, bu harflerin kendine göre birer anlamları var. "elif" arapçada harf olarak kullanılmaz. bu görüş yaygındır. "elif" anlamı "teklik, benlik, zatı" anlamlarına gelir.

"lam" ise "varlık, alem, kainat, görünen her şey" anlamına gelir.

"he" harfi ise, "hiçlik, yokluk" anlamına gelir. ama hiçlik olmayacağı için, hiçlikte dahi bir varlık söz konusudr, o da yüce yaratıcıdır.

şimdi toparlayalım.

"elif" 2 lamdan sadece biriyle birleşmiştir. bunun anlamı, "lam" varlık anlamına geldiği için, "ben hem çemberin içiyim, hemde çemberin dışıyım" , " ben hem varlıklarla irtibat halindeyim, aynı zamanda alemden hiçbirine de benzemem.

ve dikkatinizi çekerse şedde ile bağlanmış. ve cezim ile de "he" ye bağlanmıştır."he" anlamı "alem yokken yüce yaratıcı vardı" anlamıyla pekiştirilebilinir. ama dikkatinizi çekerim. "hu" gibi bir anlam taşıyada bilir.

"hayy" gibi bir anlam da taşıyabilir. bir de şuna bakın. eğer dikkat ettiyseniz,

nefes verirken "hu" deriz, nefes alırken de "hayy" deriz. "he" nin anlamıda budur. nefes verirken "Allahu" nefes alırken "Allahayy" demiş oluyoruz.

bu arada ilginçtir, "elif" in arkadaşlarıda "lam" ve "he" harfleridir.

şimdi soruyorum, "om" kelimesinede böyle bir delil getirebilir misiniz?

om mani padme hum mantrasıyla Allah'ın isminin karşılaştırılması kadar absürd birşey görmedim. Bİrkere om mani padme hum bir tanrının ismi değildir bir cümledir. Kıyaslama ise om mani padme hum'un arapça zikir karşılığı ile yaparsınız ona göre konuşursunuz. Allah zikri en üstün zikirdir veya değildir bu apayrı bir konu, om mani padme hum apayrı bir konu. Bu yüzden konu baştan sona saçma ve aslında size apaçık bu başlık dışarıdan gözükmesede özünde dinsel inançlara hakaret etmektedir. Baştan sona saçma. :)

Guest Şaman
"Allah" ismi neden var? neden yüce yaratıcı "Allah" ismini tercih ediyor.

"Allah" isminde ki sır nedir? Allah ismini harflere ayırdığımızda,

"elif, lam, şeddeli lam ve he" harfleridir. bir kere arapçada, bu harflerin kendine göre birer anlamları var. "elif" arapçada harf olarak kullanılmaz. bu görüş yaygındır. "elif" anlamı "teklik, benlik, zatı" anlamlarına gelir.

"lam" ise "varlık, alem, kainat, görünen her şey" anlamına gelir.

"he" harfi ise, "hiçlik, yokluk" anlamına gelir. ama hiçlik olmayacağı için, hiçlikte dahi bir varlık söz konusudr, o da yüce yaratıcıdır.

şimdi toparlayalım.

"elif" 2 lamdan sadece biriyle birleşmiştir. bunun anlamı, "lam" varlık anlamına geldiği için, "ben hem çemberin içiyim, hemde çemberin dışıyım" , " ben hem varlıklarla irtibat halindeyim, aynı zamanda alemden hiçbirine de benzemem.

ve dikkatinizi çekerse şedde ile bağlanmış. ve cezim ile de "he" ye bağlanmıştır."he" anlamı "alem yokken yüce yaratıcı vardı" anlamıyla pekiştirilebilinir. ama dikkatinizi çekerim. "hu" gibi bir anlam taşıyada bilir.

"hayy" gibi bir anlam da taşıyabilir. bir de şuna bakın. eğer dikkat ettiyseniz,

nefes verirken "hu" deriz, nefes alırken de "hayy" deriz. "he" nin anlamıda budur. nefes verirken "Allahu" nefes alırken "Allahayy" demiş oluyoruz.

bu arada ilginçtir, "elif" in arkadaşlarıda "lam" ve "he" harfleridir.

şimdi soruyorum, "om" kelimesinede böyle bir delil getirebilir misiniz?

Om kelimesi hintlilerdeki yaratıcı tanrının evreni yaratırken söylediği sözdür.Hint inancına göre Om bir altın kasede mücevher allah ise hiçbir şeydir.

sana göre ise allah ipeğin içinde bir elmas om ise çul içinde bir tutam kuru yaprak.

bu konu baya göreceli ve sen tutmuş tamamen kendi inancına göre değerlendiriyorsun.

Allah ismini sen böyle yorumlayabilirsin ama başkaları ise başka şekilde yorumluyor sence bu eğer batını değilde zahiri olsaydı zaten herkes tarafından bilinen birşey olmaz mıydı??o yüzden tartışmaya gireceğim bir mesele değil.

Guest dulerya

şu şekil cevap vermeliydin. sonuçta "om" kelimesi islamdan öncede vardı ve bu yüzden çoğu peygamberlerin, evliyaların Allah ın 99 ismiyle değil ama kendilerine verilen bir isimleri olduğunu söylemeliydin. onu- bunu boş ver. "om" kelimesini küçümsemiyorum. eğer bana benim dilimden cevap verecek olsaydın, "om" kelimesini küçümsemeyip ona nasıl yaklaştığımı anlardın.

"om" kelimesi bana göre, müthiş bir kelime. şöyle ki;

o ve mim kelimesinden oluşmuştur. mim in özellikleri;

MİM

otoritesi insanda ortaya çıkar. topraktır ve dünyayı temsil eder.

o yu elif olarak algılarsak;

elif, zaat, ruh benlik anlamlarına gelir. birleştiği isimle onun köprü kurar, bağlantı yapar, otoritesi bağlandığı isimle ortaya çıkar ve kendisinden özellikler katar.

şimdi "om" kelimesine bakalım.

dünya ile kainat dışından olan bir şeyle (ruh, tanrı ... vs.) bağlantı kurup, özünü kavramak ve bu yolda keşif yapabilmek anlamına geliyor. otorite insanda meydana geldiği için, "om" kelimesini doğru bir şekilde zikredersen sonucunda,

insanların ruhlarını ve geçmişe dayalı izlerini keşfedebilirsin.

bundan böyel sözlerimi iyice idrak etmeden, asla ama asla saldırı pozisyonuna geçmeyin.