Jump to content
Sign in to follow this  
arşınca

15 Dakikada Dağınıklığa Son

Recommended Posts

önericeğimiz bu 5 ipucuyla dağınıklığın önüne geçip düzeni elinizde tutabilirsiniz...

 

 

Hem derli toplu olmasını hem de size has olan kargaşanın yerinde durmasını mı istiyorsunuz? İşte size önericeğimiz bu 5 ipucuyla dağınıklığın önüne geçip düzeni elinizde tutabilirsiniz...

 

Dolap ve çekmeceleri “temizlemek” işin en kolay kısmıdır. Bakım onarım mesai ister. Kargaşa ve dağınıklıklarla mücadele günlük bir iştir ama hayatınızın tümünü ele geçirmek zorunda da değildir.

 

1. İpucu: Günde sadece 15 dakika evde fırtına gibi esin!

 

Gece yatağa girdiğinizde evinizin geri kalanını son derece derli toplu olduğunu bilmek inanılmaz güzel bir duygudur. Fakat sizde belki fark etmişsinizdir, sabah uyandığınızda ve henüz bir kelime bile konuşmadığınız o anlarda (bir yandan çay suyu kaynıyordur) gece yatmadan önceki saatlere nazaran çok daha enerjik olursunuz. Günün hangi saati size daha çok uyarsa uysun, ayıracağınız 15 dakika yapmanız gereken tek şey eğilip almak, katlamak ve kaldırmaktır.

 

Mutfak ve banyo tezgâhınızı boşaltın, tabak ve bardakları makineye koyun. Yere yâda koltukların üzerine düşmüş ve unutulmuş her şeyi eğilip alın. Evet, bu çorap ve oyuncak dağınıklığından çocukları ya da eşinizi suçlu tutmanız çok normal ama şimdi onlarla kavga etmenin zamanı değil! Eve gelen postayı okunacaklar ve okunmadan atılacaklar olarak ikiye ayırın ve atılacakları hemen atın. Şu anda yaptığınız şey “temizlemek” değil sadece “toplamak”. Dolayısıyla saydığımız hiçbir şey aşırı bir konsantrasyon veya zaman gerektirmiyor. Sanki yakın bir aile dostunuz aramış ve yakınlarda olduğunu bildirmiş, birkaç dakika sonra size uğrayacağını haber vermiş gibi davranmalısınız.

 

2. İpucu: Dağınıklığa En Çok Neyin Sebep Olduğunu Bulun

 

Eğer üzerinizden çıkan kıyafetlerinizi dolaba geri asmamanızın sebebi dolabınızın doluluğu ve askıların yetersizliği ise, oraya derhal müdahale edip gereksiz kıyafetlerinizi vermeniz gerekmektedir.

 

Eğer gereksiz fatura ve ıvır zıvırdan masanızın rengini unuttuysanız bir tane kutu edinip tüm faturaları bunun içine atmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Dergileri ve katalogları dekoratif bir sepete yerleştirip onlara vakit ayırabileceğiniz bir yere (mesela tuvalet veya küvetin kenarı) koymalısınız. Bu sepet tepeleme dolduğunda, en eski dergiler çöpe gitmelidir. Haziran ortasında “buzlanmaya karşı çözümler” manşeti ile çıkmış bir otomobil dergisini okumaya ihtiyacınız var mı?

 

Eğer organize olmak için kutulara ve sepetlere ihtiyacınız varsa 4. ipucuyu okuyun.

 

3. İpucu: Minik Projeler Yaratın

 

Kimse tüm hafta sonunu kiler ya da dolap temizleyerek geçirmek istemez. İşte bu yüzden haftanın her günü 10–15 dakikalık vaktinizi minik temizlik projelerine ayırın. Yani: Pazartesi 1 çekmece, Salı 1 raf, Çarşamba 1 dolap gibi… Bunu haftada 3–4 gün yaparsanız bir ay içinde tüm dağınıklığınızdan kurtulursunuz. Bunları yaparken de kendinizi kutlamayı unutmayın. Hala yapmanız gerekenleri kendi kendinize hatırlatıp moral bozmayın!

 

4. İpucu: Bazı Şeyleri Atmanız Gerektiğini Artık Kabul Edin!

 

Senelerdir giymediğiniz kıyafetleri yardım derneklerine götürün. Konuları sizi artık ilgilendirmeyen tüm eski kitaplarınızı okullara verin. Asla kullanmayı hatırlamadığınız eski duş jelleri, şampuanları ve kremleri atın! Çocuklarınıza oyuncaklarını ayırmaları konusunda yüreklendirin. Onlara bu oyuncakları bulamayan fakir çocukları anlatın ve eski oyuncaklarını onlara hediye etmeyi öğretin. Sadece sevdiğiniz süs eşyalarını ve bibloları saklayın, geri kalanlardan kurtulun. Bu zor olacak biliyoruz ama yapmalısınız!

 

5. İpucu: Bir Bölgeyi Dağınık Bölge İlan Edin!

 

Evet, aynen öyle! Adını “dağınık bölge” koyun. Evinizde bu dağınıklığı ve ıvır zıvırı kaldıracak bir köşe tespit edin. O köşeye bir sepet, kutu ya da çekmece yerleştirin ve tüm atılmayan ama aynı zamanda kullanılmayan şeyleri buraya koymayı alışkanlık haline getirin. Ayda bir, oturun, kendinize sevdiğiniz bir içecek koyun ve bu dağınık bölgeyi ayıklayın!

 

Organize olma hayaliniz kesinlikle acayip derli toplu olacağınız anlamına gelmez. Ama bu bir çeşit “iyileştirilmiş” hayat tarzıdır. Eğer saatlerce konserve açacağını aramak zorunda kalmazsanız inanın çok daha stressiz ve kaliteli bir hayatınız var demektir.

 

Eğer günde on beş dakika ayırmak bile size fazla geliyorsa on, hatta beş dakikayı deneyin. Günde birkaç dakika bile hafta sonu saatlerce sürecek temizlik furyasından çok daha iyidir"

 

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. İpucu: Dağınıklığa En Çok Neyin Sebep Olduğunu Bulun

 

arkadaşım benım sebebım çocuklar...........onlar buyuyene kadar benım işim bitmiycek.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
2. İpucu: Dağınıklığa En Çok Neyin Sebep Olduğunu Bulun

 

arkadaşım benım sebebım çocuklar...........onlar buyuyene kadar benım işim bitmiycek.........

 

:) büyüyüncede pek bitmiyor çok düzenli çocuklar olmazlarsa, biraz yapı meselesi. anca evlenmeleri gerek :) umarım sizde öyle olmaz allah yardımcınız olsun

Share this post


Link to post
Share on other sites

dağınık asla değilimdir dağıtanıda dağıtmışlığım tecrübelere sabittir:D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bugün kızım okuldayken çekmecelerini temizlemek için odasına bi girdim bir saat sonra çıktım... elbise dolabına daha el süremedim artık yarına...o okuldayken yapıyorum çünkü hiçbir şeyini attırmaz hele oyuncaklarını kesinlikle.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

inşallah benimki de senin yaşına gelince derli toplu olur birsır ablası gibi:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...