Jump to content
tolgacelebi

Kendini Tanıyan Yönetici

Recommended Posts

KENDİNİ TANIYAN YÖNETİCİ

 

Pror. Dr. İsmet BARUTÇUGİL’in “Yöneticinin Yönetimi” isimli kitabından faydalanarak hazırlanmıştır.

 

Yöneticilik; her ne kadar cezp edici ve çekici görünse de, çalışanlar arasındaki dengeyi koruma, adil olma, işlerin düzenli ve planlı yürütülmesini sağlama gibi konular düşünüldüğünde oldukça zor bir iştir.

 

Yöneticilik insanları yönetme sanatıdır. Bu sebeple “insanı” başa almak gerekiyor. İyi bir çalışan olabilirsiniz, ama çalışan olmaktan çalışanları yönetmeye geçtiğinizde, farklı bir dünyaya adım atarsınız.

 

Bir insanın; aile hayatındaki mutluluğu, iş hayatındaki başarısı, ilişkilerindeki tavırları kendini tanımasına bağlıdır. Güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, korku ve endişelerini tam ve doğru olarak bilmiyorsa, başarılı olması da zorlaşır.

 

Bağlantılar Ağı

 

Son zamanlarda “Bağlantılar Ağı” denen bir kavram ortaya çıktı. Bu ağ, ilişkilerimizi düzenleyen bir diyagram şeklinde hazırlanıyor. Sorun ve sıkıntı anında gideceğimiz kişiler, işyerindeki özel fırsatları öğreneceğimiz kişiler, sektördeki değişiklikleri öğreneceğimiz kişiler vb. Bağlantılarınızı bu şekilde düzenlerseniz, işe uyumunuz kolaylaşır ve zaman kazanırsınız.

 

Hatta Bağlantılar Ağınızı biraz daha geniş tutup;

 

Yeni fikirleri paylaşmak için,

Destek almak için,

Gülmek için,

Rahatlamak için,

Kariyeriniz hakkında yardım almak için,

Üzüntünüzü paylaşmak için,

Kişisel bir krizi çözmek için, yanına gideceğiniz insanları belirleyerek, bu ağı güncel ve canlı tutabilirsiniz.

 

Yukarıdaki listeyi kendiniz için hazırladığınızda, bir ya da iki kişiye dayandığınızı fark ettiyseniz, bu konunun üzerine eğilmeniz gerekiyor. Profesyonel bağlantı ihtiyacını karşılayacak kişiler bulunmuyorsa, diğer bir deyişle listenizde boşluklar varsa, bu durumda bazı adımlar atmanız gerekecektir.

 

Yöneticinin Özellikleri

 

Yönetici; olumlu düşünmelidir, olumlu izlenimler bırakmalıdır, işlerinden ve ilişkilerinde keyif almalıdır. Sorunu çözmek yerine homurdanıp yakınan bir yönetici ile çalıştığınızı bir düşünsenize!

 

Yönetici; yüksek bir özgüvene sahip olmalıdır. Aldığı kararları sürdürecek kadar kendine güvenmelidir. Sabırlı ve soğukkanlı olmalıdır, açık ve dürüst olmalıdır. Saygılı ve takdir edici olmalıdır. Böyle bir yönetici ile çalışmak, herkes için keyiflidir.

 

Kişisel İdealler

 

İdeallerimiz, yaşamımızı yönlendirmek için bir rehberdir. Başarmak istediğiniz idealleri bir yere yazın. Ben unutmam demeyin, mutlaka yazın. Daha sonra bir yıl içinde gerçekleştirmek istediğiniz amaçları, kısa vadeli, bir yıl ile beş yıl arası olanları orta vadeli, beş yıldan uzun bir sürede başarmayı hedeflediğiniz amaçları ise uzun vadeli olarak sınıflandırın. Bu amaçlar size coşku ve güç verecek.

 

Dilerseniz bu amaçları, iş hayatı ve özel hayat olarak iki alt kategoriye bölebilirsiniz. Listenizi esnek tutun ve güncelleyin. Çünkü dün imkansız olan şey, bu gün bir fenomen haline gelebilir.

 

Bu yazıyı okuduktan sonra hedeflerinizi, hayatınızın amaçlarını, ne yapmak istediğiniz bir kağıda yazın. Üşenmeyin hemen yazın. İsterseniz bilgisayarınızda bir dosya olarak kaydedin fark etmez. İnanın bana, bu işlemi tüm kişisel gelişim uzmanları da uyguluyor. Şimdi bu hedefleri her zaman göreceğiniz bir yere asın. Burada gerçekleştirdiğiniz her hedef için kendinizi takdir edin, kendinize küçük bir ödül verin hatta kendinizi biraz da şımartın. Şu an yaşadığınız hayat geçmişte aldığınız kararların neticesindedir. Bu gün alacağınız kararlar ise geleceğinizi şekillendirmeye başlayacak. Plan yapmadan yol çıkmayın. Strateji, belirlemeden bir hayat yaşamayın.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...