Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Tek Diş Eksiklerinde İmplant Tedavisi...

Recommended Posts

Diş implantları çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin ( çürük, diş eti hastalıkları, travma… ) yerine yerleştirilen genellikle titanyumdan yapılmış, doğal diş kökünü taklit eden doku dostu vidalardır. Modern diş hekimliğinde diş kayıplarının tedavisinde hekimlerin ve hastaların birinci tercihidir. 30 yılı aşkın süredir uygulanan diş implantları günümüzde yüksek başarı oranlarıyla ( implant tedavilerinde başarı oranı neredeyse % 100’dür ) sıklıkla uygulanmaktadır. Diş implantları kullanılarak yapılan diş protezleri hastaların kendi doğal dişleri gibi çiğneme sağlamakla birlikte mükemmel estetiğin oluşturulmasında ve hastalarda özgüvenin oluşmasında da görev alırlar.

 

Diş implantları tüm diş eksiklerinin tedavisinde kullanılabilir. Ağzımızdaki tek bir dişin kaybedilmesinden sonra bir önlem almadığımız takdirde zamanla diş eksikliği olan bu bölgeye komşu dişler devrilecek ve karşı çenedeki dişimiz ise uzayacaktır. Bunun sonucunda da alt-üst çenemizdeki doğal anahtar-kilit gibi çalışan yapı bozulacak ve artık çiğnerken dişlerimizde takılmalar, çenemizde ağrılar ve diş eksikliği olan bölgede günlük temizlik işlemlerimizi yapmamıza ( diş fırçalaması, diş ipi kullanımı ) rağmen bu bölgenin yeterli temizlenememesi nedeniyle diş eti hastalıkları ve çürüklerle karşılaşacağız. Tüm bu kötü olayların başımıza gelmemesi için diş eksikliği olan yerin mutlaka kaybettiğimiz doğal dişimize benzeyen bir yapıyla doldurulması gerekir. İşte bu aşamada modern diş hekimliğinde dünyanın en başarılı ve en iyi tedavisi olan diş implantı tedavisinden faydalanmaktayız.

 

Diş eksikliği olan bölgeye diş implantı yerleştirerek hem kaybettiğimiz çiğneme fonksiyonunu geri kazanırız hem de dişsiz bölgeye komşu dişlerde herhangi bir aşındırma ( madde kaybı ) yapmadan diğer doğal dişlerle uyumlu son derece estetik dişlere kavuşabiliriz. İmplant tedavisinin en büyük avantajlarından biri ise diş çekilen bölgede implant yerleştirilmediği taldirde zamanla fizyolojik olarak kullanmama atrofisi ( kemik erimesi ) görülürken, implant yerleştirilmesi durumunda bu bölgede tekrar çiğneme fonksiyonunu kazandığınız için kemik erimeniz olmayacak, sağlıklı ve estetik görünüme sahip olacaksınız. Diş implantı uygulamaları modern diş hekimliğinin gelişmesiyle son derece basit ve yüksek başarıya sahip tedaviler arasındadır. Tek bir implantın bölgeye yerleştirilmesi 10-20 dakika ( diş implant uygulaması dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi rutin diş hekimliği uygulamalarına göre son derece kısa sürer )kadar sürer. Bu işlemin yapılması esnasında sadece implant yerleştirilecek bölge lokal anestezi kullanılarak uyuşturulur ve implant konulması esnasında hiçbir ağrı duyulmaz.

 

Operasyon sonrası genellikle hastaların büyük kısmında ağrı olmaz, ağrı olan hastalarda ise kullanılacak basit ağrı kesicilerle ağrı ortadan kalkar. Tek diş implant uygulamaları sonrası aynı gün işinize devam edebilir, spor yapabilir, gezmeye çıkabilir yani günlük aktivitelerinizi istediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz. İmplant konulmasından 1 hafta sonra dikişinizin alınması için tekrar gelmelisiniz. İmplant üstü protezinizin ne zaman bitirileceğini ilk muayeneniz sırasında size bildireceğiz. Yerleştirilen implantın kemikle sağlıklı bir şekilde birleşmesi-kaynaşması için bir süre beklemekteyiz. Bu süreç üst çenede yaklaşık 2-4 ay, alt çenede 1-2 ay kadardır. Eğer kemiğiniz uygunsa ( yeterli sertlikte, yapıda ) implant operasyonundan hemen sonra protez yapabiliriz. İyileşme süresince ( 1-4 ay ) size, rahat çiğnemeniz ve sosyal ortamlarda bir sıkıntı yaşamamanız için geçici protez yapılmaktadır. Yapılan implant destekli protezinizi günlük ağız hiyeni işlemlerinizi ( diş fırçalaması, diş ipi kullanımı ) gerçekleştirmek koşuluyla uzun yıllar hatta ömür boyu güvenle kullanabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bir arkadaşım üst dişlerinin tamamını implant yaptırmak zorunda kaldı.Çünkü üst dişleri aniden ve aynı anda çürümeye ve ağrı yapmaya başladı.

Kendisi İstanbul'a gitti ve doktor uyanık diş çekimi yapacağını söyleyince ,şiddetle itiraz etmiş.Tıpkı ben bu kız yaa:D

Bayıltılarak müdahale edilmesini aksi halde asla o koltuğa oturmayacağını söylemiş.Doktor eli mahkum kabul etmiş.Narkozdan uyandığında bütün dişleri çekilmiş ve zerre acı hissetmemiş.3 ay için geçici diş takılmış.3 ay sonra tekrar gitmiş ve implantları yine hiç acı hissetmeden takılmış.Şimdi ana dişlerimden farksız diyor.Bütün üst dişlerin fiyatı ise 13 milyar tutmuş.Gayet güzel bir rakam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bende yeni sordum iyi bir yerde hemde 1000 dolar sadece implantın kendisine dedi .

 

--- Sonraki mesaj ---

 

tanesine dedi :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
İyi tüm dişlere 13 bin lira çıkardıysa..Benim tek dişime 3 bin lira çıkardı..Nerde yaptırdı acaba..:D

İnan sormadım ama sorup yazarım baya oldu görüşemedim kızla:)Toplu yaptırdığı için olabilir,yada Orası İstanbul:D

 

--- Sonraki mesaj ---

 

bende yeni sordum iyi bir yerde hemde 1000 dolar sadece implantın kendisine dedi .

 

--- Sonraki mesaj ---

 

tanesine dedi :)

Küçük illerde öyle yapıyorlar.Büyük şehirde yaptırmak en iyisi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1000 dolarmı ... ??? benimde eşim diş hekimi .. eşimde imlant uyguluyor ... ama 1000 dolar değil.. bizim tedaviler TL ile ve daha uygun fiyata ... yani fiyat bana yüksek geldi işin doğrusu... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ben yeni yaptırdım 4 tane kim kolay diyorsa inanmayın kolay değil ama 4 ay bittikten sonra kolay :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ben yeni yaptırdım 4 tane kim kolay diyorsa inanmayın kolay değil ama 4 ay bittikten sonra kolay :D

 

nerde yaptırdın ne kadar maliyetli oldu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

malatyada yaptırdım 29 ekimde 550 euro teki bin lirayada prsolenini yaptı şimdi çok güzel ve rahat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...