Jump to content
Guest Sanse

Gizli Bir Ahlaki Çöküşmü Yaşıyoruz?

Recommended Posts

Guest Sanse

Evet Türkiye nüfusunun %90 dan fazlası müslüman.(Nüfus cüzdanlarında İslam yazıpda daha sonra başka seçimler yapanlar varsa onları bilemem.) Evet bu bizim bir İslami ülke olduğumuzun şeksiz göstergesidir.Bunada birşey diyen yok zaten.Eee sorun nerdemi diyorsunuz?Sorun şurada;

% Kaçımız 5 vakit namaz kılıyor?

% Kaçımız Dini günlere ve bayramlara önem veriyor?

% Kaçımız Zekatını,Sadakasını esirgemiyor?

% Kaçımız Kuran-ı Hatim etti?

% Kaçımız Fakirlere ve yoksullara yardım ediyor? Ya da hala acıyabiliyor?

% Kaçımız Gününü küfür etmeden geçiriyor?

% Kaçımız Annesine Babasına saygılı davranıyor?

Türkiye en dindar ülke sıralamasında 7. sırada ve buda bir zamanlar İslamın Halifeliğini,yöneticiliğini,liderliğini ve korumacılığını üstlenen ülkemiz artık ne olduda bu duruma geldi?Ne değiştirdi bizi? veya bizi soğutan tembelleştiren sebebler neler?Gençlerimizden Cuma namazını 1 dolu 2 boş şeklinde nitelendirenler var.Gençlerimiz artık zinayı normal birşeymiş gibi görmeye başladır.Hatta okadar ki! Ben sevgilimle evlenince münasebette bulunurum diyenlere eski kafalı denir oldu.Sokağa çıktığımızda kapalı insanlarda çok açık insanlar görüyoruz.Hadi laik bir devlette yaşıyorsun kapanmayabilirsin.Buna senin tercihin derim.Ancak bazılarına bakıyoruz ki (özellikle 17-25 arası gençler.) Mini etek (15-20 santim) giyip çıkmışlar dışarı, geziyorlar.İşte buna dur demek lazım.Bu kadarıda fazla demek lazım.Açık saçık filmler (por.o) gibi şeyleri seyretmek gençlerimiz arasında çok çok yaygın.Hatta bazıları bunları ayıp ve günah çerçevesine bile almıyor.Normal karşılıyor.

Ne idik ne olduk.Toplumumuz dinde içinde olmak üzere bir ahlaki çöküşün içinde.Peki neden mi Gizli bir ahlaki çöküş içinde dedim?.Çünkü bazılarımız hala yıllardır bu düzenin içinde yaşarken bu ahlaki çöküşün farkına varamamış.Hatta ahlaki çöküşün zincirini oluşturan insanlardan bile farkında olmayanlar var.Hatta bu ben veya başka biride olabilir.Bu ahlaki çöküşün içine zorlada sokturulabiliriz.Doğuda insanlarımız küçük kız çocuklarını kendilerine eş olarak alıyorlar. Hatta bunların bazıları 15 yaşından küçük.Dinimize göre kız çocuğunun evlenebilmesi için en az 15 yaşında olması gerekir.Artık bazılarımız dinimizin koyduğu kuralları değilde kendi işine geleni yapar olup birde o yetmezmiş gibi bunu doğru göstermeye çalışmakta.

Kısacası bu yazıda yazdıklarımı siz benden daha iyi bilirsiniz

Düşünmemiz gereken bu ahlaki çöküşe nasıl dur diyebiliriz?

Arkadaşlar okadar emek verip yazdım okursanız sevinirim.Teşekkürler.

Not:Yukarıdaki oranlar tahminidir.(gerçeğe yakın).K-(Sanse)

Guest SECİL.

Bu tahminler neye göre yürütüldü?

cogu anne ve babalar cocuklarini dinimize göre yetistirmiyorlar

bu böyle git gide kötü bir hal aliyor :)

Guest Sanse
Bu tahminler neye göre yürütüldü?

Sanırım ufak bir araştırmaya göre yürütüldü ve isterseniz kaynağını özelden verebilirim.

Guest SECİL.

alabilirsem sevinirim...Hayır kimse bana sormadı da yukarıdaki soruları. Bu ölçüm nasıl yapıldı merak ettim açıkçası

acaba bu belirttiğiniz yüzdeler nerde yapılan bir anketten . keşke bütün rakamlar %80 ve % 100 arasında olabilseydi...ama ben çevremdeki insanlarda namaza karşı bir eğilim görüyorum mesela alışveriş merkezlerinde ve metrolarda bulunan mescitlerde gelip namazını kılan birçok insan var bu da beni çok mutlu ediyor dışarda kapalı olmadığı halde gelip orda başını örtüp namaz kılan birçok insan var...

Guest Model
Artık bazılarımız dinimizin koyduğu kuralları değilde kendi işine geleni yapar olup birde o yetmezmiş gibi bunu doğru göstermeye çalışmakta.

Şu sıralar en çok bu cümlelerdeki kendisini akıllı ve çağdaş zanneden insanlar türedi..Kime ne insanın dininden senin dininde olmayan bir şeyi benim dinimde var olan bir vecibe kimseyi alakadar etmez..Ben inanmak istiyorsam inanırım istemiyorsam inanmam istemezsem uygulamam..Kime ne??

Ki yalan yanlış hurafelerde cabası bunların gerçekten eğitilmesi gerekir...Bazı kesimler ahlaki çöküşü gizliliği bırakın açıkca yaşıyor artık günümüzde...

Guest Sanse
acaba bu belirttiğiniz yüzdeler nerde yapılan bir anketten . keşke bütün rakamlar %80 ve % 100 arasında olabilseydi...ama ben çevremdeki insanlarda namaza karşı bir eğilim görüyorum mesela alışveriş merkezlerinde ve metrolarda bulunan mescitlerde gelip namazını kılan birçok insan var bu da beni çok mutlu ediyor dışarda kapalı olmadığı halde gelip orda başınını örtüp namaz kılan birçok insan var...

Sanırsam anket değil ama bir araştırmanın oranları olduğu belli isterseniz sizede gönderdim kaynağı.

şeriat isterük...

o kadarda değil :)

--- Sonraki mesaj ---

Sanırsam anket değil ama bir araştırmanın oranları olduğu belli isterseniz sizede gönderdim kaynağı.

memnun olurum teşekkürler...