Jump to content
Guest Sanse

Gizli Bir Ahlaki Çöküşmü Yaşıyoruz?

Recommended Posts

Guest SECİL.

Kimse kimsenin dinsel kimliği ile ilgilenmiyor artık...Bölgeden bölgeye değişebilir ama Türkiye genelinde böyle bir sorun olduğunu düşünmüyorum..

Guest Model
Devletin dini olmamalı. Hatta ben kimlikte din bölümünde islam diye yazılmasını da anlamıyorum. Daha yeni doğmuş bebeğe senin dinin ne diye sorulmaz ki cevap da alınamaz. O kişisel tercihtir.

Ben istiyorum dinimi nüfus cüzdanımda görmek kişilerin eğer başka din seçimi varsa değiştirme olanakları var..değiştirsinler..Nüfus cüzdanındaki ''Dini'' ibaresi eğer gereksiz görülseydi Atamız zamanında kaldırılırdı..Kimse soyunu inkar edemez..Soyu hangi dini benimsemişse o dinde doğar reşit olunca istediği dine geçer kimse karışamaz..

O olay kalktı zaten sıkıntı yapmayın :) asıl düşünülmesi gereken bu bozulmanın sebepleri ve nasıl engelleneceği. Devletin dini islamdıra da takılmamak gerek. o benim düşüncemdi :)

Guest Sanse
O olay kalktı zaten sıkıntı yapmayın :) asıl düşünülmesi gereken bu bozulmanın sebepleri ve nasıl engelleneceği. Devletin dini islamdıra da takılmamak gerek. o benim düşüncemdi :)

Şimdi bu böyleyse birde bizden sonraki ve onlardan sonraki nesillerin durumu ne olacak bunu bir düşünün.Nasıl dur deriz?Üstümüze düşen görevler ne? Bunları düşünmek lazım.

Şimdi bu böyleyse birde bizden sonraki ve onlardan sonraki nesillerin durumu ne olacak bunu bir düşünün.Nasıl dur deriz?Üstümüze düşen görevler ne? Bunları düşünmek lazım.

Bana kalırsa aile olma bilinci kaybedilmemeli. Bizden sonraki nesiller bizim onlara bıraktıklarımızla büyüyecek ve kendilerinden sonraki nesillere aktaracaklar. Mesela ben ailemden oturmayı kalkmayı konuşmayı dünya görüşümü siyasi bilincimi aldıysam ve bunların üzerine kendimi geliştirip bu zamanlara geldiysem benden sonraki nesillere de ben bu şekilde eğitim vermek isterim. Bu bilincin kaybolmaması çok önemli bana göre.

Guest danza

Sanse kardeşim yüzdeleri göremedim ama tahminlerimden pek farklı olacağını sanmıyorum :) Ahlak kavramını sorgulamak bile şuan yadırganıp sanki çağ dışı biriymişsiniz gibi muamele görebiliyorsunuz.Ahlaksızlık beyinde bir hastalık gibi ileriki süreçlerde hastaya göre normal bir durum haline gelen bir ur-vari düşüncedir.Ahlaksızlıktan dert yandığınızda çok fütursuzca tavırlarla karşılaşabiliyoruz malesef.Modernizm ile ahlaksızlığı aynı temelli doktrin zanneden bireylerle aynı sosyal çevreyi paylaşmak ne acı :)

Guest Sanse
Bana kalırsa aile olma bilinci kaybedilmemeli. Bizden sonraki nesiller bizim onlara bıraktıklarımızla büyüyecek ve kendilerinden sonraki nesillere aktaracaklar. Mesela ben ailemden oturmayı kalkmayı konuşmayı dünya görüşümü siyasi bilincimi aldıysam ve bunların üzerine kendimi geliştirip bu zamanlara geldiysem benden sonraki nesillere de ben bu şekilde eğitim vermek isterim. Bu bilincin kaybolmaması çok önemli bana göre.

Söylediklerinin yanında birde arkadaş çevresi vs gibi konularda çok seçici ve tedbirli olmak lazım.Birşeyin yayılmasını sağlamanın en iyi yollarından biride arkadaşlıktır.Dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim demişler.

--- Sonraki mesaj ---

Sanse kardeşim yüzdeleri göremedim ama tahminlerimden pek farklı olacağını sanmıyorum :) Ahlak kavramını sorgulamak bile şuan yadırganıp sanki çağ dışı biriymişsiniz gibi muamele görebiliyorsunuz.Ahlaksızlık beyinde bir hastalık gibi ileriki süreçlerde hastaya göre normal bir durum haline gelen bir ur-vari düşüncedir.Ahlaksızlıktan dert yandığınızda çok fütursuzca tavırlarla karşılaşabiliyoruz malesef.Modernizm ile ahlaksızlığı aynı temelli doktrin zanneden bireylerle aynı sosyal çevreyi paylaşmak ne acı :)

Söylediklerinize eksiksiz katılıyorum.

Bu arada hiçkimseye din dersini alır mısın almaz mısın diye okullarda sorulmuyor. Alacaksın. Belki ben istemiyorum. Şu toplumda hala alevi-sünni atışması var. Bunu yenemedik.

Din ve vicdan özgürlüğü denen olay anayasada kağıt üstünde. Bunu toplum genelde uygulamaz. Hoşgörü, karışmama zihniyetini samimi bulmuyorum.

Söylediklerinin yanında birde arkadaş çevresi vs gibi konularda çok seçici ve tedbirli olmak lazım.Birşeyin yayılmasını sağlamanın en iyi yollarından biride arkadaşlıktır.Dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim demişler.

Bu da ailede başlayan bir süreç aslında. Yani ne tür insanlarla arkadaşlık kurup kurmayacağınızı anne babalarınız söyler. Haa tabi bunlara uyulmaz fakat bu da tecrübe ederek hayatı öğrenmeyi sağlar.

Guest SECİL.

Kim kendisini yadırgadı ve çağdışı olmakla itham etti şu an...? Herkes fikrince katkıda bulundu şeklinde değerlendirdim yorumları