Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Suzie

Diğer Spor Dallarından Haberler

Recommended Posts

Guest Suzie

Yüzücüler temiz çıktı

Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA), 9-13 Nisan tarihleri arasında İngiltere'nin Manchester kentinde düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda yüzücülerden alınan numunelerde doping maddesine rastlanmadığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, 29 ülkeden katılan 116 yüzücüden 114 idrar, 69 da kan olmak üzere, toplam 174 numune alındığı, bu örneklerde de herhangi bir yasaklı maddeye rastlanmadığı kaydedildi.

Kaynak: AA

Guest Lucky

Ben Tavşan Olmam

69210-1.jpg

Elvan'a 'tavşanlık' önerisi

05 Eylül 2008

Milli atlet Elvan'a Golden Leauge'in Brüksel finali için çirkin bir teklif geldi. Golden Leauge'in bugün Brüksel'deki finaline davet edilen ancak 5 bin metrede Meseret Defar'a tavşanlık yapması istenen milli atletimiz, teklifi düşünmeden geri çevirdi.

Pekin Olimpiyatları'nda 5 ve 10 bin metrelerde gümüş madalya kazanan Elvan Abeylegesse, yakışıksız teklifi hemen geri çevirdi. Golden Leauge'in bugün Brüksel'deki son ayağına davet edilen isimlerden biri de Elvan'dı. Ancak bu davetin altında hiç beklenmedik başka bir teklif de vardı. 5 bin metrede koşması istenen Elvan'dan, Etiyopyalı atlet Meseret Defar'a tavşanlık yapması bekleniyordu. Yani Elvan, Pekin'de geride bıraktığı Defar'ın dünya rekoru kırması için tempo yapacak ve sonra yerini ona bırakacaktı. Ancak bu, Elvan'dan geri döndü.

KİMSEYE BİLEREK GEÇİLMEM

Elvan, "Ben istediğim gibi koşarım. Olimpiyat ikincisi bir sporcuyum. Ben de dünya rekoru kırarım. Ya benim istediğim olur yoksa katılmam" diyerek komiteye rest çekti. Yetkilileri bunun üzerine Elvan'ı bugün koşulacak yarışlara davet etmedi. Milli atlet ise bu konuda daha fazla konuşmak istemediğini belirterek, "Sadece dinlenmek istiyorum" dedi.

Her Türk Kızı Kadar Türk' üm

6204481-1.jpg

17 Ağustos 2008

Olimpiyat ikincisi milli sporcumuz, "Etiyopya ata toprağım, Türkiye mutluluğum. Ben bu topraklarda doğmadım ama insanlarını çok sevdim. Beni dünyaya tanıttı" diye konuştu.

Elvan gümüşü rekorla getirdi

O, bir devşirme ama Etiyopya’dan dereceleri ile değil, bacağındaki sermayesi ile geldi. ENKA sahiplendi, Ertan Hatipoğlu ile atletizm piyasasına girdi. Dünya rekoru kırdı, bugün ise Anatoly Bichkov ile Avrupa rekorlu Olimpiyat ikincisi oldu Elvan Abeylegesse. Spor medyamızın bir klasiğidir, olimpiyat madalyalı sporcuları o ülkenin tarihi ve turistik yerlerine götürür röportajlar yapılır. Bu kez Elvan "Yasaklı şehre" götürüldü.

Pekin Büyükelçimiz Oktay Özüye, Elvan’ın geleceğinin öğrenir öğrenmez eşi ile birlikte bir buket çiçekle oraya gelmişti. Çinliler Elvan’ı görür görmez birlikte fotoğraf çektirtmek, ona dokunmak için öyle bir sevgi seli oluşturdular ki, adeta izdihama neden oldu. Kalabalığın içinden yağdan kıl çekercesine kaçırılan Elvan olimpiyat ikincisi olmanın mutluluğunu yaşadığını söylerken sorularımızı içtenlikle yanıtlıyordu.

- Ne kadar Türk’sün?

- Her Türk kızı kadar. Ben bu topraklarda doğmadım ama insanlarını çok sevdim. Şimdi iyi ki Türk olmuşum diyorum. Madalyayı bütün Türk halkına ve aileme hediye ediyorum.

Sitem ediyorlar

- Etiyopya’dakiler sana kızıyor mu?

- Ben o topraklarda doğdum. Beni onlar keşfetmeden, Türk’ler buldu çıkardı. Göze batmış olsaydım bırakırlar mıydı beni. Bana bir şey demiyorlar ama sitem ettiklerini anlayabiliyorum.

- Türkiye’ye ilk geldiğinde neler hissetmiştin?

- Mahalleden çıkmış, kalabalık bir dünyaya gelmiştim. İlkin çok korktum. Sonra bana gösterilen ilgi ailemi arattırmadı. Anne baba şevkati gösterenler çoktu.

- Başbakanı Etiyopya’da yeni aldığın evinde ağırladın. Neler hissettin?

- Ben çay içmeye, kek yemeye davet etmiştim ancak Türkiye’nin Başbakanının evime konuk olacağını düşünemiyordum. Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan’ın evime geleceğini öğrenince ayaklarım dolaştı. Çok heyecanlandım. Başbakanım mahallemi onurlandırdı. Yeni evimin ilk hediyesini getirdi. O gün benim için tarihti.

- Etiyopya’nın ve Türkiye’nin nelerini beğeniyorsun?

- Etiyopya ata toprağım, Türkiye mutluluğum. Ailemi, annemin yaptığı Etiyopya’nın milli yemeklerini elbette ki çok özlüyorum. Nişanlımı Türkiye’ye getirttim. Ailem de gelmek istiyor ama şu anda mümkün değil. Türkiye çok büyük ülke. Beni dünyaya tanıttı.

Nerde yatacaklar

- Etiyopya’dan çok iyi atletler çıkıyor, Bunun sırrı nedir sence?

- Önce yoksulluk. İnsanların yaşadığı zorluklar ve ızdıraba dayanıklılık. Sabretmesini biliyorlar.. Okula koşarak gidiyorlar. Antrenmana mahallece koşarak gidiyorlar. Anatomik yapıları çok değişik. Kalçaları yukarıya doğru, aşil tendonu daha uzun. Vücutları yağ tutmuyor. Kısacası Etiyopya’da herkes koşuyor. Yetenekli çocukları ABD’den gelen uzmanlar seçip burs vermek için ülkelerine götürüyorlar.

- Peki Olimpiyatta ki başarın Etiyopya’da nasıl yorumlandı?

- Ben sadece mahallemi öğrendim. Herkes televizyondan beni izlemiş. Danslar edilmiş, ziyafet çekilmiş.

Elvan’ın İstanbul’da evlenince yaşayacağı ev hazırdı. Evlilik ne zaman deyince? Anatoly söze girdi. "Ev boş. Yatak yok. Mobilya yok. Nerede yatacaklar, nereye oturacaklar? Diye espriyi patlattı.

5 bin metrede yüzde 99 koşacak

ELVAN Abeylegesse’nin Rus antrenörü Anatoly Bychkov, milli atletin Pekin’de 5 bin metre yarışında da yüzde 99 olasılıkla koşacağını söyledi. Kesin kararı bugün vereceklerini vurgulayan Bychkov, olasılık tahminleri üzerine, "Yüzde 99 koşacak" diye konuştu. Abeylegesse’nin, yarış sonrasında gece saat 03.00’e dek doping kontrolünde kaldığını, şoförün de kendilerini 1 saat dolaştırdığını anlatan Bychkov, 04.30 gibi otele gelebildiklerini ve milli atletin 3 saat uyuyabildiğini bildirdi. Verdiği taktiğin tamamıyla uygulandığını anlatan Bychkov, sıcak havanın daha iyi dereceyi engellediğini kaydetti.

Guest Lucky

'İmparator' veda etti

38977.jpg

24 Aralık 2008

Jokey Süleyman Akdı, 66 yaşında aktif binicilik yaşantısına son noktayı koydu.

Süleyman Akdı için Türkiye Jokey Kulübü (TJK), Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği ile At Yarışı Yazarları Derneği tarafından organize edilen jübile gecesi, Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirildi. Geceye, İstanbul Valisi Muammer Güler, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve çok sayıda davetli katıldı.

Organizasyona, Süleyman Akdı'nın yarış yaşamından kesitlerin sunulduğu bir sinevizyon gösterisiyle başlanırken, türlü kişi ve kuruluşlar tarafından Akdı'ya çok sayıda şilt ile plaket sunuldu.

Jokeylik yaşamına başladığı 1963 yılından itibaren 13 bine yakın yarışa katılan ve yaklaşık 4 bin 500'ünü kazanan Süleyman Akdı için övgü dolu sözler kullanan İstanbul Valisi Muammer Güler, ünlü jokeye bir vazo hediye ederken, ''Bir insana eğer imparator deniyorsa, ardında mutlaka büyük bir başarı öyküsü vardır'' dedi.

EKİNCİ: ''ARTIK BİZİM İÇİN DAHA ÖNEMLİ''

TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci de Süleyman Akdı'nın, bilgisi ve deneyimiyle bundan sonra kendileri için daha da önemli olduğunu söyledi.

At yarışı camiasını bilmeyen insanların dahi Süleyman Akdı'yı tanıdıklarını vurgulayan Ekinci, ''O, çok ciddi bir profesyonel. Her şeyiyle yeni nesillere örnek olması gereken bir insan'' diye konuştu.

Kendisi için düzenlenen gecede zaman zaman duygusal anlar yaşayan Süleyman Akdı ise yaklaşık 45 yıl jokeylik yaptığını ve herşeyin bir sonu olduğunu belirterek, ''Önemli olan hoş bir seda bırakabilmek. Ben, geriye baktığım zaman çok mutluyum. Mesleğimi sevmem ve azimli çalışmam, başarılı olmamdaki en önemli etken. Bana büyük destek veren eşime de teşekkür ediyorum. O bir gizli kahramandır. Her zaman yanımda oldu'' diye konuştu.

Aktı, biniciliği bırakmasına karşın atçılık camiasına, at antrenörlüğü yaparak hizmet etmeyi sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Yıla damgasını vuran sporcular

39025.jpg

blank-1.gif

26 Aralık 2008

Bu yıl gösterdikleri başarılarla hafızalara kazınan sporcular arasında, Jamaikalı sprinter Usain Bolt, ABD'li yüzücü Michael Phelps, Formula-1'in İngiliz pilotu Lewis Hamilton, Manchester United'ın Portekizli futbolcusu Cristiano Ronaldo, NBA oyuncusu Kobe Bryant, İspanyol tenisçi Rafael Nadal ve Rus sırıkçı Yelena Isinbayeva vardı.

2008 yılında elde ettikleri başarılarla medyada adları sıkça duyulan sporculardan Usain Bolt, özellikle 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'ndaki performansıyla dünyanın en hızlısı olmayı başardı.

Erkekler 100, 200 metre ile 4x100 metre bayrak yarışlarında dünya rekorlarıyla altın madalyaya uzanan Jamaikalı sprinter, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından da erkeklerde ''Yılın Atleti'' seçildi.

22 yaşındaki sporcu, hem 100 hem de 200 metrede dünya rekoru kırarak altın madalya alan ilk sporcu olarak da tarihe geçti.

MICHAEL PHELPS

Pekin-2008'de kazandığı 8 altın madalya ile akıllara durgunluk veren ABD'li yüzücü Phelps, bir olimpiyatta en çok altın madalya alan sporcu oldu.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda toplamda 14 altın madalya alarak, ''olimpiyatlarda en çok altın madalya alan sporcu'' ve toplamda 16 madalya ile ''oyunlar tarihinde en çok madalya kazanan erkek sporcu'' unvanlarını ele geçiren Phelps, Londra-2012'ye katılır ve burada en az 3 madalya alırsa, ''olimpiyatlarda en çok madalya kazanan sporcu'' unvanını da ele geçirecek.

23 yaşındaki rekor koleksiyoncusu, son 68 yılda olimpiyatlara katılan en genç yüzücü olarak da hatırlandı.

YELENA ISINBAYEVA

Pekin 2008'de bayanlar sırıkla yüksek atlamada 5,05 metrelik atlayışıyla kendine ait 23. dünya rekorunu geliştirerek, altın madalyaya uzanan Rus Isinbayeva, 5 metrenin üzerinde atlayan tek bayan sporcu olarak tarihe geçti.

Spora jimnastikle başlayan, ancak uzun boylu olduğu için atletizme yönelen 26 yaşındaki Isinbayeva, salon rekorlarını da elinde bulunduruyor.

Rus sırıkçı, IAAF tarafından bayanlarda ''Yılın Atleti'' seçildi.

LEWIS HAMILTON

Formula 1 takımlarından McLaren Mercedes'in İngiliz pilotu Lewis Hamilton, 59. Formula 1 dünya şampiyonu oldu.

35 yarışlık kariyerinde 207 puan toplayan ve 22 kez podyuma çıkma başarısı gösteren 23 yaşındaki Hamilton, tarihin en genç şampiyon pilotu olma unvanını elde etti.

Bu sezon 5 kez birinci olma başarısını gösteren Hamilton, Formula 1 tarihinde şampiyonluğa ulaşan 9. İngiliz pilot oldu.

CRISTIANO RONALDO

Manchester United'ın Portekizli futbolcusu Cristiano Ronaldo, FIFA Profesyonel Futbolcular Birliği (FIFPro) tarafından ''Yılın Oyuncusu'' seçildi.

FIFA'nın 12 Ocak 2009'da ilan edeceği ''Yılın Futbolcusu''nda da ilk 5 arasına giren Ronaldo'nun ismi, UEFA'nın da aynı tarihte duyuracağı ''Yılın ilk 11'i'' adayları arasında da geçiyor.

Portekizli kanat oyuncusu, Fransa'da bu yılki ''Altın Top'' (Ballon d'Or) ödülünün de sahibi oldu.

23 yaşındaki futbolcu, geçen sezon takımı adına 42 gole imza atmıştı.

RAFAEL NADAL

İspanyol tenisçi Rafael Nadal, 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda tek erkeklerde şampiyon olmasının ardından, Ağustos ayında İsviçreli raket Roger Federer'in 4,5 yıllık egemenliğine son vererek, dünya klasmanında ilk sıraya yerleşti.

22 yaşındaki Nadal, bu yılki Fransa Açık'ın (Roland Garros) ve Wimbledon Açık Tenis Turnuvası'nın da tek erkeklerde şampiyonu oldu.

Nadal'ın kariyerinde 2005, 2006, 2007 Roland Garros şampiyonluğu da bulunuyor.

KOBE BRYANT

ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) 2007-2008 sezonunun en değerli oyuncusu (MVP) oyuncusu seçilen Los Angeles Lakerslı Kobe Bryant, formasını giydiği ABD Milli Basketbol Takımı'nın Pekin-2008'de altın madalyaya ulaşmasında da etkili oldu.

Bryant, NBA'de geçen sezon çıktığı 83 maçın tümünde forma giyerken, 28,3 sayı, 6,3 ribaunt ve 5,4 asist ortalamasıyla 2000 yılından bu yana MVP ödülünü kazanan ilk Los Angeles Lakers oyuncusu oldu.

Trabzonspor'un Zirve Ambargosu

www_resimcity_com_trabzonspor_resimleri_-1.jpg

BASKETBOL BAŞARISI

Sezon başında Alpella'nın tüm haklarını alarak basketbolda atılım gerçekleştiren Trabzonspor, mücadele ettiği erkekler ikinci liginden birinci lige çıkmayı hedefliyor.

Bordo-mavililer, grubunda 10. hafta sonunda 8 galibiyetle, aynı puana sahip olduğu Bornova Belediyesi'nin ardından averajla ikinci sırada bulunuyor.

ATICILIK VE JUDO

Trabzonspor, faaliyet gösterdiği atıcılık ve judo branşlarında da başarılı bir dönemi geride bıraktı.

Trabzonspor atıcılık takımı 2008 yılında katılmış olduğu Türkiye şampiyonlarında 11 altın, 9 gümüş ve 11 bronz madalya olmak üzere 31 madalya kazandı.

Atıcılıkta genç erkeklerde Burak Erkol, yıldız erkeklerde Abdullah Metin, büyük bayanlarda da Tuğba Muhçu Türkiye rekoru kırmayı başardılar.

Judoda ise 2008 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye Takımlar Judo Şampiyonası'nda ikincilik kazanıldı. Ayrıca İstanbul'da yapılan Uluslararası Boğaziçi Judo-Kuraş Turnuvası'nda Aynur Samat birincilik, Yeşim Kılıç ise ikincilik elde etti

Selim Bayrak üçüncü oldu

6977344-1.jpg

14 Aralık 2008

Atletizmde, 15. Avrupa Kros Şampiyonası'na katılan Türk Milli Takımı'nda, Selim Bayrak, 23 Yaşaltı Kategorisi'nde, 25.17'lik derecesiyle 3. oldu.

Aynı kategoride İtalyan Andrea Lalli 24.25 ile birinci, Büyük Britanya'dan Andy Vernon 25.04'lük derecesiyle ikinci sırada yer aldı. Bu arada, milli takımın başarılı atleti Selim Bayrak'ın pasaportu son anda yetiştirilmişti.

Öte yandan, Türk Milli Takımı'nda bugün yarışan atletlerden hiçbiri kategorisinde dereceye giremeyerek, başarısız oldu.

Tekvandoda 5 altın madalya

tekvandofederasyonubaskanisahinden_o-1.jpg

17 Aralık 2008

Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) ile Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından organize edilen 3. Dünya Poomsae Tekvando Şampiyonası'nın 2. gününde Türk sporcular toplam 5 madalya kazandılar.

Dünya Tekvando Federasyonu ile Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından organize edilen 3. Dünya Poomsae Tekvando Şampiyonası'nın 2. gününde Türk sporcular 5 altın madalyaya uzanmayı bildi.

Türk sporcular, ASKİ Spor Salonu'nda gerçekleştirilen şampiyonada bugün 7 ayrı kategoride mücadele ederlerken, 3 gümüş ve 2 de bronz madalya elde ettiler.

36 yaş üstü kategorisinde Nevin Baş, Hülya Pervin Birol ve Rukiye Özkul'dan oluşan bayan milli takımı ile Kemal Yılmaz, Mehmet Örkan ve İdris Yavuzerkek'in oluşturduğu erkek milli takımı, dünya ikincisi oldular.

36 yaş altı senkron kategorisinde ise Fazlı Karışık-Rabia Kim ikilisi bronz madalya elde etti.

Ayrıca 19-30 yaş arası kategorisinde, erkeklerde Mevlüt Pekcan dünya üçüncüsü olurken, bayanlarda Serim Olgun Bektaşoğlu, gümüş madalya kazandı.

Teröre inat Şampiyon oldu

gp_346094.jpg

spacer-1.gif

17.12.2008

Milli tenisçi Melis Sezer, Kasım ayında silahlı saldırılarla gündeme gelen Hindistan'ın Mumbai kentinde, saldırılardan 5 gün sonra gerçekleştirilen ve ailesinin terör saldırısı ihtimaliyle katılmasını istemediği turnuvada şampiyon oldu.

Uluslararası Tenis Federasyonu'nun (ITF) 2 adet ''Grade'', toplam 4 tenis turnuvasına katılmak üzere Kasım ayı sonunda Hindistan'a giden Sezer, bu turnuvalardan bir birincilik, bir de ikincilikle döndü.

5 yaşında yüzme ve tenise başlayan, ardından tenisi sürdürme kararı veren Sezer, amatör olarak tenis oynayan anne babası ve Celal Bayar Üniversitesi'nde Tenis Antrenörlüğü eğitimi alan ablası Merve'nin de desteğiyle ulusal ve uluslararası çeşitli organizasyonlarda çeşitli başarılar kazandı.

Golden League 5 kategoriden oluşacak

3155wn2-1.jpg

18 Aralık 2008

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, 2009 Golden League büyük ikramiyesini kazanmak için erkek ve bayan atletlerin 5'er kategoride yarışacağını açıkladı.

2009 Golden League büyük ikramiyesini kazanmak için erkek ve bayan atletlerin 5'er kategoride yarışacağı bildirildi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nden (IAAF) yapılan açıklamaya göre, gelecek yılın 1 milyon dolarlık büyük ikramiyesini (jackpot) kazanmak için erkek sporcuların 100, 400, 3000/5000 metre, 110 metre engelli ve cirit atma müsabakalarına, bayan sporcuların ise 100 ve 400 metre, 100 metre engelli, yüksek atlama ve sırıkla uzun atlama müsabakalarına katılması gerektiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Golden League yarışlarının 6'sını birden kazanan bir atlet, 1 milyon dolarlık ikramiyeyi kazanacak, bunu başaranın çıkmaması halinde ise 5 yarış kazanan atlet, ödülün yarısını alacak.

2009 Golden League yarışlarının yer ve tarihleri şöyle:

14 Haziran Berlin (Almanya)

3 Temmuz Oslo (Norveç)

10 Temmuz Roma (İtalya)

17 Temmuz Paris (Fransa)

28 Ağustos Zürih (İsviçre)

4 Eylül Brüksel (Belçika)

15 Türkiye rekoru kırıldı

279223309-1.jpg

20 / 12 / 2008

Türkiye Kulüplerarası Kategori Yüzme Yarışmaları'nın 2. gün akşam seansında 15 Türkiye rekoru kırıldı.

Türkiye Kulüplerarası Kategori Yüzme Yarışmaları'nın 2. gün akşam seansında 15 Türkiye rekoru kırıldı. Galatasaray Olimpik Yüzme Havuzu'ndaki etkinlikte, akşam final yarışları gerçekleştirilirken, bayanlarda ENKA Spor'dan Yeşim Giresunlu, 800 metre serbestte 15-16 yaş, 17-18 yaş ve artı 19 yaş Türkiye rekorlarının yanısıra 400 metre serbestte 15-16 yaş ve 17-18 yaş Türkiye rekorlarını kırdı. Erkeklerde de 400 metre karışıkta Kastamonu Yüzme İhtisas'tan Timur Dellaloğlu, 15-16 yaş ve 17-18 yaş Türkiye rekorlarının yeni sahibi oldu.

Kırılan Türkiye rekorları şöyle:

Erkekler:

50 metre sırtüstü (13-14 yaş): Berk Yomralıoğlu (Kınalıada Su Sporları) 28.04

50 metre sırtüstü (Artı 19 yaş): Derya Büyükuncu (Galatasaray) 24.50

400 metre karışık (15-16 ve 17-18 yaş): Timur Dellaloğlu (Kastomunu Yüzme İhtisas) 4.28.31

400 metre karışık (13-14 yaş): Aral Şahin (Fenerbahçe) 4.43.51

100 metre serbest (15-16 yaş): Ozan Gider (Antalya Kolejliler) 50.98

Bayanlar:

100 metre karışık (17-18 yaş): Ceren Dilek (Fenerbahçe) 1.05.35

100 metre karışık (Artı 19 yaş): Burcu Dolunay (Galatasaray) 1.04.11

4x50 metre serbest bayrak (13-14 yaş): Fenerbahçe (Zülal Zeren, İdil Konca, Duru Aldinç, Nihan Çakıcı) 1.54.41

4x50 metre serbest bayrak (15-16 yaş): ENKA Spor (İlayda Damar, Cansu Burçoğlu, Gamze Şahin, Merve Eroğlu) 1.51.40

800 metre serbest (15-16, 17-18 ve artı 19 yaş): Yeşim Giresunlu (ENKA Spor) 8.46.49

400 metre serbest (15-16 ve 17-18 yaş): Yeşim Giresunlu (ENKA Spor) 4.20.50

Guest Lucky

Yıldız Bayanlar Zirve Yaptı

Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, son maçında Fransa'yı 3-1 yenerek, grup lideri olarak finaller biletini aldı.

39553.jpg

11 Ocak 2009

Antalya'nın Alanya ilçesinde yapılan Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası elemeleri E Grubu maçları sona erdi.

Türkiye, Atatürk Spor Salonu'nda yaptığı 4. ve son maçında Fransa'yı 3-0 yenerek 7 puan ve averajla grup birincisi oldu.

Milli takım böylece, aynı puan ve averajla 2. olan Slovakya ile birlikte finallere katılmaya hak kazandı.

Son günde yapılan diğer maçlarda Slovakya, İsrail'i 3-0, Azerbaycan da Portekiz'i 3-2 yendi.

TÜRKİYE: 3 - FRANSA: 1

Salon: Alanya Atatürk

Hakemler: Pavel Anderson (Rusya) xxx, Roberto Boris (İtalya) xxx

Türkiye: Cansu xxx, Dicle xxx, Ceren xxx, Sibel xxx, Selin xxx,Gülşah xxx (Buse xxx, Gamze xxx)

Fransa: Le Thuc x, Druenne x, Sidibe x, Le Guider x, Weiler x, Decamp x (Bakima xx, Sevin x, Fedele x, Soraru x)

Setler: (25-7, 25-22, 25-14)

Süre: 62 Dakika (16, 20, 26)

Guest Lucky

İlk Grand Slam için geri sayım

39632.jpg

Geçtiğimiz yılın tek erkekler şampiyonu Sırp Novak Djokovic olmuştu.

14 Ocak 2009

Toplam 22 milyon dolar ödüllü Avustralya Açık Tenis Turnuvası 19 Ocak Pazartesi günü başlıyor. Sezonun lk Grand Slam'inde Rus raketler Maria Sharapova ve Nikolay Davydenko mücadele edemeyecek.

Tenis severlerin merakla beklediği, sezonun ilk Grand Slam mücadelesi olan 97. Avustralya Açık Tenis Turnuvası, 19 Ocak Pazartesi günü başlayacak.

Avustralya'nın Melbourne kentindeki Melbourne Park Kortları'nda 14 gün sürecek olan turnuva, bu yıl da çekişmeli maçlara sahne olacak.

Şampiyonada dağıtılacak toplam para ödülü, 22 milyon Avustralya Doları (yaklaşık 24 milyon TL) olarak belirlenirken, tek erkekler ve tek bayanlar şampiyonu tenisçiler, 1,62'şer milyon Avustralya Doları'nın sahibi olacak.

Bu yılki turnuvada, tek erkeklerde İspanyol tenisçi Rafael Nadal, İsviçreli tenisçi Roger Federer, Sırp Novak Djokovic ve İngiliz Andy Murray, tek bayanlarda da Sırp Jelena Jankovic, ABD'li Serena Williams, Rus Dinara Safina ve Sırp Ana Ivanovic gibi isimler favori gösteriliyor.

Tek bayanlarda geçen yılın şampiyonu Rus tenisçi Maria Sharapova, omzundaki sakatlık tam anlamıyla düzelmediği, erkekler dünya klasmanında 5. sırada bulunan vatandaşı Nikolay Davydenko da geçen hafta Hindistan'da düzenlenen Chennai Açık'ta sol topuğundan sakatlandığı için bu turnuvada yarışamayacak.

Bu arada, milli tenisçi Marsel İlhan, mücadele ettiği eleme maçlarının ilk turunda, Ukraynalı rakibi Oleksandr Dolgopolov Jr.'a 6-3'lük iki setle 2-0 yenilerek, turnuvaya veda etti.

Öte yandan, her yıl turnuvanın 2. cumartesi günü, öğleden sonra oynanan tek bayanlar finali, yayın saatlerine uydurulması amacıyla bu yıl ilk kez akşam saatlerine kaydırıldı.

KISA TARİHÇE

Avustralya Tenis Federasyonu tarafından ilk kez 1905 yılında Warehouse Kriket Sahası'nda düzenlenen turnuva, 1972'ye kadar Melbourne, Sydney, Adelaide, Brisbane, Perth ve Yeni Zelanda olmak üzere 6 farklı bölgede düzenlendi.

1927 yılında Avustralya Şampiyonası adını alan turnuva, 1969 yılında bugünkü adına kavuştu, 1972 yılında da turnuvanın her yıl aynı yerde yapılmasına karar verildi.

1977 yılında Aralık ayında düzenlenmeye başlanan Avustralya Açık, 1987 yılında ise yeniden Ocak ayına alındı.

1. Dünya Savaşı sırasında ara verilen şampiyonanın ilk zamanlarında bayan tenisçiler yarışmazken, 1922 yılında onlar da programa dahil edildi.

1996 yılında yenilenip, genişletilen tenis kortlarına da Melbourne Park adı verildi.

İPEK ŞENOĞLU

Avustralya Açık'ta mücadele etme hakkını kazanan ilk Türk raket, 2005 yılındaki turnuvada yarışan İpek Şenoğlu idi. Ukraynalı Yulia Beygelzimer ile birlikte çift bayanlarda mücadele eden milli tenisçi, turnuvaya 2. turda veda etmişti.

SON 10 YILIN ŞAMPİYONLARI

Avustralya Açık'ta tek erkeklerde ve tek bayanlarda son 10 yılın şampiyonları şöyle:

TEK ERKEKLER

1999 - Yevgeny Kafelnikov (Rusya)

2000 - Andre Agassi (ABD)

2001 - Andre Agassi (ABD)

2002 - Thomas Johansson (İsveç)

2003 - Andre Agassi (ABD)

2004 - Roger Federer (İsviçre)

2005 - Marat Safin (Rusya)

2006 - Roger Federer (İsviçre)

2007 - Roger Federer (İsviçre)

2008 - Novak Djokovic (Sırbistan)

TEK BAYANLAR

1999 - Martina Hingis (İsviçre)

2000 - Lindsay Davenport (ABD)

2001 - Jennifer Capriati (ABD)

2002 - Jennifer Capriati (ABD)

2003 - Serena Williams (ABD)

2004 - Justine Henin-Hardenne (Belçika)

2005 - Serena Williams (ABD)

2006 - Amelie Mauresmo (Fransa)

2007 - Serena Williams (ABD)

2008 - Maria Sharapova (Rusya)

Guest Lucky

Mars’taki İlk İnsan!

fft17_mf89724Jpeg-1.jpeg

FUAT ERCAN

Mark Spitz, “Yedi altın alırsa Ay’daki ikinci yüzücü olur. Sekiz altına ulaşırsa o zaman Mars’taki ilk insan olur’ demişti. Ve Phelps dün 4x100 karışık bayrak yarısında ABD takımıyla birlikte dünya rekoru kırıp 8. altını aldı, olimpiyat tarihinde altın bir sayfa açtı

ABD’li yüzücü Michael Phelps, Pekin’de yüzdüğü yarışlarda ‘sekizde sekiz’ yaparak, olimpiyat tarihinde bu başarıya ulaşan ilk sporcu oldu.

1972 Münih’te 7 altın madalya kazanan Mark Spitz’in efsanesine son veren Phelps, ‘Hiçbir şey imkansız değildir’ diyerek girdiği havuzdan tüm yarışlarında rekor kırarak çıktı. Yedi dünya, bir olimpiyat rekoruyla gelen tarihi başarının son halkası, dün yüzülen 4x100 karışık bayrak yarışıydı. Aaron Piersol, Brendan Hansen ve Jason Lezak’ın da yer aldığı ABD takımı, Phelps’in kelebekte yer aldığı mücadeleyi 3.29.34’lük dünya rekoru derecesiyle kazandı. 15 dolarlık biletlerin 3-4 bin dolara karaborsaya düştüğü yüzmedeki ‘tarihi ana’ tanıklık eden trbündeki 19 bin kişi, Phelps’i ayakta alkışladı.

Bir gün önce Sırp Cavic’i sadece saniyenin yüzde biri farkla geride bıraktığı tartışmalı 100 metre kelebek dışında hiçbir yarışta fazla zorlanmayan Phelps, sadece havuzda değil spor tarihinde de birçok rekoru alt üst etti. İki olimpiyatta ulaştığı 14 altınla da tarihe geçti. Şimdiye kadar sadece dört sporcu, Larissa Latynina, Carl Lewis, Paavo Nurmi ve Mark Spitz olimpiyatta ancak 9 altın almayı başarabilmişti.

“En büyük o”

36 yıldır geçilmeyen Spitz, Pekin öncesi Phelps için ‘Yedi altın alırsa Ay’daki ikinci yüzücü olur. Sekiz altına ulaşırsa o zaman Mars’taki ilk insan olur’ demişti. Spitz, dün şöyle konuştu: “O sadece tüm zamanların en büyük yüzücüsü değil, aynı zamanda tüm zamanların en büyük sporcusu.”

Rekor canavarı Phelps’in olimpiyat kitaplarında kıramadığı tek bir rekor kaldı. O da tüm zamanların en fazla madalya kazanan sporcusu rekoru. Eski Sovyet cimnastikçi Larissa Latynina, 1956, 1960 ve 1964 oyunlarında 9 altın, 5 gümüş, 4 bronzla toplamda 18 madalyayı boynuna geçirmişti. 23 yaşındaki Phelps’in bu rakama ulaşmasına sadece üç madalya kaldı. Bunu başarıp başaramayacağını görmek için bir dört yıl daha beklemek gerekecek.

ALBATROS GİBİ

Olimpiyat Oyunları’ndaki ilk tecrübesini Amerikan olimpiyat takımına seçilen en genç sporcu olarak 15 yaşında Sidney 2000’de yaşayan Phelps, 200 metre kelebekte mücadele etti ve 5. oldu. Phelps, 16 yaşındayken 2001’de ABD’de 200 metre kelebekte 1.54.58 ile dünya rekoru kırdı. Bu, Phelps’in bugüne kadar kırdığı 29 dünya rekorundan ilki oldu. Atina-2004’te adeta havuzdan taştı. 100 kelebek, 200 kelebek, 200 bireysel karışık, 400 bireysel karışık, 4x100 karışık bayrak ve 4x200 serbest bayrak yarışında altın, 200 serbest ve 4x100 serbest bayrak yarışında bronz madalya kazanarak, Atina’dan 6 altın, 2 bronz madalyayla ayrıldı. Uzmanlara göre yüzme için mükemmel bir vücuda sahip olduğu söylenen Phelps, günde 12 bin kalori alıyor. Bu normal insanın 6 katı.. Bacak boyu kısa, kolları ise çok uzun. Boyu 1.93 olan Phelps, iki kolunu yana açtığında 2 metreyi geçen bir uzunluğa ulaşıyor. Bu da ona finişte 100 metre kelebekte olduğu gibi büyük bir avantaj sağlıyor.

Michael Phelps’in Pekin rekorları

400 m. bireysel karışık ( 4.03.84 )

4x100 m. serbest bayrak ( 3.08.24)

200 m. serbest (1.42.96 ).

200 m. kelebek (1.52.03).

4x200 m. serbest bayrak (6.58.56)

200 m. bireysel karışık (1.54.23)

4x100 m. bir. karışık (3.29.34)

Yüzücü aile

1985 doğumlu olan ve ABD’nin Baltimore kentinde dünyaya gelen Phelps, 6 yaşından itibaren yüzmeyle ilgilenmeye başladı. Hiperaktif bir çocuk olduğu için sakinleşeceği düşüncesiyle yüzmeye gönderilen rekormen sporcunun iki kız kardeşi de bir süre yüzmüş. Küçük kardeşi Hilary’in havuzdaki macerası kısa sürerken Phelps’ten 5 yaş büyük olan ablası Whitney, 14 yaşında katıldığı 1994 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanmış. Sırt ağrıları nedeniyle o da bir süre sonra yüzmeyi bırakmış. Sıkı bir rap hayranı olan ve start anına kadar elinden mp3 çalarını düşürmeyen Phelps’in yaşamındaki tek olumsuzluk 2004 yılında alkollü araç kullanırken yakalanması ve gözaltına alınması.

Kobe’den destek

ABD’li yüzücünün 8. altın için havuza girdiği “Su küpü” isimli salon tıklım tıklım dolarken, tarihi güne tanıklık etmek isteyen binlerce kişi de dışarıda kaldı. Phelps’i destekleyenler arasında annesi ve iki kız kardeşinin yanı sıra “rüya takım”ın süper oyuncusu Kobe Bryant da vardı. NBA’li yıldız final süresince Phelps’e coşkulu bir destek verdi.

Guest Lucky

Sidney'de Dementieva-Safina finali

Sezonun ilk Grand Slam'i öncesi son hazırlıklar tamamlanıyor. Turnuvanın yapılacağı Avustralya'da devam eden Sidney Turnuvası'nda finalistler belli oldu. Serena Willıams'ı 6-3 6-1'lik setlerle mağlup eden Elena Dementieva, Dinara Safina'nın finaldeki rakibi oldu.

39696.jpg blank-1.gif

16 Ocak 2009

40 dereceye varan sıcaklık Sidney'de sezonun ilk Grand Slam'ine hazırlanan bayan raketlerin en büyük rakibiydi. Turnuvanın 1 numaralı seri başı Serena Williams ile yarı finalde karşılaşan Elena Dementieva ise sıcaktan fazla etkilenmediğini ispatladı.

Bir hafta önce Auckland Classic'te set vermeden şampiyon olan Dementieva, ABD'li rakibi karşısında da rahattı. İlk seti 6-3 kazanan Dementieva, Williams'ın daha fazla basit hata yaptığı ikinci seti de 6-1 kazandı ve finale yükseldi.

Diğer yarı final mücadelesindeyse Dinara Safina, Ai Sugiyama'yı mağlup ederek finalde Dementieva'nın rakibi oldu.

Guest Lucky

Galatasaray avantajlı: 3-1

Galatasaray, GM Capital Erkekler Avrupa Challenge Kupası 4. tur ilk maçında İspanya'nın CAI Teruel takımını İstanbul'da 3-1 mağlup etti.

39694.jpg

16 Ocak 2009

Voleybolda GM Capital Erkekler Avrupa Challenge Kupası 4. tur ilk maçında Galatasaray, İspanya'nın CAI Teruel takımını 3-1 yendi.

Karşılaşmanın rövanşı, 21 Ocak Çarşamba günü İspanya'da yapılacak.

GALATASARAY: 3 - CAI TERUEL: 1

Salon: TFV 50. Yıl

Hakemler: Omero Satanass (İtalya) xxx, Helmut Tschrichng (Avusturya) xxx

Galatasaray: Ali xxx, Fuente xxx İbrahim Ak xx, Krniç xxxx, Turgay xx, Ahmet xx (Güray xxx, Caner xx)

CAI Teruel: Hernan xx, Rodriguez xx, Torres xx, Anderson xxx, Petar x, Ualas xxx (Lenas xx, Vega x, Arıno x, Morata x)

Setler: (15-25, 25-15, 25-22, 25-23)

Süre: 93 Dakika (20, 21, 27, 25)

Arkas tura yakın: 2-3

Arkasspor, GM Capital Erkekler Avrupa Challenge Kupası 4. tur ilk maçında Almanya'nın Generali Haching takımını deplasmanda 3-2 mağlup etti.

16 Ocak 2009

Voleybolda GM Capital Erkekler Avrupa Challenge Kupası 4. tur ilk maçında Arkasspor, deplasmanda Almanya'nın Generali Haching takımını 3-2 yenerek tur için avantaj sağladı.

Almanya'nın Unterhaching kentinde yapılan ve toplam 2 saat 7 dakika süren çekişmeli maçta ilk seti 25-21 evsahibi takım, 2. seti ise 25-20 Arkasspor kazanırken, 3. sette de Alman ekibi 25-19 üstünlük kurdu. Daha sonra oyunda üstünlüğü ele geçiren Türk temsilcisi, 4. seti 26-24, 5. ve son seti de 16-14 kazanarak, salondan 3-2 galip ayrıldı.

Karşılaşmanın rövanşı 22 Ocak Perşembe günü saat 19.00'da İzmir'de yapılacak ve çeyrek finalist takım belli olacak.

Guest Lucky

Federer'e moral

39770.jpg

18 Ocak 2009

Roger Federer, Avustralya Açık öncesi katıldığı Kooyong Klasik'te finalde Stanislas Wawrinka'yı 2-0 yenerek mutlu sona ulaştı.

Dünyanın 2 numaralı raketi Roger Federer, Kooyong Klasik Tenis Turnuvası’nda şampiyon olarak, Avustralya Açık öncesinde moral buldu.

İsviçreli tenisçi finalde, yurttaşı Stanislas Wawrinka'ya set vermedi. Kooyong'da, 2005'te de zafere ulaşan Federer, Pekin Olimpiyat Oyunları'nda birlikte altın madalya kazandığı Wawrinka'yı bir saatten kısa sürede devirdi.

Dünyanın 2 numarası, ilk setin hemen başında servis kırarak 3-0 öne geçti. Sadece 25 dakika süren bu set 6-1 sona erdi. Wawrinka ikinci sette de ancak 3 oyun alabildi. Federer'in sıradaki rakibi, Avustralya Açık'ın ilk turunda karşılaşacağı İtalyan Andreas Seppi...

İsviçreli raket, daha önce 3 kez kazandığı Avustralya Açık'ta bu başarısını tekrarlaması halinde, Grand Slam turnuvalarında 14 kez zafere ulaşan Pete Sampras'ın rekoruna ortak olacak.

Guest Lucky

Williams-Safina finali

Avustralya Açık'ta tek bayanlar finalinin adı kondu. Yarı finalde Dementieva'yı yenen Serena Williams ile Zvonareva'yı geçen Dinara Safina finale yükseldiler.

40178.jpg

29 Ocak 2009

Teniste sezonun ilk Grand Slam mücadelesi olan 97. Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda sona yaklaşılıyor.

Melbourne Park Kortları'nda yapılan, toplam 22 milyon Avustralya Doları ödüllü turnuvanın 11. gününde tek bayanlarda finalistler belli oldu.

Günün iki yarı final mücadelesi sonucu rakiplerini yenen Serena Williams ve Dinara Safina, sezonun ilk Grand Slam'inde final oynamaya hak kazandılar.

Tek bayanların 2 numaralı seri başı Serena Williams, yarı finalde 4 numaralı seri başı Elena Dementieva ile karşılaşırken, 6-3 ve 6-4'lük setlerle kazanan taraf oldu. 1 saat 39 dakika süren mücadelede Dementieva 8 kez çift hata yaparken, Williams de 10 kez ace attı. İkinci sette 3-0 geriden gelerek kazanmayı başaran ABD'li raket, maçı final setine bırakmadı ve kariyerinin 4. Avustralya Açık finaline yükseldi.

Daha önce oynadığı 3 finali de kaybetmeyen Serena Williams, kariyerinin 10. Grand Slam şampiyonluğu için mücadele edecek.

2009'daki 15 maçlık galibiyet serisi Serena karşısında son bulan Rus tenisçi Elena Dementieva ise, kariyerinin ilk Avustralya Açık finaline yükselme şansını da kaçırmış oldu.

RAKİP SAFİNA

Serena Williams'ın 31 Ocak Cumartesi sabahı oynanacak final maçındaki rakibi ise yine bir Rus olacak.

Tek bayanların diğer yarı final mücadelesinde 3 numaralı seri başı Dinara Safina, 7 numaralı seri başı Vera Zvonareva ile karşılaştı. İki Rus raketin mücadelesinde gülen taraf, 6-3 ve 7-6'lık set sonuçlarıyla Safina oldu.

Safina 1 saat 46 dakikalık maçta tam 42 basit hata yapmasına karşın, etkili servisleri ve file önündeki başarılı vuruşlarıyla sonuca gitmesini bildi.

Geçtiğimiz yılın Fransa Açık finalisti 23 yaşındaki Dinara Safina, kariyerinde Avustralya'da ilk kez final maçına çıkacak.