Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Suzie

Maraton Nedir - Maraton Hakkında

Recommended Posts

Guest Suzie

Maraton Nedir.?

 

 

Maraton düzlüğü Atina'dan yaklaşık olarak 35-40 kilometre uzaklıktadır. M. Ö. 490 yılında, Yunanlılar Persleri burada büyük bir yenilgiye uğratmışlardı. Persler 6000 kişi, Yunanlılar ise sadece 200 savaşçı kaybetmişlerdi.

 

Yunan ordusundaki Pheidippides (Fedipides) adında ünlü bir koşucu, zafer haberini Maraton'dan Atina'ya ulaştırdı. Atina'ya vardığı zaman düşüp öldü. O günden beri, uzun mesafe koşuları bu isimle anılmaktadır.

 

Her yıl Dünya'nın çeşitli ülkelerinde tertiplenen maraton koşuları büyük bir ilgi ile izlenir.

 

Türkiye'de bu koşulara katılmakta ve zaman zaman iyi neticeler almaktadır.

 

..

 

İlk kez 1896da düzenlenen Atina Olimpiyat Oyunlarında koşuldu, 1924 yılında 42.195 m olması benimsendi. Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu 1992 yılından itibaren 21.100 mde yarı maraton Dünya Şampiyonası düzenlemeye başladı.

 

Maraton parkurları aynı nitelikte olmadığı için dünya rekoru kaydı tutulmaz. Sadece en iyi derece vardır. Türkiyede maraton, ilk kez 1937de resmi yarışmalarda yer aldı. 1970lerde bayanlar da resmen yarışmalarda yer almaya başladı. Uluslararası popüler yarışma olarak Boston Maratonu, Türkiyede ise 1979dan beri yapılmakta olan Asya-Avrupa Maratonu gösterilebilir.

 

Maraton koşularında yalnız bacaklar kollar değil, karın kasları dahil vücudun bütün kasları hareket eder. Maraton koşularında çıkış ve bitişler genellikle stadyum içinde olursa da bu şart değildir. Ana yollar üzerinde koşulan bu yarışmalarda trafik ekipleri de görev alır. Yarışma öncesi her atletin sağlık kontrolünden geçmesi ve koşar raporu alması zorunludur.

 

Mesafeler kilometre ve mil olarak yol boyunca gösterilir. Her 5 kmye yerleştirilen resmi yiyecek - içecek merkezlerinde atletlerin istedikleri yiyecekler ve içecekler bulundurulur. Bir maraton koşucusu koşu sırasında 3000 kilo kalori kadar enerji harcar. Eski yıllarda atletler, yiyeceğe fazla önem vermelerine rağmen son zamanlarda sadece suyla ağızlarını çalkalayıp yüzlerini ve başlarını ıslatmakla yetinmektedirler. Yollar üzerinde yapılan yarışmalarda parkur, koşu çizgisi boyunca ölçülür. 50 mden fazla fark kabul edilmez.

 

Derleme..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...