Jump to content
Guest bora82

Dindarlar Daha Çok Depresyona Giriyor

Recommended Posts

Guest bora82

geniş çaplı bir araştırma yapılmış araştırma türkiyede yapılmış link vereceğim.olayı dindarlık fakirlik cinsiyet zenginlik evli bekar olma vs gibi bir çok ayrıntısı ile incelemiş.örnek verirsek zenginler bu araştırmaya göre daha dindar tutumlar sergilermiş yani sosyal faktörlerin bile dindarlığa etkisi var ilgilenen kişiler bu linke bakabilir.

Depresyon ve dindarlık ilişkisi [The relationship between depression and religiosity]

başkada birşey demiyorum.bu forumda bilimadamı kaynıyormuşta haberim yokmuş.

konunun buralara gelmesi ilginç

depresyon kiişilikle alakalı

dini inancı kuvvetli biri dini olmasa bile

muhtemelen yapı gereği yerine başka bişey mutlaka koyardı

bulurdu

konunun buralara gelmesi ilginç

depresyon kiişilikle alakalı

dini inancı kuvvetli biri dini olmasa bile

muhtemelen yapı gereği yerine başka bişey mutlaka koyardı

bulurdu

depresyon depresyondur

konu bi yere gelmemeiş zaten başlığı ve içeriği sebebiyle din üzerine odaklanmış...zaten dinin amacı da o değil mi kişilerin yapıları gereği var olan zaaflarını düzenlemeye koymak....

Guest bora82

az önce linkini verdiğim araştırmaya göre sosyoekonomik durumu iyi olanlar nedense daha dindar oluyormuş.bu dindarlarda tabi karnı tok olduğundan depresyona daha az giriyormuş.depresyona girip çıkması dindarlığına bağlı değil aslında.verdiğim linke bakın arkadaşlar bilgilenirsiniz.

konu bi yere gelmemeiş zaten başlığı ve içeriği sebebiyle din üzerine odaklanmış...zaten dinin amacı da o değil mi kişilerin yapıları gereği var olan zaaflarını düzenlemeye koymak....

o zaman bende fikrimi şöyle belirtim

eğer bir insanı dediğiniz şekilde düzenlemeye

çalışırsanız bir yerden sonra ters teper

bu biçok şey için geçerli

teşbihte hata olmazmış

mesela baskıyla büyütülen biri

daha çok cahillik yapar hürriyet konusunda

ayrıca bir insanın dini açıdan inançsız olmasıda

o insanı kötü veya düşüncesiz biri yapmaz

bunuda söyleme sebebim anlaşılmıştır umarım.

Guest bora82

netten bir sürü araştırmaya baktım bir araştırmaya görede kliseye gidenler daha az depresyona giriyormuş bu durumda arkadaşlar hristiyanlıktada kerametmi var acaba merak ettim? demekki haham ve papazlardada keramet varmış:)

o zaman bende fikrimi şöyle belirtim

eğer bir insanı dediğiniz şekilde düzenlemeye

çalışırsanız bir yerden sonra ters teper

bu biçok şey için geçerli

teşbihte hata olmazmış

bunuda söyleme sebebim anlaşılmıştır umarım.

bir makineyi icat eden bir firma o makine ile ilgili kullanma kılavuzu verir değil mi?? neden verir peki?? çünkü o makineyi kendileri yaptığı için en verimli kullanma yöntemini tarif ederler de ondan...nerede ne yapmanız gerektiğini ancak o kılavuz sayesinde öğrenirsiniz...

işte tüm canlıları yaratan Allah 'da kullarının en iyi şekilde yaşamaları için gerekli tüm kullanma kılavuzu bilgilerini gönderdiği din ile insanlara bildirir mesele bu kadar basit...

bunuda söyleme sebebim anlaşılmıştır umarım

bu sözünüze karşılık size de ilk mesajımı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim çok açık ve net yazdım orada..."inancını gerçek manada yaşayan bir insan "dedim...inancını gerçek manada yaşayan her insan asla baskıcı bir insan olmaz..çünkü Peygamberimiz her zaman hoşgörü ile hareket etmiştir..baskıcılık yapmamıştır...gerçekten inanan bir insan kendine bunları örnek alır..ayetleri rehber edinir ve huzurlu bir hayat yaşamaya çalışır.....

yoksa şu an yeryüzünde din adı altında yapılan baskılar zorlamalar sadece onu yapan kişilerin cahilliğinden öteye geçmez dini de bağlamaz...

yazdıklarıma dikkat ettiyseniz bir kelime bile inançsız kişiler kötü veya düşüncesizdir demedim dememde...çünkü bu şekilde bir söylem sanki inançsız kişileri kötüleyip aşağılamışım gibi bir algı doğurur...buna müsade edemem şahsım adına....aksine inanç kişiseldir dedim....ineğe tapmak ta bir inançtır....koyuna keçiye tapmakta bir inançtır.....bize düşen bu inançlara saygısızca hakaret etmek değil...sadece o inançların yanlışlığını uygun bir dille o kişiye anlatabilmektir......

tamamiyle saçmalık imanlı insan yoklukta sabreder varlıkta şükreder ve asla ümitsizliğe düşmez.

Guest bora82
tamamiyle saçmalık imanlı insan yoklukta sabreder varlıkta şükreder ve asla ümitsizliğe düşmez.
depresyon imana bağlı değil mesela lohusa depresyonu hormonlara bağlıdır.depresyon genetiğede bağlıdır tek yumurta eşlerinde yüzde elli diğerinde görünüyor.adam araştırma yapmış elinde bir sürü veri var sen saçmalık diyorsun senin elinde ne verisi var merak ettim.hadisler ayetlermi?

bir makineyi icat eden bir firma o makine ile ilgili kullanma kılavuzu verir değil mi?? neden verir peki?? çünkü o makineyi kendileri yaptığı için en verimli kullanma yöntemini tarif ederler de ondan...nerede ne yapmanız gerektiğini ancak o kılavuz sayesinde öğrenirsiniz...

şimdi üretilen bir takım makineler var mesela bulaşık ve çamaşır

sen dolduruyosun makine kendisi seçiyo programı

yani kullanma kılavuzuna bile gerek yok

tek düğmeye basıyosun o kadar

işte tüm canlıları yaratan Allah 'da kullarının en iyi şekilde yaşamaları için gerekli tüm kullanma kılavuzu bilgilerini gönderdiği din ile insanlara bildirir mesele bu kadar basit...

dünyanın haline bakınca bu söylediğinize katılamıycam

derseniz ki islamı uygulamadıkları için bu halde

buna söyleyecek çok cevabım varda söyleyemem burda

bu sözünüze karşılık size de ilk mesajımı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim çok açık ve net yazdım orada..."inancını gerçek manada yaşayan bir insan "dedim...inancını gerçek manada yaşayan her insan asla baskıcı bir insan olmaz..çünkü Peygamberimiz her zaman hoşgörü ile hareket etmiştir..baskıcılık yapmamıştır...gerçekten inanan bir insan kendine bunları örnek alır..ayetleri rehber edinir ve huzurlu bir hayat yaşamaya çalışır.....

saygı duyarım buna

yoksa şu an yeryüzünde din adı altında yapılan baskılar zorlamalar sadece onu yapan kişilerin cahilliğinden öteye geçmez dini de bağlamaz...

ama bi şekilde din alet ediliyor

yazdıklarıma dikkat ettiyseniz bir kelime bile inançsız kişiler kötü veya düşüncesizdir demedim dememde...çünkü bu şekilde bir söylem sanki inançsız kişileri kötüleyip aşağılamışım gibi bir algı doğurur...buna müsade edemem şahsım adına....aksine inanç kişiseldir dedim....ineğe tapmak ta bir inançtır....koyuna keçiye tapmakta bir inançtır.....bize düşen bu inançlara saygısızca hakaret etmek değil...sadece o inançların yanlışlığını uygun bir dille o kişiye anlatabilmektir......

ama bu çok göreceli bişey

karşı tarafta sizin için aynısını düşünebilir