Jump to content
Guest bora82

Dindarlar Daha Çok Depresyona Giriyor

Recommended Posts

Guest bora82

bundan asırlar önce ilkel insanlar bulaşıcı hastalıklara yakalandılarmı bunu hemen kendi inançlarına yorar bu hastalığın cezalandırılmak amacıyla geldiğini düşünürlerdi kurbanlar verirlerdi birşekilde kendilerini kurtarmaya çalışırlardı sonraları bilim gelişti. bu bulaşıcı hastalıklar bebek doğar doğmaz aşılama ile eradike edildi yada sayısı azaltıldı.bu yüzyıldada insanlar bilip etmeden şizofren olana imanı yok depresyona girene imanı yok obesisf kompulsife imanı yok kolu olmadan doğana annesinni imanı yoktur ceza olarak öyle doğmuştur vs gibi konuşuyorlar.cehalet diyorum bari konuşuyorsun sende araştırma yap kanıtla birşeyleri.nerden okuyorsun bunları diyorsun. bilim adamları ömürlerini bu işe veriyorlar. adam oturuyor fikir yürütüyor 2 dakkada çözüyor işi.helal olsun diyorum.

şimdi üretilen bir takım makineler var mesela bulaşık ve çamaşır

sen dolduruyosun makine kendisi seçiyo programı

yani kullanma kılavuzuna bile gerek yok

tek düğmeye basıyosun o kadar

kullanma kılavuzu olmayan hiç bir sanayi ürünü bana gösteremezsiniz...kılavuzu kullanırsınız kullanmazsınız o ayrı meseledir..ama aldığınız her ürünle birlikte mutlaka bu kılavuz paket içeriğinde size verilir...bu bahsettiğiniz kendinden programlı makineyi bende kullanıyorum herşey beyninde programlanmış..ama yine de kalınca bir kullanma kılavuzu mevcut....benim size örnekleme olarak verdiğim şey kılavuzu olan veya olmayan makineler değil sadece bir misaldir....

insanı yaratan Allah insanın tüm zaaflarını hislerini duygularını bildiği için bazı konularda serbest bırakmış bazı konularda da yasaklamalar getirmiştir...

bunu zaten bilim insanları ilerleyen teknolojilerle de teyit etmektedirler...asla insan zararına bir yasaklama olmamıştır yasaklanan şeylerde..tam tersine tüm yasaklamalar insana fayda verebilecek şekilde yasaklamalardır....

tıpkı kullanma kılavuzlarında bildirilen cihazınızı prize takılı iken su ile temas ettirmeyin ...istiap haddinden fazla doldurmayın...cihaz çalışırken kapağını açmayın gibi uyarılardır...:)

neyse konuyla ilgiili gereken tüm açıklamalarımı yazdım size iyi forumlar...

Bence yanlış bir araştırma. Dini inancı kuvvetli olan insanlarda depresyon olmaz.

bu 918 denek dünya üzerindeki bütün dini inanışlara sahip insanların toplamı mı yoksa bir iki tane dini inanışı mı içeriyor? sadece bir iki dini inanışa sahip insanlarsa bu araştırma doğru bi sonuç vermez diye düşünüyorum.birçok din ve inanış var.hepsinin de görüşü çoğu noktada farklı.

dindarlık depresyona neden olabilir.ama ne çeşit bir dindarlık? bunu da araştırsalarmış iyiymiş. çünkü hristiyanın,musevinin,müslümanın vs. dini görüşü ibadetleri farklı.

şimdi dini ve ahlaki kavramları bir tarafa bırakıp nefsin her istediğini koşulsuz ve sonuçlarını düşünmeden yaparsak depresyona girmiyoruz öyle mi ya da ihtimal azalıyor....

ikisi arasındaki farkı bildiğim için söylüyorum,nefsin kuklası olmuş insan ile nefsini terbiye etmiş insan arasında kayda değer bir karakter farkı vardır...

birinin kalbi taşlaşırken,diğerinde hergün çiçek açar ki kalbinde hergün çiçek açması için ilkönce toprak misali kazılması lazım gerektiğinde göz yaşı dökmen lazım,dünyanın sana dar gelmesi lazım,çaresiz kalman lazım çünkü bunların hepsi birer ödül..

ruhsuz bir et parçası olmaktansa bunları yaşamayı tercih ederim...