Jump to content
arşınca

Ramazanda 30 Gün Yasin-i Şerif Okumak

Recommended Posts

Arkadaşlar bu özel gün kafamı çok karıştırıyordu. bende İmamlıktan emekli ve ilmi de bilgisi olan bir amcaya sordum geçen gün, kızım dedi özel günlerde Kur-an'ı eline alamazsın lakin ezberinde ise okuyabilirsin. peki dedim ben netten okuyorum olurmu ?, olur tabiki dedi. abdestsiz olduğun için, Kitabı eline alamazsın, okuyabilirsin.

Bir de H.z Aişe anamıza okuyoruzda, Peygamber efendimizin en zor zamanlarında yanında olan, O'na kol kanat geren, O'nunla birlikte bütün zorluklara katlanan H.z Hatice anamız içinde okusak nasıl olur.

Arkadaşlar bu özel gün kafamı çok karıştırıyordu. bende İmamlıktan emekli ve ilmi de bilgisi olan bir amcaya sordum geçen gün, kızım dedi özel günlerde Kur-an'ı eline alamazsın lakin ezberinde ise okuyabilirsin. peki dedim ben netten okuyorum olurmu olur tabiki. abdestsiz olduğun için, Kitabı eline alamazsın, okuyabilirsin.

Bir de H.z Aişe anamıza okuyoruzda, Peygamber efendimizin en zor zamanlarında yanında olan, O'na kol kanat geren, O'nunla birlikte bütün zorluklara katlanan H.z Hatice anamız içinde okusak nasıl olur.

Ezberinde olduktan sonra hersey okunabilir deniliyor, ama bazı hocalar da hiç bir şey okunamaz diyor.. Ben de aynı şeyi düşünüyorum,ezberinde olduktan sonra ayet de süreler de okunabilir diye ama yine de bu konuda tereddütlerim var ..Fikir ayrılıklarından dolayı...

Ezberinde olduktan sonra hersey okunabilir deniliyor, ama bazı hocalar da hiç bir şey okunamaz diyor.. Ben de aynı şeyi düşünüyorum,ezberinde olduktan sonra ayet de süreler de okunabilir diye..

evet canım okunabilir. ezberinden de, şayet ezberinde yoksa netten de. seveyim o hocaları ben. herkes kafasına göre yorumluyor. birinin dediğini diğeri farklı diyor, dolaysıyla benim kalbim ne diyor ona bakarım ben. ve kalbim Oku diyor.

En doğrusunu Allah bilir. Kalbinizin sesini dinleyin. O kalbinize bildirir inşAllah.

• Like 1

Ramazan ayında özel güne girince bu bölünmüş olacak, 30 gün yasini şerif okunamaz ki..25 gün okuduk diyelim,diger günleri atlayacak mıyız,kaldıgımız sayıdan mı devam edeceğiz? Bilen yardımcı olursa sevinirim..
atlayıp tekrar başladıgınızda hangi gün ise o günkü yasin okunacak ancak arada kalanlarda temizlendikten sonra telafi edilecek.

"Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'an'ın kalbi de Yasın'dir, Kim bu süreyi okursa, Allah ona on hatim sevabı verir."

*"Allah, yerleri ve gökleri yaratmadan bin sene önce Yasın ve Taha sürelerini okudu. Bunu işiten melekler, 'Bu surelerin indirildiği ve onları yüklenen (kendileri için inen) Muhammed ümmetine müjde¬ler olsun. Bu sureleri okuyan dillere müjdeler olsun' dediler."

*"Cennetlikler, cennette Kur'an'dan sadece Taha, Yasın ve Rahman sürelerini okurlar."

*"Kadın olsun, erkek olsun, ölüm halindeki herhangi bir müslümanın yanında Yasın okunursa, oraya Yasin Süresindeki harflerin sayısının on misli melek iner. Bu melekler, ölmek üzere olan o kimsenin önünde saf olup günahlarının affı için dua eder ve onun namına Allah'tan af dilerler. Yıkanırken yanında bulunur, cenazesinde de yanından ayrılmazlar."

*"Yasın suresini çok okuyunuz. Çünkü, bunda çok faideler vardır. "

Arkadaşlar arkadaşımız bana kızmasın iyi niyetle yazmış ama hiçbir ibadet Allah'dan başkasına yapılmayacağından 30 gün boyunca Allah rızası için okunmalıdır. Şunun için bunun için ibadet ettim demeyeceğimize göre böyle bir ibadette sadece Allah rızasına niyetlenerek yapılmalıdır. Allah rızası için okunduktan sonra sevabını hediye edebiliriz. Örneğin her okumanızdan sonra :

"Ya Rabbi rızan için okumuş olduğum Yasin-i Şerif'i Başta peygamber efendimizin ruhuna, ondan hasıl olan sevabı cümle peygamberlerin (ALEYHİMÜSSELAM) ruhlarına ayrı ayrı , ve onlardan hasıl olan sevabı cümle sahabe-i kiram'ın(RADYALLAHU ANHUM ECMAİN) ruhlarına ve bundan hasıl olan sevabı cümle geçmiş evliya ve salih kullarına , ayrıca cümle ehli iman kabir ehlinin ruhlarına hediye eyledim." diye dua edebiliriz.

elbette hepsi önce Allah rızası için okunuyor bencede ama konuda o detayı atlamış olabilirler.

örneğin 7. Gün: Hz. Osman r.a.’ın ruhu için okunur.

diyor.yani bittikten sonra şöyle denmeli "Ya Rabbi rızan için okumuş olduğum Yasin-i Şerif'ten hasıl olan sevabı Hz.Osman r.a. mübarek ruhuna hediye ettim gibi...."

Ramazanı şerif Kur'an ayıdır okuyalım inşallah....

Ramazanı şerifte Yasin i Şerif okumak isteyenlere konuyu hatırlatayım..