Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Lucky

Sözünde Tanrı'yı Hissetmek

Recommended Posts

Guest Lucky

Tanrı Sözü Kutsal Kitap'ı ilk okuma deneyimleri genellikle zor olmaktadır. Zorluk ilk başlarda Tanrı'yı tanımamamızdan; Tanrı'ya uzak olmamızdan kaynaklanmaktadır. Hep ben demeye alışkın olan benliğimiz benimsin diyen bir varlığı anlamakta zorluk çekmekte çoğunluklada anlamaya yanaşmamaktadır. Tanrı standardının yetersiz doğamızınkiyle karşılaştırılamayacak zenginliği Kutsal Kitap ilk kez okumalarımızda bizi zorlayan diğer bir gerçekliktir.

 

Kutsal Kitap'ı nasıl etkin bir şekilde okuyabiliriz? Kutsal Kitap'ı okumadan önce kesinlikle dua etmeliyiz. Tanrı'ya ne kadar gereksinimimiz olduğunu belirterek, Sözü'nü anlamamızı sağlamasını istemeliyiz. Herşeye gücü yeten Tanrı duamıza yanıt verip Sözü'nü okuyup anlamamıza yardımcı olacaktır.

 

Tanrı Sözü'nü bir gazete yada dergi okur gibi bilgilerin kısa sürede uçup kaybolacağı hızla ve önemle asla okumamalıyız. Sözün Tanrı'ya ait olduğunun bilinci içinde saygı ile, sevgi ile,iman ile, şükran ile okumalıyız. Kutsal Tanrı Sözü eskimez, değişmez, kesin, doğru ve gerçektir.

 

Kutsal Kitap'ı sindire sindire, her sözcükte Tanrı'nın ne demek istediğini anlamaya çalışarak belirli bir tempoda okumalıyız. Anlayamadığımız ayetleri ve bölümleri tekrar tekrar okudukca Tanrı Sözü'nü kolayca kavrayıp yorumladığımızı farkedeceğiz, Tanrı Sözü'ne alışacağız ve zamanla Kutsal Kitap'a bağımlı olacağız. Her gün her uygun zamanda Kutsal Kitap'ı okuma arzusu duyacağız ve Tanrı Sözü'nü okuma süremizi sıklaştırarak uzatacağız.

 

Tanrı Sözü'nde Özü'nü hissetmenin dayanılmaz esenliği ile yüreklerimizi doldursun. Oğlu İsa Mesih adıyla, Amin.

 

Rab'bin lütfu sizinle olsun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...