Jump to content
tolgacelebi

Durmayin! Hayal Gücünüzü Zorlayin

Recommended Posts

Tolga ÇELEBİ

 

Kuantum düşünceyle ilgili birçok kitap okudum ve seminer izledim. Bize hep aynı şeyi söylüyorlar. Mutluluğu düşle, zenginliği düşle, sağlığı düşle, aşkı düşle. Hayal kur ve hayal kur. Bunlar birçok insana saçma gelebilir. Hatta aptalca olduğunu da düşünebilirsiniz. Ama şunu bilmeniz gerekiyor, düş kurmasaydık, ilkel bir yaşam sürmeye devam ederdik.

 

Tüm icatlar ihtiyaçtan doğar. Birisi kalkıp telefon fikrini hayal etmeseydi bu gün hala dumanla haberleşiyor olabilirdik. İnsanlar uçmayı düşlemeseydi uçak biye bir araç icat edilemezdi. Dünyayı ve evreni keşfetmek, olmayanı hayal etmekle başlar. Uzaya çıkmayı hayal etmeselerdi bu gün olduğumuz yerden gökyüzüne bakmaya devam ederdik.

 

İcat, keşif ve benzeri her türlü yenilik, ilk önce bir düşten ve düşünceden ibaretti. Düş kuran hayatı yakalar, hayal gücü imkansızı başarmanızı sağlar.

 

“En fazla iş başaranlar en çok hayal kuranlar olabilir.” Stephan Leacock,

 

“Hayal gücü bilgi gücünden önemlidir.” Albert Einstein

 

“Zihinsel aktivasyon, hızlı öğrenmenin önemli bir yoludur ve fiziksel çalışma kadar verimlidir” Prof. Dr. Nurselen Toygar

 

Buradan; ‘boş boş hayal kuralım’ anlamını çıkartmak da doğru olmaz. Çalışmadan, sadece hayal kurarak başarılı olmak imkansızdır. Hayal gücü bize yol açar, yoldan yürümek ise eyleme bağlıdır, harekete geçmeye bağlıdır.

 

İyimser olmak, hayata pozitif bakmak da düş kurma yeteneğimizi güçlendirecektir. Her şeyden şikayet eden insanlar, kurduğu hayallerde de kendilerine olumsuzlukları çekecektir. Çünkü hayata negatif bakanlar, hayallerinde de negatifi düşünür.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bacaksızın teki de bana hayal dünyasında yaşıyor gibi demişti...okumuştur umarım:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...