Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Suzie

Virtualbox ile Sanal Makine Oluşturmak

Recommended Posts

Guest Suzie

Virtualbox ile Sanal Makine Oluşturmak

Kurulum başlıyor. Varsayılan ayarlarla kurulumu tamamlamanızı öneririz.

Virtualbox_Sanal_Makine_01-1.jpg

Kurulum bitti, şimdi programı çalıştıralım.

Virtualbox_Sanal_Makine_02-1.jpg

ve ilk sürpriz! Yazılım tamamen Türkçe. Hemen yeni bir sanal makine oluşturalım.

Virtualbox_Sanal_Makine_03-1.jpg

İşleme başlıyoruz.

Virtualbox_Sanal_Makine_04-1.jpg

Gelen pencerede Sanal makinemize bir isim veriyoruz ve kuracağımız işletim sistemini seçiyoruz.

İşletim sistemimiz için belleği ayarlıyoruz. Deneyimlerimize göre 128 MB ve üzeri işinizi görecektir. Ana sistemi belleksiz bırakmadan 1 GB’a kadar yolunuz var. 1 GB bellek ayıracaksanız en az 4 GB belleğiniz olmasını öneririz.

Virtualbox_Sanal_Makine_06-1.jpg

Burada daha önceden oluşturduğumuz bir sabit diski kullanmayı seçebileceğimiz gibi yeni bir disk de oluşturabiliriz. İlk defa kurduğunuzu düşünerek şimdi bir disk oluşturalım.

Virtualbox_Sanal_Makine_07-1.jpg

Sabit disk oluşturma sihirbazındayız.

Virtualbox_Sanal_Makine_08-1.jpg

Burada değişken boyutlu veya sabit boyutlu bir disk kalıbı seçebiliriz. Burada size önerimiz, başlangıçta işi biraz uzatarak gerçek diskteki dosyaların ileride daha dağılmasını sağlayabilirsiniz. Sadece bir deneyip kapatırım, diyorsanız dinamik olarak genişleyen kalıp seçeneği sizin için uygun olacaktır.

Virtualbox_Sanal_Makine_09-1.jpg

Burada disk kalıbının boyutunu seçebiliriz. Windows XP için sadece 10 GB ayırmanız yeterli. Tabii sanal makineye kuracağınız yazılımlara da bağlı. Kalıp Dosyası Adı kısmından sanal diskin oluşturulacağı klasörü de seçebilirsiniz. C:\ sürücüsünde olmaması sistem sağlığı açısından iyi olacaktır.

Diskimiz de hazır olduğuna göre ileriye tıklayarak işlemi tamamlayalım.

Virtualbox_Sanal_Makine_11-1.jpg

İşlem tamam! Önceki işimize dönebiliriz.

Virtualbox_Sanal_Makine_12-1.jpg

Acilan pencerede Sanal makinemizi listede görüyoruz. Sağ tarafta ayarlar mevcut. İşletim sistemi kurabilmek için CD/DVD-ROM yazan mavi kısma tıklayıp sürücüdeki bir işletim sistemi kurulum diskini veya bir CD kalıbını sisteme gösterip, oradan başlatmalıyız.

D/DVD-ROM ayarlarında tepedeki kutuyu işaretleyip istersen esas sistemdeki CD sürücüsünü kullandırabiliriz, isterseniz de sabit diskimizdeki bir CD/DVD görüntüsünü okuyabiliriz.

Önemli Not: Sanal makineye bir işletim sistemi kurmak, o ürünle ilgili olarak etkin şekilde kullanılmayan bir ürün lisansına sahip olmanızı gerektirir.

Virtualbox_Sanal_Makine_14-1.jpg

Şimdi makinenin ismine çift tıklayarak sanal makineyi çalıştırabilir, sistem kurulumuna başlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

dır..

Guest ERBEHILM

suzie bu virtualbox tam olarak nedir?Ve sanal makine ne işe yarar?

Guest Suzie

VirtualBox, InnoTek firması tarafından geliştirilen bir "sanal makine yazılımı"dır. Sanal makine de ne ola ki? Bilgisayarınızda aynı anda birden fazla işletim sistemi çalıştırabilmenizi sağlayan programa sanal makine deniyor. İyi de bunu zaten yapamıyor muyduk? Bilgisayarımızda aynı anda birden fazla işletim sistemi varken, açılışta hangisini başlatacağımızı belirleyebiliyorduk. Ama hayır, biz "aynı anda" çalıştırmaktan bahsediyoruz. Nasıl yani?

Diyelim ki, bilgisayarınızda Pardus açık. Ama siz, bir yandan Windows açıp Photoshop ve AutoCad gibi Linux'ta olmayan programları kullanmak; aynı anda farklı Linux dağıtımlarını tanıyıp, öğrenmek; bir yandan da OpenBSD, MacOS gibi adını sıkça duyup bir türlü neye benzediğini öğrenemediğiniz işletim sistemlerini kullanmak istiyorsunuz. Hem de canınız sıkıldığında farklı bir pencereye geçerek kullandığınız işletim sistemini anında değiştirmek, gerekirse tam ekran yaparak, sadece o işletim sistemi açıkmış gibi çalışmak istiyorsunuz. VirtualBox ile bunların hepsi mümkün x)

Hmm, demek ki VirtualBox, bilgisayarınızda bir işletim sistemi açıkken başka işletim sistemlerini de aynı anda farklı pencerelerde çalıştırabilmeyi sağlıyormuş.

Bilgi