Jump to content
tolgacelebi

Güçlü Bir Hafızam Var

Recommended Posts

Tolga ÇELEBİ

Bazı insanların hafızası, şaşırtacak derecede güçlüdür. Uzun zaman önce tanıdığı birinin ismini çabucak hatırlar, geçtiği bir yoldan tekrar geçtiğinde hemen hatırlar, eskiye ait hatıraları da hemen hatırlar. Bazı insanlar da “balık hafızalı” diye adlandırılır. Yeni biriyle tanıştıktan 10 saniye sonra ismini unutuverir. Onlarda, bu unvanı almayı fazlasıyla hak eder.

 

Hafızamızı güçlendirebilir miyiz? Güçlendirebilirsek, nasıl yaparız? Öncelikle kendinizi eleştirmekten vazgeçin. Çünkü siz kendiniz hakkında olumlu ya da olumsuz ne düşünürseniz, bilinçaltınız bu emrinizi yerine getirecektir. Dolayısıyla; unutkan olduğunuzu veya beceriksiz olduğunuzu düşünürseniz, bilinçaltınız bunu bir emir sayarak uygulamaya başlayacaktır.

 

Kötü bir bellek yoktur. Çünkü belleğin yaratılış amacı depolamaktır zaten. Burada önemli olan konu, dikkatsizliktir. Örneğin davetli olduğunu bir toplantıda, yeni bir katılımcı ile karşılaştınız. Karşınızdaki kişi size adını söyledi ve siz sadece dinlediniz. Bu durumda, beş saniye sonra bu ismi unutursunuz. Ama dinlemenin yanı sıra isme odaklanıp kağıda yazar gibi belleğinize yazarsanız, ismi unutmazsınız. Yani odaklanın, dinleyin ve dikkat edin.

 

Uzmanlar ezber yeteneğinin güçlenmesi için bir formül öneriyor. Belleğinize yeteri kadar güvenin. Sonra bir şeyi hatırlamak istiyorsanız, onu başka bir fikir ile birleştirin. Bu yöntem kesinlikle işe yarar.

 

Eğer hatırlamak istediğiniz şeyi zihninize yerleştiremezseniz, hatırlayamazsınız. Bunun içinde suçu belleğinize atmayın. Durun, dikkatle dinleyin, tekrar edin. Aslına bakarsanız, hafızanız ne kadar kuvvetli olursa olsun, siz yinede not alın. Eğer yanınızda not defteri yoksa telefonunuzun mesaj bölümüne veya not sayfası bölümüne bile konuyu hatırlatacak ufak notlar alabilirsiniz.

 

Bir konuyla ne kadar ilgilenirseniz, o kadar iyi hatırlarsınız. Unutmak denilen şey, ilk etapta öğrenmemekten geçiyor.

 

Bir şey ezberlemek için, başka fikirlerle birleştirin. Örneğin, Ahmet Akın bey, yeşil gözlü ve uzun boylu. Eşi Ayşe Akın ise, kahverengi gözlü ve zayıf bir vücuda sahip. Ahmet ve Ayşe’yi hatırlamak için, bir basket bol sahasında maç yaptıklarını düşünün. Uzun boylu Ahmet Akın ve zayıs eşi Ayşe Akın bir sahada basket maçı yapıyor. Zihninizde kısa bir flaş patladı ve görüntü oluştu. Bu şekilde hatırlamanız daha kolay.

 

Hatırlayabilir miyim diye düşünmeyin. Unutkan olduğunuza da inanmayın. Çünkü başımıza gelen birçok olay, hassas bir şekilde depolanıyor. Sadece doğru şekilde kaydetmeli ve nasıl çağırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Size kötülük yapan birini unutmazsınız. O kişiyi hatırladığınızda, içinizde nefret duygusu uyanır. Hem olayı hem de hissettiğiniz duyguyu hatırlarsınız.

Bazı durumlarda bir ismi hatırlamak istersiniz ama bir türlü hatırlamazsınız. Bu durumda kendinizi sıkmayın, sadece rahatlayın. Stres; zihninizi daha da bulandıracaktır. Bilginin gelmesini bekleyin ve güvenin. Başka bir işle ilgilendiğinizde yani hatırlamaya çalışmaktan vazgeçtiğinizde hatırlayacaksınız... Hatırlamak için bilinçaltınıza güvenin ve aksini düşünmeyin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...