Jump to content
Guest Îکє†

Davulun Sesi, Bana Hiç Hoş Gelmiyor Bugünlerde

Recommended Posts

Guest Îکє†

Bence bu Ramazan’ın en büyük tuzağı davulcular…

Gündüz kazanılan bütün bonuslar, gece bu davulcular yüzünden anında kayıp ve günah hanesinde… Örneğin dün gece ben uyuyana kadar saydırdım durdum… Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde resmen boğazlamak istedim…

Müdahale edecektim ama geçen karşı apartmandan yaşlı bir teyze müdahale etti de bir saate yakın davul yerine kavgalarını dinledik mahallecek… Öyle durduk yere gerginlik, gecenin bir yarısında dolby digital bir gürültü… Benim müdahalem bir saatle de sınırlı kalmayacağı için, ‘‘Gir içeri Ufuk dalaşma’’ dedim kendi kendime…

Ama ben fena halde takıkım bu davulculara… Bugüne kadar bir tanesinin bile doğru ritm tuttuğunu görmedim duymadım… dan – dan – dan – dan – sadece gürültü yapma derdindeler… Halbuki şöyle bir 9/8 falan attırsalar, arada bir çubuğu sektirseler, daha güzel ve eğlenceli olmaz mı… Millet yatağından oynayarak kalkar vallahi… Mesela yataktan kalkar banyoya doğru 9/8lik attıra attıra gider…

Ama nerdeeeeee… Bizimki yarattığı o müthiş ritmle her gece mışıl mışıl uyuyan kedimi bile korkudan bir güzel tavana zıplatıyor… Zaten ruh hali bozuktu, hepten bozuldu… Evin içinde tırsak tırsak dolaşmaya başladı... Cam kenarlarından balkon kenarlarından falan geçmiyor artık…

Şimdi bu kızgınlıkla ‘‘Ritm duygusu yok’’ diyerek de hakkını yemeyeyim, 2 gece önce Erzurum dolaylarından ezgilelerle eşlik etti davuluna… Gören de gecenin ikisinde mahallece Hançer Barı oynamak istedik sanacak…

Bir de Mahallemizin bu müthiş davulcusu, her gece bizim evin önünden en az 4 kere geçiyor… İlk geçişi 02.00 civarı, son geçişi ise 04.30 suları… Buca’da bizim evin önünden 4 kez geçmesini gerektirecek bozuk bir şehir planı da yok işin garipliği…

Ama geçiyor işte… Sokaktaki caddedeki bütün otomobillerin alarmlarının da eşlik ettiği eşsiz bir müzikal ziyafet sunuyor saatlerce… Mahalledeki köpekler de mevzuya dahil oldu mu, tadından yenmiyor… Ramazan davulcusu değil, gönüllerimizin Dave Lombardo’su o…

Kendisi geçiyor gidiyor, ama otomobiller daha bir yarım saat kadar hep birlikte alarmlarını çalıyorlar… Tam susuyorlar, bir daha geçiyor, bir daha, bir daha… Kısacası tam bir cinnet durumu…

Yahu 2011 yılındayız ve hepimiz de çok katlı apartmanlarda oturuyoruz… Her birimizin en az bir tane, bir liraya almış olduğu Çin malı dıdıtlı bir saati ya da alarmlı bir cep telefonu var, olmayanı dövüyorlar zaten… Davulu patlatırcasına döverek beraberinde de tüm otomobillerin alarmlarının çalmasını sağlayıp , 30 gece mahalleyi panayır yerine çevirmenin uykumuzu iç etmenin alemi nedir…

Bu arada daha bir hafta önce ne yazmışım, ne demişim:

Bu arada dün Ramazan’ın ilk günüydü, sabaha karşı ilk sahura kalkıldı… Günlerdir sıcaktan uyuyamayan ben de dün gece davulun sesinin ne uzaktan ne de yakından hoş gelmediğini bir kez daha irdeledim… Çok daha gürültüsüz, huzurlu gelenek göreneklerimiz unutulmuş gitmişken, bu güzel kardeşlerimizin böylesine sokaklara salınmasını o kadar mantıksız buluyorum ki anlatamam… İnananı var, inanmayanı var, hastası var, yaşlısı var, bebeği var, benim gibi ertesi sabah erkenden işe gidecek olanı var… Hani sadece davul olsa neyse, bir de anında sokakta ne kadar otomobil varsa her telden alarmlarının harekete geçmesine ne demeli… Tamam, onlar da bir şekilde ekmeklerinin derdinde ama saat 02.30’da da çalmaya başlanmaz ki… Sanmıyorum ki birilerinin sahur için mantı falan açacağını… İki dilim ekmek bir parça peynir çıkarmak için 2 saate ihtiyaç yoktur değil mi?

Aradan geçti 8 gün, üstelik de hastayım gündüz sıcaktan gece bunlar yüzünden uyuyamıyorum, kendimi toparlayamıyorum… Daha ben ne diyeyim ki…

Soru 1: Günümüzde gerçekten de Ramazan Davulcusu ile uyanan, sahur yemeğini Ramazan Dvulcusuna bırakıp da saat telefon alarmı falan kurmayan kaldı mı?

Soru 2: Bu bir adet gelenek görenekse, ve bunları illa da unutmayalım diyorsanız, Karagöz Hacivat oynatalım her gece… Bu daha da ramazansal bir aktivite değil mi? Kimseye de zararı yok…Karagöz’ümü Hacı cavcav’ımı umursamazken, Ramazan Davulcusunu neden her yerde her ortamda savunurlar?

Soru 3: Neden davulcuya harçlık verilir ki… Kocaman kocaman adamların 30 günde en az 3 kez kapıya dayanıp ‘‘ver bakalım paramı’’ demesinin neresi güzel bir gelenek görenek? Zorla bahşiş olur mu?

Soru 4: Her şeye, internete kadar her şeye sansür koyan, sigarayı yasaklayıp sözde halkın sağlığını düşünen hükümet bu Ramazan Davulcularını neden yasaklamaz?

Bu soruların cevabını istiyorum… Kim verir bilemem ama istiyorum…

Ayrıca minik de bir dipnotum var…

Dipnot: Arkadaşım, güzel kardeşim, mahallemizin davulcusu… Bak geleneği göreneği anladık… Anladık da, ama sen de yapıyorsan bu işi gelenek görenek diye yap… O nasıl bir hırs, o nasıl bir davul dövmektir yahu… Hele otomobillerin hemen dibine girip de tek alarmı çalsın diye tokmağı nasıl vurmaktır o… Bak bir gece biri kalkacak o tokmağı……………… uyarmadı deme…

egedesonsöz / Ufuk Akça

iset şara

Guest Îکє†
Soru 4 e cevap veriyorum : Konya'da Selçuklu Belediyesi Yasakladı rahatız :D yani selçukludakiler rahat :D

ne mutluuu sanaaa sizeee

Mesela yataktan kalkar banyoya doğru 9/8lik attıra attıra gider…

isetcim bunu istiyor musn gerçekten yani senin gece kalıp sektire sektire banyoya gittiğini düşünemiyorum:rofl::rofl:davulcular konusunda katılıyorum gürültüden başka birşey değil özellikle ritimsz çalanlar:Dbu bir sektör oldu malesef davulcular da böyle kazanıyor ramazan bahanesiyle.bir de çalar saat ve telefona rağmen o geleneği yaşatmak ama dediğin gibi daha güzel ritimler olsa o kadar rahatız edici omaz:)

Guest Îکє†
Mesela yataktan kalkar banyoya doğru 9/8lik attıra attıra gider…

isetcim bunu istiyor musn gerçekten yani senin gece kalıp sektire sektire banyoya gittiğini düşünemiyorum:rofl::rofl:davulcular konusunda katılıyorum gürültüden başka birşey değil özellikle ritimsz çalanlar:Dbu bir sektör oldu malesef davulcular da böyle kazanıyor ramazan bahanesiyle.bir de çalar saat ve telefona rağmen o geleneği yaşatmak ama dediğin gibi daha güzel ritimler olsa o kadar rahatız edici omaz:)

oooooo sen ne diosun öle güzel 9/8lik attırırım ki..... burası izmir biliosun roman havası bilmeyeni döverler:D

manileri kapıya gelip para istemeleri komik geliyor, eskilerden bir gelenek, bitmesini istemem, şunun şurasında 1 aylık zamanda oluyor zaten, her zaman olmuyor.

ama biraz daha gürültüsüz ve ritmli çalsalar daha güzel olur. (:

• Like 1