Jump to content
genc

Kuran'dan Sayfa Çekerek İstihare

Recommended Posts

bu galiba caiz değilmiş.. Kuranı da buna alet etmeyin demişti bir hoca

Şiî Mezhebinin kullandigi bir yontemdir. sahih midir bilemem. ama genelde hayirli mi hayirsiz mi olduguna bakilir. mesela cehennem ile ilgili ayeti kerime cikinca hayirsizdir. kafirlerin durumunu veya munafiklarin durumunu anlatan ayeti kerime ise yine hayirsizdir. ote yandan cennet, muminler, Allah'in kudreti ve sifatlariyla ilgili gibi her turlu guzel sey cikarsa bu hayirlidir.

bunun disinda cektim sayfayi ayni ayeti kerime'deki gibi oldu derseniz bunun adi allah'in sizin en guc durumunuzda size haber gondermesidir. herkese olmaz bence.

bir ingiliz sitesinde kadin esinden bosanma arifesindeyken annesinin hediye ettigi Kur'an Mealini acar acmaz karsisina bir ayeti kerime cikiyor bosanma ile ilgili. ayeti Keimenin sonunda bu sizin icin daha hayirlidir diyor. kadin istihare niyetinde degil ama guc durumdayken Allah o sayfayi actiriyor ona. Cok etkileniyor. kadin bosaniyor, hayatim bitti tukendi diyor. sonra doktoraya giriyor. artik bu yastan sonra kiminle evlenirim diye dusunuyorken biri cikiyor karsisina. evlenip cocuk sahibi oluyor.

yaptigi istihare degil. sadece darda kalinca Kur'an-Kerim'i okuyup da ilim alma. Fakat Kur'an istiharesinde mana ayeti Kerime'nin hayri mi serri mi anlatigina gore bakilir. Actim ana aynen boyle olacak diye olmaz.

Bana da Elif Lam Mim cikti mesela. Hayir mi ser mi oldugunu bir Allah biliyor.

Ayeti nasıl belirleyeceğimizi anlamadım sayfayı açıyoruz gözümüz kapalı elimizi gezdirmemiz mi gerekiyor