Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Lucky

Gayrimüslim Şehitlerimiz

Recommended Posts

Guest Lucky

Gayrimüslim şehitlerimiz

 

 

Sefa KAPLAN

 

 

Onların mezar taşlarında Agop, Artin, Bedros, Jojen, Panayot, Yorgi, Nikola, Konstantin, Mihail, Dimitri gibi pek de alışık olmadığımız isimler yer alıyor. Doğum yılları bir miktar farklı olsa da ölüm tarihleri aynı: 1915. Onlar Çanakkale’da kahramanca savaşan gayrimüslim şehitlerimiz. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayımlanan 6 ciltlik, "Şehitlerimiz" kitabında hepsinin künyelerini bulabilirsiniz. Çanakkale’ye giderseniz de ay-yıldızlı mezar taşlarını...

 

HİÇ kuşkusuz en etkileyici olan, Alay Tabibi Yüzbaşı Dimitroyati’nin, omuz omuza savaştığı Ali Çavuş’a söylediği sözler...

 

Çanakkale Savaşı’nın ölüm-kalım günlerinde Yüzbaşı Dimitroyati vurulmuştur. Doktor olduğu için de yarasının ölümcül olduğunu fark etmesi uzun sürmeyecektir. Bunun üzerine, kendisi için çırpınan Ali Çavuş’a dönerek şunları söyler Alay Tabibi Yüzbaşı Dimitroyati:

 

"Bak Ali Çavuş, öldüğümde gávur-mavur deyip başka yere gömmeye kalkarlar. Sakın, beni sizden ayırmalarına müsaade etme."

 

 

KUTSAL VASİYET

 

Ne var ki, bir süre sonra Ali Çavuş da vurulmuş ve hastane çadırına kaldırılmıştır. Yarasını ve çektiği acıyı unutan Ali Çavuş, kucağında can veren komutanının vasiyetini yerine getirebilme telaşına düşmüştür hastane çadırında. Başında duran sıhhıye erine Yüzbaşı Dimitroyati’nin vasiyetini aktaracak, bu vasiyetin komutanlığa mutlaka iletileceği ve gereğinin yerine getirileceği sözünü alınca da huzur içinde son nefesini verecektir.

 

Bu çarpıcı ayrıntı, Kemal Demirel’in, "Anafartalar’ın Beş Günü" adlı kitabında anlatılıyor. Yüzbaşı Dimitroyati, Çanakkale’de vatan için can veren gayrimüslim askerlerin ne ilki, ne de sonuncusu. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayımlanan 6 ciltlik "Şehitlerimiz" adlı kitapta, Çanakkale Savaşı sırasında kaybettiğimiz 105 gayrimüslim asker ve subayın künyeleri mevcut.

 

 

YÜZBAŞI SOKRAT

 

"Çanakkale, Gelibolu, Kanlısırt, Arıburnu, Kitre, Seddülbahir ve I. Dünya Savaşı’na sahne olan Çanakkale harp sahalarını gezmek ve binlerce isimsiz vatan şehidinin yattığı bu mübarek toprakları ziyaret ederek ruhlarına bir Fatiha okumak her Türk’ün bir vecibesi ve yurt vazifesi olmalıdır. Bu harp sahalarını ziyarette bulunan her yurttaşın Hac’ca gitmiş kadar sevap işleyeceğine imanım vardır."

 

Bu satırlar ise Çanakkale Savaşları sırasında Makineli Bölük Komutanı olan Sokrat İncesu’ya ait.

 

Yüzbaşı Sokrat İncesu, savaştan sağ kurtulabilenlerden. 1964 yılında yayımlanan, "Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale-Arıburnu Hatıralarım" isimli kitabında neler yaşadıklarını son derece çarpıcı bir üslupla anlatıyor.

 

 

Bağrımızda yatıyor

 

"Gavur-mavur deyip başka yere gömmeye kalkarlar, beni sizden ayırmalarına müsaade etme" diyen ve son arzusuna kavuşan Alay Tabibi Yüzbaşı Dimitroyati’nin ay-yıldızlı mezarı, Çanakkale Şehitliği’nin restorasyon ekibi tarafından temizlendi ve yeniden boyandı.

 

 

Yılların emeği

 

YILLARDIR bütün emeğini Çanakkale Savaşı’na harcayan gazeteci Gürsel Göncü ile emekli asker Şahin Aldoğan tarafından hazırlanan "Siperin Ardı Vatan" adlı kitap, bu konuda yapılmış birkaç orijinal çalışmadan biri olma niteliğini taşıyor. Kitaba yazdığı önsözde, "Toprak demeyip geçtiğimiz yerleri tanımaya çalışıyoruz" diyen Gürsel Göncü, Çanakkale savaş tarihinin hálá yazılmayı beklediğini de özellikle vurguluyor.

 

 

Onlar vatan şehidi

 

PEKİ, I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale dahil muhtelif cephelerde Osmanlı ordusu saflarında çarpışıp can veren gayri müslim askerlerimiz şehit olarak kabul edilebilir mi? Prof. Hayrettin Karaman şöyle dedi: "Dini bakımdan şehit diyemeyiz ama yüz yıldan fazla bir süredir literatüre ’vatan şehidi’ kavramı da girmiştir. Bu açıdan baktığımız zaman, Çanakkale’de savaşan gayrı müslim vatandaşlarımız elbette ki vatan şehididir."

 

 

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/4102588.asp

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shadow

güzel bir konuya temas etmişsin emeğine sağlık.hoşuma gitmedi değil.başka bir konuyla ilgili bişey yazmak istiyorum.mossad ihanet çemberi diye bir kitap yazıldı,bunu herkes bilir.mossaddan emekli olan rus generali amerikaya yerleşip.anılarını ve mossadın çalışma sistemini kitap haline getirir ve amerikada bastırır.israil devleti bu kitabın basılması ve yayımlanmaması için amerikan mahkemelerine baş vurur.ama başarılı olamaz.bu kitapta aynen şu ibareler yer almaktadır.sizin türkiyede kaç ajanınız var diye sorduklarında emekli rus general bir tane der.ve sorarlar ,nasıl olurda mossad gibi bir servisin bir tane ajanı olur diye hayretler içinde kalır.rus general ise ordadi..............................ajanımızdır cevabını verir.barnabanın da yazdığı gibi Allah herkese bu vatan evledına ister islam ister gayri müslim,isterse diğer dinlere mensup her kişiye ayırt etmeden çanakkalenin ruhunu nasip etsin.saygılarımla

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lucky

Sevgili shadow kardeşimin yanıtı vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhinde faaliyet gösteren kişi ve kurumun inancı ve etnik kökeni her ne olursa karşısında olduğumun bilinmesini isterim. Tanrı yönetim ve yöneticilere sadakatle itaat etmemizi istemektedir.

 

Herkes, baştaki yönetime bağlı olsun. Çünkü Tanrı'dan olmayan yönetim yoktur. Var olanlar Tanrı tarafından kurulmuştur.

Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı buyruğuna karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır.

İyilik edenler değil, kötülük edenler yöneticilerden korkmalıdır. Yönetimden korkmamak ister misin, öyleyse iyi olanı yap, yönetimin övgüsünü kazanırsın. (Rom.13: 1-3)

 

Vergi ödemenizin nedeni de budur. Çünkü yöneticiler Tanrı'nın bu amaç için gayretle çalışan hizmetkârlarıdır. (Rom.13: 6)

 

Tanrı ülkemizi ve yöneticilerimizi korusun, huzur içinde kardeşce yaşamamızı sağlasın. İsa Mesih adıyla, Amin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shadow

kıvrak zekalısın

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lucky

Sevgili shadow kardeşim mesajınızı haketmediğim bir iltifat olarak kabul ediyorum; teşekkür ederim.

 

Herşeyde ve herşeyle olan Tanrı tüm övgü ve yüceliklerin tek sahibidir.

 

Mesajınız vesiyle tüm Müslüman kardeşlerime sevgi ve inançlarına saygı duyduğumun bilinmesini isterim; Tanrı'nın istediği olsun. Bizler benzer kültürel değerleri paylaşan; yaratıldığımız ülkeyi seven kardeşleriz.

 

Rab'bin lütfu sizinle olsun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gayrimüslüm olanlarda şehitlik kavramı nasıldır açarsanız iyi olur bence neye göre şehit ve şehitlerin hırıstiyanlık inancında yeri nedir ahiretteki durumları nedir ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lucky

Sevgili kardeşim 1.Dünya savaşı ve vatandaşlık bağıyla bağlı olduğumuz devletimizin taraf olarak katıldığı diğer savaşlarda egemenliğimizi koruma uğruna canlarını feda eden herkes vatan şehididir.

 

Rab İsa Mesih imanı nedeniyle öldürülen Hristiyan ise iman şehididir. Hristiyanlık imanı şehitlerine örnek olarak savunmasız oldukları halde yalnızca inançları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti'nin yasalarına aykırı olarak Malatya'da öldürülen Necati Aydın, Tillman Geske ve Uğur Yüksel adlı Rab İsa Mesih imanlısı Hristiyanları örnek olarak verebiliriz.

 

Özetle vatan şehidi devletinin menfaatlerini korumak; ,iman şehidi ise iman ettiği inanç uğruna canını feda eden kişiler için kullanılır; sonuç aynı neden farklıdır.

 

Konuya bir nebze açıklık getiren sorunuz için teşekkür ederim.

 

Saygı ve sevgi dileklerimle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ahiret deki yerlerini de merak etmiştim hırıstiyan alimlerin şehitler hakkında bir makalesi yokmudur ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lucky

Rab İsa Mesih imanlısı olarak ölen herkes şehit olsun olmasın yargı gününde Tanrı'nın egemenliğine paydaş olup sonsuz yaşama yani cennete kavuşacaktır.

 

Rab'bin lütfu sizinle olsun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

merakım şudur islamda şehitliğin hükümleri ve durumları açıktır siz lafı dolandırmadan makale ve açık bilgi verirseniz sevinirim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...