Jump to content
sevban

Dört İncilin Yazılış Tarihleri...

Recommended Posts

Ama zaten yazarların bir çoğu görgü tanığı değil, üstelik ruhu'l-kudüs her zaman onlarla beraber olup, Hz. İsa hakkında konuşurken onları sürekli hatadan alıkoyacağına göre, bu bir gerekçe olarak öne sürülemez. Haydi bunu bir mazeret kabul edelim. Hz.İsa ile İnciller arasındaki 25-30 yıllık boşluk ne olacak? Bu zaman zarfında unutulan, yanlış hatırlanan şeyler olamaz mı? Zamanın geçmesi ve görgü tanıklarının yok olması ile bu tehlikeler söz konusu olabiliyorsa ve ilham ve vahiy bu tehlikeleri ortadan kaldıramıyorsa, 25-30 yıllık zaman boşluğunda bu tehlikeyi vahiy veya ilham nasıl engelleyecektir? Kaldı ki bazı Batılı araştırmacıların yaptıkları tesbitlere göre, bugün elde mevcut olan en eski İncil ile Hz. İsa'nın zamanı arasındaki boşluk, 25-30 sene değil, en azından üç asırdır. Bu boşluğu bir rivayet silsilesi ile doldurmak tamamen imkânsızdır. Çünkü böyle bir silsile yoktur.

Ama zaten yazarların bir çoğu görgü tanığı değil, üstelik ruhu'l-kudüs her zaman onlarla beraber olup, Hz. İsa hakkında konuşurken onları sürekli hatadan alıkoyacağına göre, bu bir gerekçe olarak öne sürülemez. Haydi bunu bir mazeret kabul edelim. Hz.İsa ile İnciller arasındaki 25-30 yıllık boşluk ne olacak?Bu zaman zarfında unutulan, yanlış hatırlanan şeyler olamaz mı? Zamanın geçmesi ve görgü tanıklarının yok olması ile bu tehlikeler söz konusu olabiliyorsa ve ilham ve vahiy bu tehlikeleri ortadan kaldıramıyorsa, 25-30 yıllık zaman boşluğunda bu tehlikeyi vahiy veya ilham nasıl engelleyecektir? Kaldı ki bazı Batılı araştırmacıların yaptıkları tesbitlere göre, bugün elde mevcut olan en eski İncil ile Hz. İsa'nın zamanı arasındaki boşluk, 25-30 sene değil, en azından üç asırdır. Bu boşluğu bir rivayet silsilesi ile doldurmak tamamen imkânsızdır. Çünkü böyle bir silsile yoktur.

Birincisi ezbere yaziyorsunuz.Ne silsilesinden bahsediyorsunuz. islami terimler kullanmaniza hic gerek yoktur. Birincisi Kutsal ruh Tanridan geliyor ve bu ruh hic bir zaman yok olmaz. Ikincisi isa mesih kendisi sözdür dedik buda kitap yazmaya gerektirmemistir. Zaten isa mesihin yaptiklarini bir kitaba sigdirmak incilde yazildigi gibi bir cok kitap yetersiz kalir. incil yazarlari genelde ilk asirda yasamis olan insanlardir. Diger bir konu görgü taniklari yazdigi gibi arastiripta yazanlar olmustur ve bunun icin örnek Lukadir. Zaten incildeki bütün bilgiler birbirini destekler niteliktedir. Batili hangi arastirmaci bunu diyormus. Birincisi isa mesih göge alindiktan sonra havarilarine emir veriyor ve tüm dünyaya yayiliyorlar ve bu sürecte gecen zaman olmustur. Diger bir konu siz batili insanlari örnek veriyorsunuzda kuran icin yazan sii Alimlari kuran degisti dedigi kaynaklari neden kabul etmiyorsunuz.(Batili arastirmacilar teologlar kurani kerimin sahte oldugunu söylemektedirler ve bunu kabul edeceginizi düsünmüyorum) Ben bunun icin daha önce bir cok örnek vermistim. Orjinal metinler bir yana incilin tamamlanmasi birinci asira tekabül eder. ve daha sonra´da sahte yazarlar ve inkarcilar türemeye baslamistir. Kendinizde bir bakin Kuranin yazilis zamana.

Zeyd İbn Sabit diyor ki: “Yemame Savaşında ashabın öldürülmesini müteakib, Hz. Ebu Bekir beni çağırttı. Yanına vardım. Hz.Ömer de orada idi. Ebu Bekir bana dedi ki: Ömer bana gelip dedi ki: “Yemame ‘de Kur’an hafızları çok zayiat verdi. Bu gibi vakalarda hafızların ölmeleriyle Kur’an’ın birçoğunun zayi olmasından endişe ederim. Bana kalırsa Kur’an’ın cem edilmesi için bir emir çıkarman gerekir.” Ben de Ömer’e şöyle cevap verdim: “Resulullah’ın yapmadığı bir işi nasıl yapabilirsin?”, Ömer: “Vallahi bu hayırlı bir teşebbüstür, dedi.” Sonra bu iş üzerinde o kadar durdu ki, bana söyleye söyleye neticede Allah kalbime bu işi yatırdı, ben de onun görüşünü benimsedim.” Zeyd devamla diyor ki: “Ebu Bekir bana dönüp şöyle dedi: “Sen genç, dinç, zeki bir adamsın. Kimse ittiham edemez. Zaten Resulullah’ın da vahiy katibi idin. Kur’an metnini topla.” Vallahi bir dağı yerinden nakletmemi isteselerdi, Kur’an’ı toplama mes’uliyeti kadar bana ağır gelmezdi.” Neticede Kur’an’ı hurma dallarından, yassı taşlardan ve insanların hafızalarından derlemeye başladım.” (Buhari) Derlemeleri kimden aliyor ezberleyenlerden. Birde burdan yak.

Şii alimlerinden Ebu Mansur Ahmed b Ali b Ebi Talıb Et-Tabersi (588 senesinde

vefat eden İbnu Şehr Âşub'un hocalarından biridir) «İhticac ala Ehli-Lucac»

isimli kitabında Hz Ali'nin zındıklardan birine (ismini zikretmiyor) şöyle

dediğini söylüyor : Senin bana isyanın, karşı gelmen «Vein hıftum ella tuksitu

fılyetama fenkıhu ma tabe lekum mınennisa» (Himayeniz altındaki yetim kızlarla

evlendiğinizde onlara haksızlık yapmaktan korkarsanız hoşunuza giden başka

kadınlarla iki. üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz) ayetine aykırıdır Yetim

kızlara adaletli davranmak başka kadınlarla evlenmeye benzemez. Bütün kadınlar

da yetim değildir. Daha önce söylediğim gibi o ayetteki «filyetama» kelimesi ile

«fenkihu» kelimesi arasında Kur'an'ın üçte birinden fazlasına denk miktarda ayet

münafıklar tarafından Kur'an'dan çıkarılmış.

Alinti kaynak

Yeni Anlaşmaya dahil eski

yazıların kesinliği açıktır. Eski Kilise Babalarının (İ.S. 100 - 450)

yazılarında Kutsal Kitap'tan binlerce alıntı yapılmıştır. Eğer bir gecede

elimizdeki tüm el yazmaları ve eski kopyalar yokolsa, Kilise Babalarının

yazılarından Yeni Antaşma'yı (İncil) 15-20 - ayet dışında- tamamen baştan

derleyebiliriz. Eski ve elimizde olan metinlerle karşılaştırdığımızda, Yeni

Antlaşma metinlerinin sağlıklı olduğu ortadadır.

Buradaki tarihe dikkat edin cünkü kilise babalarinin incilden alinti yaptigi tarih verilmis yani ilk yüzyildir. incil özel testler uygulanmis ve tüm belgelerin hangi tarihte yazilmis oldugu bu testlerle bulunmustur. incil mesihtir ve mesih degismez sözdür bunu unutmayin.

oturtmak mı?? melkem güzel bir şekilde görüşünü belirtti.

dinlere,kitaplara,peygamberlere saygım sonsuz.hiçbirine aşağılayıcı tek bir laf bile etmem edemem.

peygamberler,kitaplar hakkında atıp tutanlar çok olur kendi işlerine gelmedikleri için.İncili Hz. İsa düşmanlarından öğrenmek ne kadar yanlışsa Kuranı da Hz. Muhammed ve İslam düşmanlarından öğrenmek o kadar yanlıştır.

Birincisi ezbere yaziyorsunuz.Ne silsilesinden bahsediyorsunuz. islami terimler kullanmaniza hic gerek yoktur. Birincisi Kutsal ruh Tanridan geliyor ve bu ruh hic bir zaman yok olmaz. ,

Peki bu kaybolmayan ruh şu anda nerde ?

Ikincisi isa mesih kendisi sözdür dedik buda kitap yazmaya gerektirmemistir.

o zaman incil tamamen yalandır , uydurmadır bunu anlıyoruz ve Hz İsa olmadığına göre hükümde yok öyle olmazmı sizin dediğinize göre ?

Zaten isa mesihin yaptiklarini bir kitaba sigdirmak incilde yazildigi gibi bir cok kitap yetersiz kalir. incil yazarlari genelde ilk asirda yasamis olan insanlardir. Diger bir konu görgü taniklari yazdigi gibi arastiripta yazanlar olmustur ve bunun icin örnek Lukadir. Zaten incildeki bütün bilgiler birbirini destekler niteliktedir. Batili hangi arastirmaci bunu diyormus. Birincisi isa mesih göge alindiktan sonra havarilarine emir veriyor ve tüm dünyaya yayiliyorlar ve bu sürecte gecen zaman olmustur. Diger bir konu siz batili insanlari örnek veriyorsunuzda kuran icin yazan sii Alimlari kuran degisti dedigi kaynaklari neden kabul etmiyorsunuz.(Batili arastirmacilar teologlar kurani kerimin sahte oldugunu söylemektedirler ve bunu kabul edeceginizi düsünmüyorum) Ben bunun icin daha önce bir cok örnek vermistim. Orjinal metinler bir yana incilin tamamlanmasi birinci asira tekabül eder. ve daha sonra´da sahte yazarlar ve inkarcilar türemeye baslamistir. Kendinizde bir bakin Kuranin yazilis zamana.

Öncelikle burda soracak soru bulamadım , sinirlenmiş ve işi tartışmaya getirmişsiniz siz ve biz olmuşuz maalesef , ben burda bir paylaşımda bulundum cevaplar yada cevaplamazsınız , incildeki çoğu bilgi birbirinin zıttıdır bunun delilleride vardır desteklemez yani bu bile tahrifatın kanıtıdır.

Eğer sizde soru sormak isterseniz bir konu seçip sorarsınız bu konuda incilden bahsetmiş Kuranı sokamanıza ne gerek var anlamadım

Zeyd İbn Sabit diyor ki: “Yemame Savaşında ashabın öldürülmesini müteakib, Hz. Ebu Bekir beni çağırttı. Yanına vardım. Hz.Ömer de orada idi. Ebu Bekir bana dedi ki: Ömer bana gelip dedi ki: “Yemame ‘de Kur’an hafızları çok zayiat verdi. Bu gibi vakalarda hafızların ölmeleriyle Kur’an’ın birçoğunun zayi olmasından endişe ederim. Bana kalırsa Kur’an’ın cem edilmesi için bir emir çıkarman gerekir.” Ben de Ömer’e şöyle cevap verdim: “Resulullah’ın yapmadığı bir işi nasıl yapabilirsin?”, Ömer: “Vallahi bu hayırlı bir teşebbüstür, dedi.” Sonra bu iş üzerinde o kadar durdu ki, bana söyleye söyleye neticede Allah kalbime bu işi yatırdı, ben de onun görüşünü benimsedim.” Zeyd devamla diyor ki: “Ebu Bekir bana dönüp şöyle dedi: “Sen genç, dinç, zeki bir adamsın. Kimse ittiham edemez. Zaten Resulullah’ın da vahiy katibi idin. Kur’an metnini topla.” Vallahi bir dağı yerinden nakletmemi isteselerdi, Kur’an’ı toplama mes’uliyeti kadar bana ağır gelmezdi.” Neticede Kur’an’ı hurma dallarından, yassı taşlardan ve insanların hafızalarından derlemeye başladım.” (Buhari) Derlemeleri kimden aliyor ezberleyenlerden. Birde burdan yak.

Şii alimlerinden Ebu Mansur Ahmed b Ali b Ebi Talıb Et-Tabersi (588 senesinde

vefat eden İbnu Şehr Âşub'un hocalarından biridir) «İhticac ala Ehli-Lucac»

isimli kitabında Hz Ali'nin zındıklardan birine (ismini zikretmiyor) şöyle

dediğini söylüyor : Senin bana isyanın, karşı gelmen «Vein hıftum ella tuksitu

fılyetama fenkıhu ma tabe lekum mınennisa» (Himayeniz altındaki yetim kızlarla

evlendiğinizde onlara haksızlık yapmaktan korkarsanız hoşunuza giden başka

kadınlarla iki. üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz) ayetine aykırıdır Yetim

kızlara adaletli davranmak başka kadınlarla evlenmeye benzemez. Bütün kadınlar

da yetim değildir. Daha önce söylediğim gibi o ayetteki «filyetama» kelimesi ile

«fenkihu» kelimesi arasında Kur'an'ın üçte birinden fazlasına denk miktarda ayet

münafıklar tarafından Kur'an'dan çıkarılmış.

Alinti kaynak

Yeni Anlaşmaya dahil eski

yazıların kesinliği açıktır. Eski Kilise Babalarının (İ.S. 100 - 450)

yazılarında Kutsal Kitap'tan binlerce alıntı yapılmıştır. Eğer bir gecede

elimizdeki tüm el yazmaları ve eski kopyalar yokolsa, Kilise Babalarının

yazılarından Yeni Antaşma'yı (İncil) 15-20 - ayet dışında- tamamen baştan

derleyebiliriz. Eski ve elimizde olan metinlerle karşılaştırdığımızda, Yeni

Antlaşma metinlerinin sağlıklı olduğu ortadadır.

Buradaki tarihe dikkat edin cünkü kilise babalarinin incilden alinti yaptigi tarih verilmis yani ilk yüzyildir. incil özel testler uygulanmis ve tüm belgelerin hangi tarihte yazilmis oldugu bu testlerle bulunmustur. incil mesihtir ve mesih degismez sözdür bunu unutmayin.

Siz terse çevirmek istemizsiniz ama olmamış konuyla alakası bie yok yazdıklarınızın eğer başlık İncil ve Kuranın yazılışları olsaydı olabilirdi :) Hem Kuran bire bir Muhammed Mustafa s.a.v Efendimiz zamanında kayda alınmaya başladı , incil ise asırlar sonra bu bile olayı açıklar aslında , Elde olan dökümanlarlı kullanmak ayrı yüzyıllar sonra oturup yazmak ayrıdır.

Ve şunu unutmamanızı dilerim biz tahrif olmuş onlarca incil gördük ama aslına iman etmekteyiz , kaçtane tahrif olmuş Kuran vardır ? İncilin 100 yıllık basımlarına bakın her basımda tahrifatlar değişikler var....

Siz savunan bir insansınız ve tartışma boyutunu aşmayan sıırları bilen birisiniz ama arada sizin arkanızdan sesleri gelenler var , onlar olmasa sizle konuşmak çok güzel , zaten susturulmuşlar :thumbsup:

--- Sonraki mesaj ---

oturtmak mı?? melkem güzel bir şekilde görüşünü belirtti.

dinlere,kitaplara,peygamberlere saygım sonsuz.hiçbirine aşağılayıcı tek bir laf bile etmem edemem.

peygamberler,kitaplar hakkında atıp tutanlar çok olur kendi işlerine gelmedikleri için.İncili Hz. İsa düşmanlarından öğrenmek ne kadar yanlışsa Kuranı da Hz. Muhammed ve İslam düşmanlarından öğrenmek o kadar yanlıştır.

Basiretli bir yazı olmuş ...vesselam

Ben gayet sakin bir sekilde yazdigimi düsünüyorum. Her halde yazi uslubundan bunu cikardiniz. Bu gayet normaldir. Bahsettigim ruh Tanrinin ruhudur ve insanlara desteklici bir etki vermektedir. Kutsal ruhtan kasit budur. Bu yüzden Bu ruh cok önemlidir. Verdigim cevaplardan ziyade sizin kendinizi sartlandirdiginizi göstermektedir. Bu kesinlikle böyledir demektesiniz. incilin orjinalligi konusunda sizin düsüncenizi degismek gibi bir niyetim yoktur. incilin nasil yazildigi ve ne sekilde kitap haline getirildigini yazdim ve verdiginiz bilgilere görede gerekli aciklamalar yaptim. Yazdiklarima karsi daha önce hic bir kanit sonmazken basit argumanlarla cevap verdiginizi gördüm.

isa mesihin göge alinisiyla incilin bitimi yada artik gecersiz olmasi söz konusu degildir. Unuttugunuz bir sey var ki isa mesih yasiyor. Bi bakima mesihin yasayan incil olmasi basli basina bir kanittir. Bunu anlayacaginizi düsünmüyorum. incil ile ilgili celiskilerden ziyade tarihle ilgili konu acmissiniz. Celiskiler konusundada daha önce paylastiginiz konularda size cevaplar vermistim. Demissiniz ki batili arastirmalar sunu bunu demis bende bunun cevabini yazdim mesajimdan böyle bir sey cikartmaniz cok gariptir. Neye nasil inandiginiz bizim icin bir önemi yok. Saygi duymaktan baska.

Kurani örnek vermemin dikkat cekici bir örnegi vardi. Ve bunu siz anlamadiniz. Kuranin yazilisi ve derlenmesini konusunda yeterli bilgiye sahibim. Ve neden örnek verdigimi bilmenizi istedim. Verdigim kaynaklar islami kaynaklar oldugu halde cevap vermekten ziyade kacmissiniz. incilin yazimi yüzyillar sonra degil ilk yüzyilda yazilmistir. Tahrif edilmis hangi incili gördünüz. Orjinalini gördünüzde mi karsilastirdiniz? Bunu demenizin tek sebebi var incilde islam ile ilgili hic bir ön bildiri olmamasidir. Basimlarla ilgili olarak yazim ve dil bilgisi hatasi olabilir ki bunu kuran icinde söyleyebiliriz (Yine kurani örnek verdim cünkü tarafli oldugunuz icin) Bu durum orjinalinden bir sey eksiltmez ve ayrica böyle abartilacak bir durumda yoktur. Cevapladiklarimi tenkik edici degilde sadece bazi noktalari ele almissiniz. Soru sormak yerine konuda kuran ile ilgili örnek vermemin sebebini anlayacaginizi düsünerek verdim. Ve sanirim anlamadiniz. isa mesihin alin bu size indirilmis bir kitaptir diyerek verdigi ve sonra bunu degistirip yerine baska kitaplar koyup bu incil diyerek bize sunulan hic bir kitap yoktur. Bunu islam teologlari kanitlayamaz. Bunun disinda incilin yazilisi derlenisi konusunda tabii ki tartisilabilir. Cünkü incil tartismaya aciktir. Bunun disinda tevratin yazimi gibi incilde benzer bir sekilde yazilmistir. Din cok hassas bir konu oldugu icin özellikle forumda ayri bir baslikta islama saldiri niteliginde mesaj ve konular acmiyorum. En azindan saygimi bu sekildede göstermek istiyorum.

esenlikler

Sizin yada bir başkasının sayfalarca yazması zaten tahrif edilen inciller hakkındaki görüşümü değiştiremez bunun delilleri ile yüzlerce örneği var zaten şimdi bu konulara girmeyeceğim , sizin anladığınız gibi amacım Hıristiyanlık yada incili küçük düşürmekte değil , aksine bizim İman Esaslarımızdandır Kitaplara ve Peygamberlere İman , Hıristiyanlık hak dindir ve incil hak kitaptır buna iman ederiz ama asıl şekli ile , değişmeyen bir incil incildir gerisi teferruattır bizim için ....

Ayrıca unutmayın Allahın emrettiği dini inanışı karalamak bizim yaptığımız bir şey değil biz sonradan oluşan dine karşıyız yoksa din elbette kutsaldır.Siz ne kadar Kuranın derlenişi hakkında bilgi sahibi iseniz bizde incillerin yazılışı derlenişi basımları hakkında bilgi sahibiyiz eğer karalamak isteseydik daha farklı yaklaşırdık , karalanacak bir şey varsa buda Hıristiyanlığı insanlara yanlış nlatanlardır.Yoksa hamd olsun biz gine iman ediyoruzki Hıristiyanlık ta bir çok geçiş olacaktır Müslümanlığa buda onlara olan muhabbetimizi artırmakta inşallah :)

Birde Hz İsa yaşıor demişsiniz evet yaşıyorsa verdiği emirlere uyulur lakin nerde yaşıyor ? Bunu sadece sizmi biliyorsunuz anlamadım ben zaten anlayamayacağımı yazmışsınız ama bunu anlamak ta beklenemez zaten , yaşıyor demek ? O yaşıyorsa neden biz hala onu görmedik ? neden biz mahrumuz bir peygambere yakışırmı bu ?

Guest Îکє†

hayatta en kötü, en yanlış şey başka görüşlere başka inançlara yapılan saygısızlıktır... bir de yeterli derecede bilgi sahibi olmadan kendisine yabancı olduğu konularda kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesmektir... bir yazıyı görüp onu buraya copy paste etmek, o konuda derin bilgi sahibi olduğunuzu göstermez... ne yazıkki bu forumda buna çok fazla tanık oluyoruz... emeğine sağlık melkem... ve elbette seni de kutluyorum bora, yine ceza almışsın ama olsun, inandıklarının savunduklarının ardındaki duruşun yeter...

Yoksa hamd olsun biz gine iman ediyoruzki Hıristiyanlık ta bir çok geçiş olacaktır Müslümanlığa buda onlara olan muhabbetimizi artırmakta inşallah :)

Sayin sevban daha önce sizin yazdiklarinizi ve bana yaklasiminizi biliyorum ve hatirliyorum. Saygisizlik ettiginizi düsünmedim fakat biraz mantikli yazmanizi bekliyorum fakat hala ayni sekilde devam ediyorsunuz. Bizim icin sizin veya baska inancin ne dedigi nasil baktigi pek bir önemi yoktur. Zaten kuranin gelisiyle digerlerin hükmü kalkmis demekle zaten olayi bitiriyorsunuz. Benim yazdiklarimi okumussaniz neden anlamadiginizi söylemek istedim hala anlamamakta direndiginizi görüyorum. Eger okumus olsaydiniz konuda size yönelmis sorular var ve bunlara kanit sunmaniz gerekiyor. Su sahis bunu demis. Su arastirmaci sunu demis. Zaten incil celiski dolu vs vs seyler söyleyerek bir yere varamazsiniz ( Gayet sakin bir sekilde yaziyorum). Arkadasim böyle söz mü olur. Siz ve baskasi sayfalarca yazmasi. Bu mantikli mi? Size bir sayfa boyu alinti yapmamismisiniz yani. Lütfen komik olmayin sayin Sevban. Bak simdi Ben alin size kanit kuran tahrifi diye basliklar ve konular acsam emin ol bi sürü müslüman beni kafirlikle, misyonerlikle ve insanlarin kafasini karistiran bir kisi olarak gösterecek mesajlar yazacaktir. Bu hos bir sey degildir. Ve ayni sekilde tavri size göstermeyip tenezzül edip cevap veriyorum. Bana bu sekilde renkli renkli cok önemli bir sey yazmis gibi karsima geciyorsunuz.ilk hristiyanlar kimlerdi neden hemen kitap yazilmadi. O zamanki insanlarin isevilere bakisi nasildi? Hristiyanligin yayilma dönemi ve bize karsi olanlarin o dönemde yasayan ateist, yahudi ve diger cesit insanlarin o dönem icin yasadiklari hakkinda bir fikriniz var mi? incili ilk kim gördü? Bunu kanitlayan bir belgeniz var mi? Sonra degistirildi diyip buna karsi yazanlar varmiydi? Mezhepler arasi görüsler nelerdi bu konuda? Hangi tarihte degistirildi? Kim tarafindan degistirildi? vs vs. Bana celiskilerle gelip bundan dolayi degisti diyemezsin bu kanit degildir. Ben örnek verdim dedim ki islam alimi Siilerden kuran hakkinda yazilmis görüsler var ve bu yüzden sii alimleri pek sevilmez. Sen bu sekilde örnek verdin mi? Hadis verdim ve bu hadis sahih yani gercek olarak kabul ediliyor. Siz bu sekilde yazdiniz mi? Bir yerden alinti yapmissiniz tamam ve ben icerigini tek tek okudum ve her elestiri icin cevap verdim. Fakat siz onu birakip sürekli kendinizce eksik buldugunuz yere ayrica renkli bir yaziyla ekleme yaptiniz ve cevaplanmis diger seyleri es gectiniz. incil hakkinda bir bilginiz yok. Varsada sagdan soldan alinti yaparak vardir. iman ediyorsunuz bu cok güzel ve bizde inaniyoruz ama biz tevrat zebur degisti alin size bu yeni version son baski demiyoruz. Matbaada yeni kitap mi basiliyor ki bu kadar rahat yazabiliyorsunuz. Karalamin alasini yapmissiniz. Ben hic bir seye karsi degilim ama herkes kendi inanciyla yasasin. Bak karalamak dedikodu yapmak ve yalan yanlis seyler paylasmaklada olmaz. Karalamak yanli olmaktir. Dogruyu bilmeden carpitmaktir. Ben bi soru sormustum bana dediniz ki bu sorunun cevabini kac kez verdik gibi. Ben her firsatta o sacma sapan barnabas incili ile ilgili konulara cevap verdim. Elestirdigim oldu ama yazdim. Kanitta sunmaktayim. Ben yazarken asla atip tutmam. Amaciniz bari dine cekerim gibisinden ama bu dogru degil. Bak orda belirtmissin yesil yesil. Konusa konusa belki taraf degistirim. Bi kere dogru bir seyi yalanlayarak bir kimseyi kendine taraf toplatamazsin. Ya cevap vermez yada cekip gider.

Son paragrafiniz güzel bir noktaya deyinmissiniz. Mesih dedik ki öldükten sonra dirilip bi süre halk arasinda yasadi bu tarkiben 50 gündür ve sonra göge cikmistir fakat o her yerdedir. Tanrinin hükümranligi neredeyse oda oradadir. Yani Tanrinin hükümdarligi her yerdir. Bi kere uslubunuz yanlis. Onun kisiligini bilmediginizi gösterir. Ayrica hristiyanligi zerre bilmediginizi gösterir. insan hani bosa körek ceker ya sayin sevban bosluga atilmis bir tas gibi bende size yaziyorum. O siz degilmiydiniz bana ateist forumlardan alinti yaptigni söyleyip sonra kendiniz ayni koyuya düsen.

1- isa mesih döneminde yazilipta tahrif edilmis baska hic bir incil yoktur.

2- Farkliligi söyleyen ve degistirildigini söyleyen hic bir sahis, belge ve bilgi yoktur.

3- Cevirilerdeki hatalar konusu ayridir ve bu bir ceviri sorunudur bu kanit olarak sunulamaz.

4- incil ilk yüzyilda yazilmistir ve o bahsettiginiz boslukta ise hala iman edenler yasiyorken ve ayrica havarilerde bir elci görevindeydi. (Kafalari kesildi, haca ters gerildi, öldürüldüler bu inanc icin)

5- Hristiyan mezhepleri ile olan bu konuda bir itilaf söz konusu degildir.

6- Hristiyan yazilar ve belgeler hala mevcuttur.

7- Hristiyan teolojisi veya terminolojisi hakkinda bilgi sahibi olmadan yorum yapmak yanlistir.

8- Müslüman olup hristiyan olanlar olacaktir fakat hristiyan olup müslüman olanlarda olacaktir ve bu kanit olarak sunulamaz.

9- Hristiyanligin yayilisi kesinlikle savasla olmamistir. Bunun icin hristiyan terminolojisini bilmeniz gerekiyor.

10- Hristiyanligi dogru anlattigini mi düsünüyorsun da baska kisilerden bahsediyorsunuz.

esenlikler degerli kardesim.

Guest Îکє†

valla melkem kendinizi boşuna böle yormayın yıpratmayın uzun uzun yazılarla... aslında sormak lazım ben dahil tüm müslümanlara: ''Sizler kuran'ı yeterince anladınız mı?''

yeterince anlaşılmış olsa burada bunlar tartışılıyor olmazdı