Jump to content
sevban

Dört İncilin Yazılış Tarihleri...

Recommended Posts

Sayin sevban daha önce sizin yazdiklarinizi ve bana yaklasiminizi biliyorum ve hatirliyorum. Saygisizlik ettiginizi düsünmedim fakat biraz mantikli yazmanizi bekliyorum fakat hala ayni sekilde devam ediyorsunuz. Bizim icin sizin veya baska inancin ne dedigi nasil baktigi pek bir önemi yoktur. Zaten kuranin gelisiyle digerlerin hükmü kalkmis demekle zaten olayi bitiriyorsunuz. Benim yazdiklarimi okumussaniz neden anlamadiginizi söylemek istedim hala anlamamakta direndiginizi görüyorum. Eger okumus olsaydiniz konuda size yönelmis sorular var ve bunlara kanit sunmaniz gerekiyor. Su sahis bunu demis. Su arastirmaci sunu demis. Zaten incil celiski dolu vs vs seyler söyleyerek bir yere varamazsiniz ( Gayet sakin bir sekilde yaziyorum). Arkadasim böyle söz mü olur. Siz ve baskasi sayfalarca yazmasi. Bu mantikli mi? Size bir sayfa boyu alinti yapmamismisiniz yani. Lütfen komik olmayin sayin Sevban. Bak simdi Ben alin size kanit kuran tahrifi diye basliklar ve konular acsam emin ol bi sürü müslüman beni kafirlikle, misyonerlikle ve insanlarin kafasini karistiran bir kisi olarak gösterecek mesajlar yazacaktir. Bu hos bir sey degildir. Ve ayni sekilde tavri size göstermeyip tenezzül edip cevap veriyorum. Bana bu sekilde renkli renkli cok önemli bir sey yazmis gibi karsima geciyorsunuz.ilk hristiyanlar kimlerdi neden hemen kitap yazilmadi. O zamanki insanlarin isevilere bakisi nasildi? Hristiyanligin yayilma dönemi ve bize karsi olanlarin o dönemde yasayan ateist, yahudi ve diger cesit insanlarin o dönem icin yasadiklari hakkinda bir fikriniz var mi? incili ilk kim gördü? Bunu kanitlayan bir belgeniz var mi? Sonra degistirildi diyip buna karsi yazanlar varmiydi? Mezhepler arasi görüsler nelerdi bu konuda? Hangi tarihte degistirildi? Kim tarafindan degistirildi? vs vs. Bana celiskilerle gelip bundan dolayi degisti diyemezsin bu kanit degildir. Ben örnek verdim dedim ki islam alimi Siilerden kuran hakkinda yazilmis görüsler var ve bu yüzden sii alimleri pek sevilmez. Sen bu sekilde örnek verdin mi? Hadis verdim ve bu hadis sahih yani gercek olarak kabul ediliyor. Siz bu sekilde yazdiniz mi? Bir yerden alinti yapmissiniz tamam ve ben icerigini tek tek okudum ve her elestiri icin cevap verdim. Fakat siz onu birakip sürekli kendinizce eksik buldugunuz yere ayrica renkli bir yaziyla ekleme yaptiniz ve cevaplanmis diger seyleri es gectiniz. incil hakkinda bir bilginiz yok. Varsada sagdan soldan alinti yaparak vardir. iman ediyorsunuz bu cok güzel ve bizde inaniyoruz ama biz tevrat zebur degisti alin size bu yeni version son baski demiyoruz. Matbaada yeni kitap mi basiliyor ki bu kadar rahat yazabiliyorsunuz. Karalamin alasini yapmissiniz. Ben hic bir seye karsi degilim ama herkes kendi inanciyla yasasin. Bak karalamak dedikodu yapmak ve yalan yanlis seyler paylasmaklada olmaz. Karalamak yanli olmaktir. Dogruyu bilmeden carpitmaktir. Ben bi soru sormustum bana dediniz ki bu sorunun cevabini kac kez verdik gibi. Ben her firsatta o sacma sapan barnabas incili ile ilgili konulara cevap verdim. Elestirdigim oldu ama yazdim. Kanitta sunmaktayim. Ben yazarken asla atip tutmam. Amaciniz bari dine cekerim gibisinden ama bu dogru degil. Bak orda belirtmissin yesil yesil. Konusa konusa belki taraf degistirim. Bi kere dogru bir seyi yalanlayarak bir kimseyi kendine taraf toplatamazsin. Ya cevap vermez yada cekip gider.

Son paragrafiniz güzel bir noktaya deyinmissiniz. Mesih dedik ki öldükten sonra dirilip bi süre halk arasinda yasadi bu tarkiben 50 gündür ve sonra göge cikmistir fakat o her yerdedir. Tanrinin hükümranligi neredeyse oda oradadir. Yani Tanrinin hükümdarligi her yerdir. Bi kere uslubunuz yanlis. Onun kisiligini bilmediginizi gösterir. Ayrica hristiyanligi zerre bilmediginizi gösterir. insan hani bosa körek ceker ya sayin sevban bosluga atilmis bir tas gibi bende size yaziyorum. O siz degilmiydiniz bana ateist forumlardan alinti yaptigni söyleyip sonra kendiniz ayni koyuya düsen.

1- isa mesih döneminde yazilipta tahrif edilmis baska hic bir incil yoktur.

2- Farkliligi söyleyen ve degistirildigini söyleyen hic bir sahis, belge ve bilgi yoktur.

3- Cevirilerdeki hatalar konusu ayridir ve bu bir ceviri sorunudur bu kanit olarak sunulamaz.

4- incil ilk yüzyilda yazilmistir ve o bahsettiginiz boslukta ise hala iman edenler yasiyorken ve ayrica havarilerde bir elci görevindeydi. (Kafalari kesildi, haca ters gerildi, öldürüldüler bu inanc icin)

5- Hristiyan mezhepleri ile olan bu konuda bir itilaf söz konusu degildir.

6- Hristiyan yazilar ve belgeler hala mevcuttur.

7- Hristiyan teolojisi veya terminolojisi hakkinda bilgi sahibi olmadan yorum yapmak yanlistir.

8- Müslüman olup hristiyan olanlar olacaktir fakat hristiyan olup müslüman olanlarda olacaktir ve bu kanit olarak sunulamaz.

9- Hristiyanligin yayilisi kesinlikle savasla olmamistir. Bunun icin hristiyan terminolojisini bilmeniz gerekiyor.

10- Hristiyanligi dogru anlattigini mi düsünüyorsun da baska kisilerden bahsediyorsunuz.

esenlikler degerli kardesim.

@melkem

Bak simdi Ben alin size kanit kuran tahrifi diye basliklar ve konular acsam emin ol bi sürü müslüman beni kafirlikle, misyonerlikle ve insanlarin kafasini karistiran bir kisi olarak gösterecek mesajlar yazacaktir.

evet haklısınız baksanıza bana yapıldı bile :) oysa bilgi almam lazım kafamdaki sorulara cevap bulmam lazım değilmi? burda konu hakkında bilgili melkem beni anlar belki ama herkes melkem kadar olgun insan olamıyor haklısınız ,ben sorularımı sordum cevaplarımı aldım bunu yazanların ve sizin gözünüzden okumak daha verimli olmakta çünki ...

Zaten bu konuda muhatap olunacak TEK kişiydiniz kardeşim , bu yayınladığım makaleyi takip ettiği bir yerden aldım bu konu hakkındaki yayınlanan makaleleri devamlı okuyorum burda da paylaşmak istedim , Hristiyanlık Hz İsanın a.s getirdiği bir dindir dediğim gibi buna iman etmekteyim zaten , ilk zamanlarda taki havarilerin bu işkencelerle katledilmelerine ve belki onlardan bir müddet sonraya kadar size katılıyorum kardeşim çünki o zamandan kalan orjinal emirler ile Kuran arasındaki benzerlik ve verilen , sunulan ayetler birbirini tastiklemekte ve böylede olmalı elbette Allahın kelamı zıt olamaz ....

Ama sonrasına bir şey diyemem onuda artık bu kadar karşılıklı yazılar , makalelerden sonra bakalım doğrusu nasıl çıkacak karşımıza , hayırlısı olsun ....

Bu konuda bazı insanların yapamayacağı , bazı insanların başarayamayacağı , aciz, saldırgan, öfkeli insan tavrı sergilemeden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim ...

Son olarak Hz İsanın yaşıyor olması meselesi evet buna bizde iman ediyoruz , hatta şu an yeryüzünde olduğununda zannınndayız ama bu şekilde sizin gözünüzde nasıl bu olay onu öğrenmek istemiştim sayın melkem ,

Sizden bu konuda belki daha çok öğreneceğim bu tip konular açarak, ama inşallah umuyorumki sadece siz olursunuz parazitlenince konu iştahım kaçıyor :thumbsup:

vesselam değerli kardeşim

Sizi anliyorum anlayisiniz icin sagolun. Daha öncede sormakta cekinmeyin demistim ama konu iceriginde benim ayagima celme takip sanki beni islama kazandiririm gibi bir düsünce olursa bu konunun amacini asar.

Diger bir konu ise Ögrenmek icin sormak lazim fakat kesin böyledir siz bilmiyorsunuz dersenizde kanit göstermeniz gerekiyor. ikili tartismalari sevmem. Bu Konudada yeterli cevaplar verdigimi düsünüyorum. Tekrar tesekkür ediyorum. Elinize bir incil alin inanciniz degismez kesinlikle alin okuyun sonra hristiyan dini kitaplar okuyun ve yine istediginiz cevabi bulamazsaniz tekrar sorun. Bir yerden kopya ederkende bu konuda bilgi sahibi olmanizi isterim. Örnegin ben islami bir konuda arastirma yaparken. Ateistler ne diyor. Müslüman kaynaklar ne diyor. Tarafsiz deist kaynaklar ne diyor ve literatür buna nasil bakiyor gibi bir yol izlerim ve daha sonra kendi inancimdaki bilgilerlede karsilastiririm.

Bir örnek vermek gerekirse. isanin haca gerilme zamani yani yil 33. Biri yaziyor ki isa haca gerilmedi. Ben öncelikle kendi kutsal kitabimi tam olarak okumus bir sekilde yine o zaman meydana gelen olaya bakarim ve daha sonra o zamandaki belgeler icin arastirma yaparim. Karsima 3 secenek cikiyor. O zaman putperestler yahudiler ve iman eden hristiyanlar taraftir. Bunlarin söylediklerine bakiyorum. Tamam dogru. Sonra islamda ki anlatima bakiyorum. Ve kendisine ona göre cevap veriyorum. Uzun yazmamin en önemli sebebi vardir. Buda soru sorana verdigim degerdir. Eger cevap bile vermemissem kendisini kaaleye bile almadigimi gösterir. Kisa yazmissam konunun mahiyetini daha önce acikladigimi gösterir vs.

Not: Burda yazilan her yorum benim icin degerlidir ve kisilere sifatlar takmanizin hic geregi yoktur. Siz ister cevaplarsiniz ister etmezsiniz hic kimseyi bu konuda elestirmeye gerek yoktur. Kimsenin parazit yaptigini düsünmüyorum. Sizi rahatsiz eden bir mesaj olursa yönetime bildirebilirsiniz.

esenlikler

Guest Îکє†

sanıyorum burada parazitten kastedilen ben oldum o yüzden çekildim buyrun devam edin parazitlenmeden vesselam

Guest luz_de_la_luna
sanıyorum burada parazitten kastedilen ben oldum o yüzden çekildim buyrun devam edin parazitlenmeden vesselam

herkesin forum içinde paylaşımda bulunma ve yorum yapma hakkı vardır arkadaşım kimse parazit vs diye sıfatlandıramaz..sen yorumlarına devam et:)

valla melkem kendinizi boşuna böle yormayın yıpratmayın uzun uzun yazılarla... aslında sormak lazım ben dahil tüm müslümanlara: ''Sizler kuran'ı yeterince anladınız mı?''

yeterince anlaşılmış olsa burada bunlar tartışılıyor olmazdı

Sizin fikriniz ve kuranı yeterince anlamaktan bahsediyorsunuz.

Bende size kutsal kitaba biraz olsun bakın ve sonra yazın diyorum ama bu forumda ki çoğu tartışma bundan yoksun.