Jump to content
Sign in to follow this  
yavin

17 Yıllık Yasağın Sonu!

Recommended Posts

"Tam 17 yıl önce yasaklanan efsane oyun%2C en sonunda özgürlüğüne kavuştu! İşte o oyun ve hikayesi..." 17 yıllık yasağın sonu!

 

Tam 17 yıl önce yasaklanan efsane oyun, en sonunda özgürlüğüne kavuştu! İşte o oyun ve hikayesi...

 

 

526.jpeg

Almanya, oyuncular ve oyun yapımcıları tarafından hep kötü anılan bir ülke olmuştur zira oyunlara getirdiği yasaklar yadsınamaz seviyededir.

 

Bundan tam 17 yıl önce efsanevi seri olan Doom'a getirilmiş olan yasaksa, artık kalkmış durumda. 1994 yılında ilk oyuna direkt olarak pornografi damgası vuran Alman hükümeti, Doom ve devamındaki oyunları sadece yetiştin dükkanlarında satılmasına izin veriyordu. Alınan bu yeni kararlaysa Almanya'daki oyun severler artık dış dünyaya sadist gibi gözükmeden bu oyunu satın alabilecekler.

 

Almanya'nın Gençlere Zarar Veren Federal Medya Departmanı (Bundesprufstelle) tarafından masaya bir kez daha yatırılan Doom serisi için, artık sadece oyun içi vahşet ile ilgili tarihi bir materyal olduğu kararı alındı.

 

Bu büyük karar oyunun yapımcısı olan id Studios tarafından yapılan bir başvuru ile yeniden gündeme geldi. Yaptıkları başvuruda; günümüzdeki modern oyunların birçoğunda Doom'a göre çok daha aşırı korku ve şiddet öğesi olduğuna değindiler.

 

Öyle görünüyor ki Almanya oyunlar ve şiddet konusunda ufak da olsa olumlu yönde adımlar atmaya başladı. Fakat yine de serinin bir versiyonunda bulunan Nazi sembollü bölüm, oyunda yer almayacak.

milliyet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...