Jump to content
Guest mavikajal

Hafızanın ve zekanın güçlenmesi için

Recommended Posts

Guest YEGAN

evet abdestli olmak gerekir

abdestli olmamiz sart degil sanirim dogru degilmi ?

Kuran ayetleri abdestsiz ezbere okunabilir.Ama Kurandan okuyacaksanız abdest gerekli;)

Tabi her halukarda abdestli olmak en güzelidir..

Arkadaşlar mesela ben okusam evladıma içirsem olurmu

abdestli olmamiz sart degil sanirim dogru degilmi ?

Abdestli olmak iyidir fakat Kur'an-ı Kerim dahil olmak üzere bir şeyi ezberden okurken abdest gerekmez. Abdest olmadığı halde ezberden Kur'an-ı Kerim okuyabiliyorsak duaları da pekala okuyabiliriz.

Unutkanlık için bildiğim et etkili çözümlerden biri Besmeledir.

Sabah namazı vakti 786 kere bir bardak suyu önünüze alıp okuyun sonra güneş doğarken için ve bunu 7 sabah tekrar edin. Uygulayanların olumlu gelişmeye tanık olduklarını işitmiştim.

Olcay sorunun yanıtı elbette evettir. Okuyup içirebilirsin ancak suya üflemek gibi bir hata yapmayın olurmu. Elinizi bardak üzerinde bulundurmanız yahut bardağa bakıyor olmanız kafi.

Guest fairytale

hay ALLAH senden razı olsun yegan..ne kadar güzel bir paylaşım bu..

Guest ro_se

tsk arkadasim benimde böyle dualara ihtiyacim var paylasirsan sevinirim

Abdestli olmak iyidir fakat Kur'an-ı Kerim dahil olmak üzere bir şeyi ezberden okurken abdest gerekmez. Abdest olmadığı halde ezberden Kur'an-ı Kerim okuyabiliyorsak duaları da pekala okuyabiliriz.

Unutkanlık için bildiğim et etkili çözümlerden biri Besmeledir.

Sabah namazı vakti 786 kere bir bardak suyu önünüze alıp okuyun sonra güneş doğarken için ve bunu 7 sabah tekrar edin. Uygulayanların olumlu gelişmeye tanık olduklarını işitmiştim.

Olcay sorunun yanıtı elbette evettir. Okuyup içirebilirsin ancak suya üflemek gibi bir hata yapmayın olurmu. Elinizi bardak üzerinde bulundurmanız yahut bardağa bakıyor olmanız kafi.

gezici arkadas benim de uzun suredir aklimi kurcalayan bir konu idi Felak suresinde "Düğümlere üfüren-kadınların şerrinden" der... ufurmek yani uflemek gunah midir? neden ancak suya üflemek gibi bir hata yapmayın olurmu dediniz merak ettim... tesekkurler...

gezici arkadas benim de uzun suredir aklimi kurcalayan bir konu idi Felak suresinde "Düğümlere üfüren-kadınların şerrinden" der... ufurmek yani uflemek gunah midir? neden ancak suya üflemek gibi bir hata yapmayın olurmu dediniz merak ettim... tesekkurler...

Sevgili Ozge_72, bu aralar işlerim çok yoğundu. Hem özele gelen mesajları hem de bu soruyu yanıtlamada geciktim, özür dilerim. :wallbash:

"Üfürmek ve üflemek günahtır" demek, dine zam yapmak olur. :)

Efendimiz Aleyhisselam yemeğe üflenmemesini tavsiye ettiğinden "Suya üflemek gibi bir hata yapmayın" dedim. Yemeğe üflenmemesi gerekiyorsa suya da üflenmemeli değil mi? Kaldı ki günümüz tıbbı, insan nefesinde uçuşan mikroplardan haber vermektedir. Öyle ise hem Peygamber ve hem de doktor tavsiyesi ile bir doğru ortada iken üflememek daha doğru olur. Okurken suya bakılması ve kabına el sürülmesi yeterlidir.

"Düğümlere üfleyen kadınlar" konusuna gelince, bu tefsire girer. O nedenle biz susalım, alimler konuşsun. Aşağıda konuya ilişkin detaylı bilgi mevcut. Yeterli bulmazsanız tefsir kitaplarında aynı sureyi inlecemenizi öneririm:

-ALINTI-

"Düğümlere üfürenlerin şerrinden," (4). Burada "Neffâsâtı fi'l-ukad" ifadesindeki ukad, ukdenin çoğuludur ve düğüm demektir. Nefese; üflemek çoğulu neffâse'dir.

Bunu "allâme" kalıbında anlarsak anlamı "çok üfleyen erkek", dişi siğada alırsak "çok üfleyen kadınlar" demektir. Nefese'nin çoğulu "Nüfus ve cemaatler" demekte olabilir, çünkü Araplar nüfus ve cemaat kelimesini dişil (müennes) kullanırlar. Burada düğüme üflemek müfessirlerin çoğuna göre "sihir" demektir. Ayetin anlamı, "sihirbazların şerrine karşı fecri getiren Rabbe sığınırım" olur.

Kur'an, sihri küfür saymıştır (Bakara,102). Sihir haramdır ve yedi büyük günahtan (şirk, öldürmek, fâiz, yetim malı yemek, zina ifti-rası, cihaddan kaçmak, sihir) biridir. Neffâsât, üfleyici karılar anlamın-da cadılara veya kadınların hilelerine şâmildir. Mana şudur: İpliklere düğümler atıp onlara üfleyen (tükrükleyen) rukye ve efsun yapan cadıların veya nefislerin veya cemaatlerin şerrinden, fitneci kadınlardan, nefsin hayvanî isteklerinden, şehvet ve gadabın şerrinden Allah'a sığınırım. Sihrin aslında bir gözbağcılık olduğu başka ayetlerde açıklanmıştır. Sihir, şeytânı bir oyun olarak insanları etkiler, korkutur. Sihrin şerrinden Allah'a sığınırım demekle Felâk ve Nâs surelerini okumak sihre karşı durmak demektir.

Âlimlerimiz buradaki ipler üzerine üfüren, düğümler üzerine üfleyenlerden kastın sihirbazlar olduğunu söylemişler. Çünkü sihir unsurları ipler ve bu iplere atılan düğümlerdir. Sihirbazlar iplere düğüm atarak üfürürler. Evet tüm üfürükçülerin tüm sihirbazların şerlerinden kendisine sığınmamızı istiyor Rabbimiz. Nitekim Buhari’nin rivâyet ettiği hadislerinde Rasulullah efendimiz kendisine sihir yapıldığı zaman Cebrâil’in kendisine gelerek bu sûreyi okumasını tavsiye ettiğini anlatmaktadır. Biz de onların şerlerinden Rabbimize sığındığımız zaman onların bize yapabilecekleri hiçbir şey yoktur. Bakara sûresinde, Cin sûresinde cinlerin Allah’a sığınan kişiye yapabilecekleri hiçbir şeyin olmadığı anlatılır.

2. Gönüllerdeki düğümlü azimler, tutkular, mefkureler, hedefler, kuruntular ki, onların şerlerinden de Allah’a sığınacağız.

3. Buradaki “Neffasat” kelimesi müennes bir kelime olduğu için kadınların cinsel cazibelerinin, hile ve tuzaklarının yüreklere işleyen füsunkar tesiri olduğu söylenmiştir. Öyleyse şu piyasada erkeklerin kalplerine şehvetler üfürerek onları etkileri altına almaya çalışan, insanları baştan çıkarabilmek için şeytanın oltasına solucan olmuş kadınların şerlerinden de Allah’a sığınacağız. Tıpkı sihir gibi onların da erkeklerin azim ve iradelerini etkileme güçlerinin olduğunu, binaenaleyh onların şerlerinden de kendisine sığınmamızı istiyor Rabbimiz.

4. Nefese kelimesinin çoğulu nüfus ve cemaatlerdir. Öyleyse insanlara kendi görüşlerini, kendi gruplarını, kendi ideolojilerini üfleyen, onları Allah’ın kitabı ve Resûlü’nün sünnetinden uzaklaştırarak kendi gruplarına, kendi kitaplarına, kendi anlayışlarına çekmeye çalışan, onların iradelerine düğümler vuran, şunları şunları okumayacaksınız, şunları şunları dinlemeyeceksiniz diyerek onların düşüncelerine ipotekler koymaya çalışan cemaatlerin şerrinden de Allah’a sığınmamız emrediliyor.

5. Veya insanlara küfür ve şirk inançlarını üfürüp onları Allah’a kulluktan koparmaya, kendilerine kul-köle edinmeye çalışan, küfrü ve şirki empoze etmeye, körpe dimağlara pislik üfürerek onları etkilemeye çalışan materyalist eğitim sistemlerinden de hem kendimizi, hem de çocuklarımızı koruyarak Allah’a sığınmamız emredilmektedir.

6. Veya insanlara Allah’ın diniyle uzaktan ve yakından hiçbir ilgisi olmayan resmî bir din empoze etmeye çalışan zalim sistemlerin şerlerinden de Allah’a sığınmamız emredilmektedir.

Evet böylece insanlara üfürdükleri, empoze ettikleri bu yanlış üfürüklerle insanların dinleriyle, dinlerinin temel kaynaklarıyla tanışmalarını engellemektedirler. Bunların şerlerinden de Allah’a sığınacağız.

Hâsılı insanlara bir şeyler üfürerek, bir şeyler empoze ederek onların ruh ve beden dengelerini bozmaya çalışan her şeyden Allah’a sığınacağız. Meselâ sokakta gayr-i İslâmî kılık kıyafetiyle gençlere şehvet üfürüp onların dengelerini bozmaya çalışanların şerrinden, veya karnı aç bir insana bir şeyler üfürerek onların dengelerini bozmaya çalışan vitrinlerin şerrinden de Allah’a sığınacağız. İhtiyacı olmadığı halde ihtiyacı olmayan ürünleri reklâmlarla insanların beyinlerine sokmaya çalışanların, böylece insanların ruh-beden dengelerini bozmaya çalışanların şerrinden de Allah’a sığınacağız. Onlar da insanların ruh-beden dengesini bozarlar değil mi?

Meselâ şu anda insanlara küfür ve şirkten başka hiçbir şey empoze etmeyen şeytan vahiylerinin, televizyon programlarının yaptığı bundan başka bir şey değildir. İnsanları Allah’a kulluktan uzaklaştıran, insanlara âhireti unutturan, insanları dinlerinin temel kaynakları Kitap ve Sünnetten uzaklaştıran şeylerin tümünden uzaklaşacağız ve Allah’a sığınacağız.

Kaynak: http://www.sorularlaislamiyet.com

Guest slaver

Taha suresı zıhın acar hafızayı kuvvetlendırır okudugunuzu daha ıyı ıdrak edersınız ...orada 've gurrabbı zıdnı ılmen ve fehmen lena''ayetı gectıgı ıcın sanırım...ben bunu tecrube ettım cok faydalı...