Jump to content
Sign in to follow this  
Guest mavikajal

Yemek Duası Ve Anlamı

Recommended Posts

Guest mavikajal

Yemeklerden sonra şu duayı okumak daha uygundur:

(El-hamdü-lillahillezi eşbeana ve ervana min gayri havlin minna ve la kuvveh. Allahümme at'imhüm kema at'amuna. Allahümmerzukna kalben takıyyen, mineşşirki beriyyen la kâfiren ve şakıyyen velhamdülillahi rabbilalemin)

Yemek duasının manası:

Bizim gücümüz kuvvetimiz olmadan, bizi nimetleri ile doyuran ve susuzluğumuzu gideren Allahü teâlâya hamd olsun. Ya Rabbi, bize bu yemeğin hazırlanmasında emeği geçen ve bize bu nimetleri ikram edenlere sen de ikram et. Ya Rabbi, bizim kalbimizi şirk, küfür ve kötülüklerden koru. Bizlere, dinimizin emirlerine uyan bir kalb nasip eyle.

amin...

birde yemek yemeden önce dua ediliyordu zehir yesen de etki etmez diye. o duayı arıyorum bulan yardımcı olurmu bu sitede vardı ben bulamadım

yemegebaslanirkenokunacakdua-600x166.jpg

Türkçe Okunuşu:

Allahumme bârik lenâ fima razaktenâ ve kınâ azâbennâr, Bismillâh.

Türkçe Anlamı:

Allah’ım rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle. Allah’ın ismiyle başlıyorum.

Açıklama:

Yiyeceğimizi bereketlendirmek için mutlaka dua okumalı ve başlangıçta besmele çekmeliyiz. Ancak bu sayede yediğimiz bize hayır edebilir. Aynı zamanda da Allah’a da şükretmiş oluruz. Verdiği nimetin kadrini takdir etmiş sayılırız. Aksi halde hep yediğimiz ve içtiğimizden sorumlu durumdayız. Bu hususa Tekasür sûresinin son ayeti şahittir.

Acaba bu duamı emin değilim..seni biri zehirlemek istesede umduğuna nail olmaz yazılmıştı..

Buldum teşekkürler buraya kopyalayım da faydası olsun okuyanlara.

Yenilip İçilen Bir Şeyin Hastalık Yapmaması İçin Okunabilecek Dua

03-yedigin-ve-ictiginin-hastalik-yapmamasi-icin-dua-arapca-300x78.jpgYenilip İçilen Bir Şeyin Hastalık Yapmaması İçin Okunacak Dua

Duanın Arapça Okunuşu: "Bismillahi ve billahillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil-ardı ve lâ fis-semâi yâ Hayyü yâ kayyûm."

Duanın Türkçe Anlamı: "Allah’ın ismiyle ve Allah ile. O ki, İsm-i Celal’i sayesinde ne yerde, ne de gökte hiç bir şey zarar veremez. Ey Hayy ve Kayyum (olan Allah’ım)"

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:"Bir yemek yediğin veya bir içecek içtiğin zaman (yukardaki duayı) dersen o yediğin veya içtiğinin içinde zehir bile olsa sana hiçbir hastalık gelmez."