Jump to content
Sign in to follow this  
güley

Gözümde Arpacık Çıktı Ne Yapmalıyım

Recommended Posts

Arpacık başınıza dert açabilir!

 

Ergenlik döneminde, stresli günlerde ve yağlı beslenme alışkanlığı nedeniyle gözde oluşan arpacığın kistleşmesi sonucu oluşan şalazyon, ciddiye alınmadığında gözde ciddi hasarlara neden olabilir.

 

209.jpg

 

Gözünüzde çıkan sivilceyi sakın “geçer nasıl olsa” deyip küçümsemeyin. Özelikle ergenlik dönemleri, stres ve yağlı beslenme alışkanlığı nedeniyle gözlerde meydana gelen arpacık, ağrı, kızarıklık ve şişlik yapabiliyor.

 

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Akın Banaz, çoğunlukla kirpik dibi iltihabının sonucu olarak ortaya çıkan arpacığın kistleşerek şalazyona dönüşebileceğini ve gözün cerrahi müdahaleyle tedavi edilebileceğini söyledi.

 

Şalazyonun gözkapağında bulunan salgı bezlerinin göz kanalların tıkanması sonucu oluştuğunu ifade eden Op. Dr. Banaz, her bir gözkapağında yaklaşık 25 tane arpacık oluşturabilecek salgı bezi bulunduğuna ve bu bezlerin boşaltım kanallarının kirpik diplerine açıldığına dikkat çekti.

 

CERRAHİ MÜDAHALE ŞART!

Özellikle ergenlik döneminde, stresli günlerde, yağlı beslenme alışkanlığı olan kişilerde şalazyonun sıklıkla görüldüğünü kaydeden Op. Dr. Banaz, şu bilgileri verdi:

 

“Arpacık, boşaltım kanallarının tıkanması ile oluşur ve erken döneminde tedavinin temeli sıcak pansumandır. İlave kirpik dibi iltihabı mevcutsa ağızdan antibiyotikler de uygulanabilir. Ağrılı ve kızarık dönemi geçen arpacıklar ise kist haline gelerek şalazyon olarak adlandırılırlar. Kronik dönemde sıcak pansumanın faydası yoktur. Cerrahi tedavi uygulanır. Şalazyon çıktığında 1 ayı geçirmeden cerrahiye almak en iyi çözümdür. Cerrahideki amaç şalazyonun yani kistin duvarını çıkarmak ve etrafındaki sağlıklı dokuya zarar vermemektir. Çoğunlukla lokal anestezi altında, hastaneye yatmadan gözkapağının içinden yapılır ve cilt kesisi uygulanmasına gerek olmaz.”

Share this post


Link to post
Share on other sites

ayyil44 kardeşim ellerine, emeğine sağlık. Küçükken çok çıkardı gözümde. Valla yapmadıkları şey kalmazdı. Ama ne yaparlardı onu bilmiyorum. Ama tek bildiğim herkesin ortak bir lafı vardı " Evlenince kocan muhtar olacak " niye derdim. Gözünde arpacık çıkanın kocası muhtar olur derlerdi. Ne oldu yaaa... :no::no::D:D:D:no::no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

bizdede nazardan olur derler ...sarımsağı ortadan kesip bir kaç gün sürünce geçer %100 denenmiştir ...kesin çözüm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...