Jump to content
Guest Lucky

Cinselliğin İyileştirilmesi

Recommended Posts

Guest Lucky

.......İncil'in gerçeğine direnenler ne olacak ? Tanrı henüz onların yüreklerinin kapısını çalmaktan vazgeçmemiştir. Bir mevsim kaya gibi sert duran katılık, sonraki mevsim yumuşak bir istekliliğe dönebilir. Dolayısıyla bir kimseyi "katı ve ters" olarak nitelemem. Böyle yapmak, Tanrı'nın herşeye egemen olan yumuşatıcı etkinliğini inkar etmek olur. Bununla birlikte, eşcinsellikle bocalayanların,iyileşmeye direnç gösterdikleri mevsimlerde bilmeleri gereken bazı şeyler vardır.

 

Öncelikle, eşcinsel ilişkilerin Kutsal Kitap'ta yeri yoktur. Eşcinsel uygulamalarını haklı çıkarmak için Kutsal Yazıları çarpıtmak ya da Kutsal Ruh'un sözde yönlendirişini mazeret göstermek tümüyle yalnıştır. Bu tür girişimler kişinin aldanışından ve günahlılığından kaynaklanmaktadır. İmanlılar, hiçbir şekilde Yaratıcının eşcinselliği kutsadığını iddia etmemelidirler.

 

İkinci olarak, etkin eşcinsel ilişkileri olanlar, bu tür uygulamaları reddetip yardım istemedikçe kilisede hiçbir sorumluluğu almamalıdırlar. Yardım istemek, bu konuda başkalarına açık ve sorumlu olmaktır. Güvenilir bir kişi ya da kişilerle danışmanlık etkinliğine katılmak demektir. Kişi, varolan iyileşme fırsatlarını ( şifa duaları, terapi, destek grupları ) değerlendirmelidir.

 

Üçüncü olarak kilise içinde eşcinsel ilişkilerde bulunanlara, diğer cinsel günahları işleyenlerden farklı davranılmamalıdır. Cinsel günah içinde yaşayan heteroseksüel bir kişiye uygulanan öğüt ve disiplin, eşcinsel günah içinde yaşayan kişiye de uygulanmalıdır. Bunun fazlası ya da azı olamaz. Cinsel paklık standartını bir kişiye göre alçaltıp diğerine göre yükseltmek doğru değildir. Cinsel paklık, heteroseksüel eğilimleri olanlar için de, eşcinsellikle mücadele edenler için de zorunluluktur.

 

Tutarlı olun. Heteroseksüel günah daha normal görünüyor diye eşcinselliğe daha ağır bir tepki göstermekten kaçının. Kilise kendi içindeki heteroseksüel günahlara - pornografi, tutsaklık, ahlaksızlık, cinsel oyunlar, zorlayıcı mastürbasyon - sık sık gözlerini kapar. Ancak, eşcinsel bir günah açığa çıktığında, bu kişiler günah keçisi ilan edilir.

 

Bu nedenle eşcinsellerin, savaşlarını itiraf etmeleri ve özgürlüğü aramaları çevrelerindeki insanların değerlerine ve tavırlarına bağlıdır. Kilise üyeleri, kusurlarını ve başarısızlıklarını birbirlerine itiraf ediyor mu ? İnsanlar birbirlerine teşvik sözleri veriyor mu ? Kişiler doğru ve sağlıklı bir yaşam için birbirlerini destekliyor mu ? Başka bir deyişle Mesih'in yasası, birbirlerinin yüklerini, günahlarını ve zayıflıklarını taşıyan insanlar tarafından yerine getiriliyor mu ?

( Andrew COMISKEY )

 

"Kardeşler, eğer biri suç işlerken yakalanırsa, ruhsal olarak sizler, böyle birini yumuşak ruhla yola getirin. Siz de ayartılmamak için kendinizi kollayın. Birbirinizin yükünü taşıyın, böylece Mesih'in Yasası'nı yerine getirirsiniz. " ( Galatyalılar 6:1-2 )

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...