Jump to content
westpark

Kefir Mayası Arıyorum

Recommended Posts

Selam arkadaslar,

Elimdeki kefir mayasını kaybettim ve kefir mayası arıyorum.Aktardan gecen hafta aldım, 3 gunde ancak

mayalandı ve kefir mayaları cogalmadı.Olusan sey de bence kefir degildi.Sanırım uremeyeninden

satıyorlar.Acaba elinde maya olan bir arkadas bana kargoyla gonderebilir mi?

Allah razı olsun.

vallahi kefir çoğalır nden çoğalmadiki seninki yaz aylarında çok zor,ilgilenmen gerekirdi yoksa hemen kurtlanıyor.tekrar al dene,iyi bak bu sefer yaz mevsiminde çok zor..bende yok arkadaşımın annesi kanser o kullanıyor ondan biliyorum..ama onlar türkiyede yaşıyorlar ,türkiyede olsam alır yollardım sana.(ammma konuştum beaa)

Aktarcilardan bulabilirsin de, mayasi derken anlamadim ne demek istedigini!.. Kefir karnabahara benzer..Mayasi derken kendisinimi kastetdin acaba!!!

imagesqtbnANd9GcSDlvwOZrSyPP_EGrVJIW_GNi-1.jpg kefir bu resimdeki gibidir ve sutun icine atarsin bir miktar, ertesi gun hazirdir, kullandigini tekrar icinden alip kullana bilirsin..Buzdolabinda muhafaza etmelisin,..

Aktarcilardan bulabilirsin de, mayasi derken anlamadim ne demek istedigini!.. Kefir karnabahara benzer..Mayasi derken kendisinimi kastetdin acaba!!!

imagesqtbnANd9GcSDlvwOZrSyPP_EGrVJIW_GNi-1.jpg kefir bu resimdeki gibidir ve sutun icine atarsin bir miktar, ertesi gun hazirdir, kullandigini tekrar icinden alip kullana bilirsin..Buzdolabinda muhafaza etmelisin,..

Tamam işte o resimdekinden istiyorum:) var mı sende:rolleyes:

Aktarcilar dan bulursun canimcim... :)

2 kere aldım aktardan,olmuyor.Bir kere uremeyen cinsinden veriyorlar.Yarım litre sutu 3 gunde mayalayamıyor.Cogalmadıgı için de işime yaramıyor.Onun için buraya konu actım canımcım:D

2 kere aldım aktardan,olmuyor.Bir kere uremeyen cinsinden veriyorlar.Yarım litre sutu 3 gunde mayalayamıyor.Cogalmadıgı için de işime yaramıyor.Onun için buraya konu actım canımcım:D

Ben yollayayim sana o zaman da, koklu olani sor...Bulamazsan da alip yollariz sana, ne yapalim!! :)

• Like 1

aktarlar yoğurt gibi maya satıyor ben de resimdeki şeklini aradım ama nafile yok bulduğum da üremedi hem de resimdekinin çeyreği değil bir dünya paraya satıyorlar hem de.

bende aynı sorunları yaşadım. En son bir arkadaştan almıştım uzun bir süre suda kalmıştı sonra mayalamaya başladım dün akşamki mayada dağıldı sanırım kaybettim... Yardımcı olursanız sevinirim...

Kefir tanelerini, Ege Ziraat fakültesi gibi bazı fakültelerden, aktarlardan temin edebilirsiniz,fakat kefirden olumlu yanıt alabilmek için bazı şeylere dikkat etmek gerekir,bunlar :

Kefir yapılışında kullanılan süt kaynatılır ve metal olmayan (tercihen cam) bir kap içinde ılıtılır (Oda sıcaklığında olmalıdır).

Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 çorba kaşığı kadar kefir mayası atılır ve süt iyice karıştırılır.

Kabın kapağı kapatılır ve süt 20-25 C ‘de kalacak şekilde kap bir yere bırakılır.

Mayalanacak kap soba ya da kalorifer yakınına getirilir. Çevre ısısı düşük ise kabın etrafı bezle sarılır. Kabın 20-30°C’lerde olması sağlanır.(Ben karanlık mutfak altındaki dolaba koyuyorum ,Cam kavanozda ışık görmeden ılık bir ortamda çok güzel mayalanıyor.)

Kap içindeki süt normal olarak 18-24 saat sonra pıhtılaşır. Maya miktarı düşük ve ortam soğuk ise pıhtılaşma gecikir. Mayalanmış süt madeni olmayan bir tel süzgeçten ya da tülbentten süzülür. Süzgeç (Süzgeç ve kullanılan kaşık plastik olmalı,kefire kesinlikle metal değmemeli ) üzerinde kalan taneler tekrar maya olarak kullanılır.

Kefir mayası (taneleri) hemen kullanılmayacaksa ağzı kapalı bir cam kavanoz içinde buzdolabında saklanır. Bazıları kefir tanelerini saklamadan önce yıkarlar

Eğer yıkama yapacaksanız kefir tanelerinin zarar görmemesi için klorsuz su kullanın. Saklanmak istendiği zaman taneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekir.

77573.jpgProbiyotiklerin görevleri

Bağışıklık sistemini güçlendirmek. Yiyeceklerin hazmını kalaylaştırmak. Vitaminlerin (K vit, biyotin, B12, niasin vb) sentezini yapmak. Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak.

Toksinlerin kan dolaşımına geçmesini engellemek. Besin alerjilerini ve ekzemayı önlemek. Kronik enflamatuvar (iltihabi) hastalıkların oluşumunu engellemek. Kanseri önlemek.

Yaşlanmayı yavaşlatmak. Depresyonu hafifletmek. Otizm bulgularını hafifletmek. İshali önlemek ve tedavi etmek.

İdrar yolu iltihaplarını önlemek. Kabızlığı tedavi etmek. Böbrek taşlarının (okzalat) oluşumunu azaltmak. Otoimmün hastalıklardan korumak ,gibi sadece burada bir kaçını yazdığımız çok büyük faydaları vardır.