Jump to content
Guest kedikaçıran

Mikrodalga Fırında Neler Yapıyorum?

Recommended Posts

Guest kedikaçıran

[h=2]Mikrodalga Fırında Neler Yapıyorum?[/h]

 

yemek
ısıtmak, donmuş gıda çözmek dışında Mikrodalga'da bir kaç şey daha yapıyorum ve çok işime yarıyor.

 

1- Tavuk Pişiriyorum : Bir fırın torbasını iki kaşık unla unluyorum, içine tavuğu koyuyorum, torbanın üst kısmına çatalla bir kaç delik açıyorum. Orta ısıda 15-20 dakikada tavuk pişmiş oluyor.

 

2- Aynı şekilde kırmızı ette pişiriyorum. Biraz daha uzun sürüyor.

 

3- Patates pişiriyorum. Patatesi kabuğuyla koyuyorum 8-10 dakikada fırında pişmiş gibi oluyor. Hiç sulanmadığı için, çok güzel, kumpir, püre, patates kroket yapabilirsiniz.

 

4- Mısır Patlatıyorum. Bir borcama, cin mısırı, yağı, tuzu koyuyorum, Üstünü strecth film ile kaplıyorum. 4-5 dakikada çok güzel ve kocaman patlıyorlar.

 

5- Bayat ekmek yapıyorum. Köfte için bayat ekmeğim yoksa, iki dilim koyup, 2 dakika sonra çıkarıyorum. Soğuduğunda bayat ekmeğim olmuş oluyor.

 

6- Galeta unum yoksa, bir kaç dilim ekmeği microdalgada 3-4 dakika bırakıyorum. Sonra soğuduğunda rondodan geçirip galeta unu yerine kullanıyorum.

 

7- Kavrulmuş kıyma lazımsa, ocak başında durup, kıyma kavurmaktansa, microdalgaya koyup, düşük ısıda 3-4 dakika bırakıyorum. Kıyma kavrulmuş oluyor.

 

8- Bir tabağa sucuk doğruyorum, üstüne de kaşar dilimleri kesip, microdalgaya veriyorum, 2 dakikada kaşar eriyor ve sucuklarla birlikte güzel kahvaltılık oluyor.

 

9- Önceden kalmış soğuk köftem varsa, üstlerine ince birer dilim kaşar koyup, mikrodalgaya veriyorum. Köfteler ısınıyor, kaşarlarda üzerine yayılıyor, çok lezzetli oluyor.

 

 

 

 

. Patatesleri catalla delerseniz patlama olmaz.

 

Yari surede disari alin patateslerinizi ve sogumaya birakin. Mikrodalga oldugundan icin icin pisme sureci olacak.

 

Geri koyarken bu sefer de diger yuzlerini cevirin. Patatesleriniz harika ve her tarafi ayni esitlikte pismis olacak.

 

___

 

Patlicanlari kozlemek istiyorsaniz kabugunu soyun. Birkac yerinden catalla delin. Yine patates usulu pisirin.

 

____

 

Taze misir pisirmeyi denediniz mi? Misirlari soyun, bir tabaga iki uc misir kocani koyup mikrodalgaya yikanmis halde yani islak koyun. Yine patates gibi yani pisme suresini ikiye bolerek ve mikrodalgadan cikartip sogutup tekrar geri koyarak pisirin. Sutlu misiriniz olacak ve duduklude bir daha kaynatmadan afiyetle yiyeceksiniz. Cok kisa surede pisiyor.

 

___

 

Bayat ekmeginizi yumusatmak istiyorsaniz bir bardak icinde iki parmak su koyun firininiza. Kaynayan suyun nemini ekmekleriniz alacak, boylece yumusayacaklar ama uzun sure tutmayin.

 

____

 

Sebzelerinizi mikrodalgada pisirseniz vitaminleri suda kaybolmaz. Tabagin ortasina yine bir bardak icinde az su koyun yikanmis sebzelerinizi firinlayin.

 

___

 

Yumurta pisirmek istiyorsaniz yumurtayi kirmaniz yetmez, mutlaka catalla karistirmaniz lazim yoksa patlar yumurtalar.

 

___

 

Gozenekli olmayan her tur sebzeyi delmeniz lazim catalla ki su molekulleri hareket edebilsinler yoksa sIkIsIp patlamalara sebep olurlar ve dunya temizlik isi cikar basiniza.

 

___

 

Kurutmak istediginiz nane maydonoz gibi bitkileri kagit havlu uzerinde yayin ve firinlayin, nemi gidip kuruyuncaya kadar birkac kez sokup cikartmaniz gerekebilir ama en iyi kurutma yontemlerinden biri.

 

____

 

Donuk gidalari cozmek icin kullanin ama sureclerini butun yapmayin yani yine nobetler halinde sokup cikartarak yapin

 

____

 

Corba gibi sivi maddeleri tam ve esit isitmak icin firindan cikartip karistirip tekrar isinmaya koymaniz gerekir. Mikrodalganin en buyuk sirri su molekullerinin hareketine yol acmak.

 

Hepimize kolay gelsin, mikrodalga benim en buyuk yardimcim, kullanmayi gelistirirseniz zaman ve enerjiden cok tasarrufunuz olur.

 

 

arkadaşlar netten dolaşırken ilgimi çekti.

ve bir çoğu işime yarayacak bunların.

paylaşmak istedim sizinle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eskiden mikrodalga mı varmış :D

buyrun bu da zararları kullanırken iki kere düşünmek lazım

I. Kansere yol açan etkiler:

a) Atmosferdeki radyoaktivite ile bir bağlanma etkisi yapması, böylece yiyeceklerdeki alfa ve beta partiküllerinin artması,

b) Süt ve diğer tahıl tanelerinde bulunan protein hydrolysate bileşimlerinde kansere yol açan maddeler yaratması (bunlar su ilavesi ile doğal olmayan parçalara ayrılan natürel proteinlerdir),

c) Mikrodalgaya maruz kalan yiyeceklerde ki temel maddelerin değişmesi dolayısıyla sindirim sisteminde bozuklukların ortaya çıkması.

d) Yiyeceklerin sıvılarında değişiklik olmasından dolayı lenfatik sistem de çalışma düzensizliklerinin ortaya çıkması. Emici damarlarda ve böylece beden dokularındaki anormal büyümeleri engelleyen bağışıklık potansiyelinin degenerasyona uğraması.

e) Mikrodalgaya maruz kalmış gıdaların tüketilmesinden sonra kan serumunda yüksek oranda kanser hücreleri görülmesi (cytomalar ve sarcoma gibi hücre tümörleri)

f) Dondurulmuş gıdalar mikrodalga kullanarak çözdürüldükten sonra bu gıdalarda ki glucosid (hidrolize edilmiş dextrose) ve galactoside (okside olmuş alkol) elemanlarının metabolik bölünmelerinde bozukluklar ortaya çıkması,

g) Özellikle taze köklü sebzelerde kansere yol açan serbest radikallerin (yüksek reaksiyonlu tamamlanmamış moleküller) meydana gelmesi,

h) Yapılan istatistiklerde mikrodalgada pişirilmiş yiyecekleri tüketen kişilerin çoğunda mide ve bağırsak kanserleri görülmüş, aynı zamanda perifer hücre dokularının dejenere olduğu bunun sindirim ve dışkılama sisteminde yavaş yavaş bozulmalara yol açtığı tespit edilmiştir.

 

 

II. Besin Değerinde Azalma

 

Araştırmalara göre mikrodalga fırınlardaki ışınlara maruz kalmak yiyeceklerin besin değerlerinde azalmaya yol açmaktadır. Bu konudaki en önemli bulgular:

1. Bedenin B-complex vitaminleri, vitamin C, Vitamin E ve tüm yiyeceklerdeki lipotropiklerden yararlanma yeteneğinin azalması.

2. Test edilen bütün gıdalarda beden için en gerekli enerjinin `–90 arası azalması;

3. Alkoloidlerin (nitrojen bazlı organik elementler), glucosidlerin, galactosidlerin ve nitrilosidlerin metabolik davranışlarında ve entegrasyon yeteneğinde azalma;

4. Et ürünlerinde ki nucleoproteinlerin harab olması;

5. Ayrıca, bu ışınlara maruz kalan bütün yiyeceklerde belirgin bir şekilde yapısal yok olmalar tespit edilmiştir.

 

III. Biyolojik etkiler

 

Mikrodalga ışınımlarına maruz kalmak insanların genel biyolojik yapılarında beklenmedik bir negatif etki yaratmıştır.

Ancak, bu konu Ruslar çok hassas aletlerle ölçüm yapana kadar tespit edilememiştir. Yapılan araştırmadan elde edilen bulgulara göre zarar görmek için bir insanın mikrodalgadan geçmiş yiyecek maddelerini tüketmesine bile gerek yoktur. Böyle bir enerji alanına maruz kalmak bile istenmeyen yan etkilere yol açmaktadır. Bu yüzden 1976 yılından beri Rusya’da mikrodalga ile çalışan aletleri kullanmak kanunla yasaklanmıştır.

 

Aşağıda bu aletlerin etkileri belirtilmiştir:

 

1. Mikrodalga fırınlar çalıştıkları esnada onların etki alanında bulunan kişilerin yaşam enerjisinde azalma ve daha uzun süreli kalıcı olarak da kişilerin enerji alanında görülen bazı yan etkiler.

2. Aletin kullanımı sırasında hücresel voltajda ve özellikle kan ve lenfatik alanlarda dejenerasyon, 3. İnsan metabolizmasındaki proseslerde besinlerden yararlanmak için gerekli potansiyel enerjide bir dejenerasyon ve bozulma,

4. Hücre iç zarında sindirim işleminden sonra kan serumuna aktarılan metabolik işlemlerin yapılması sırasında meydana gelen dejenerasyon;

5. Serebrum denilen beynin ön kısmında (düşünme ve daha üst düzey fonksiyonların serbest bırakıldığı bölüm) sinir uçlarının birleşme yerlerindeki potansiyel elektrik impalslarında dejenerasyon ve dengesizlik. 6. Sinirlerin elektrik devrelerinde bozukluk ve enerji alanında kayıplar. Bu kayıplar simetrik olarak hem merkezi hem de otonom sinir sisteminin hem arka hem de ön taraflarında meydana gelir.

7. Denge ve şuurluluk fonksiyonunu kontrol eden retiküler aktivasyon sisteminde ki biyoelektrik güçte azalma;

8. Çalışmakta olan aletin çevresinde ki 500 metrelik yarıçaplı bir alanda bulunan insan, hayvan ve bitkilerde uzun dönemde kümülatif olarak hayati enerji kayıpları,

9. Uzun süreli kalıcı olan manyetik atıklar sinir sistemi ve lenf sisteminde birikim yapar;

10.Kadın ve erkeklerde hormonal dengesizlik ve hormon üretiminin engellenmesi;

11.Beyin dalgalarında bozukluklar. Mikrodalga ışınıma maruz kalmış kişilerin alfa, beta, teta ve delta dalga sinyallerinde bozukluklar;

12.Beyin dalgalarındaki bu bozukluklardan dolayı negatif psikolojik etkilerin ortaya çıkması. Gerek pişirme gerekse transmisyon istasyonlarında mikro dalgaya sürekli maruz kalmış kişilerde hafıza kaybı, konsantrasyon eksikliği, baskılanmış duygular, zihinsel aktivitelerde yavaşlama gibi etkiler görülmüştür.

 

alıntıdır

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...