Jump to content
PınaRakiP

Sigara Bırakanlar Tecrübelerini Paylaşsın Lütfen..

Recommended Posts

Herkese selamlar..İlk defa böyle bir konu açıyorum, tuhafıma gitti :D

Şimdi biz eşimle dün sigarayı bıraktık..O biraz gergin..Ben daha sakinim..

İlk bir kaç günün zor geçeceğinin, beynin nikotini tam anlamıyla unutmasının da 3-4 hafta süreceğinin bilincindeyiz..

Fakat yine de benim bişeyler duymaya ihtiyacım var sanırım..Forumda mutlaka sigarayı bırakanlar olmuştur..Ya da yakınları bırakmıştır falan..O sıkıntılı süreci nasıl atlattıklarını bizimle paylaşabilirlerse çok sevinirim..Hem terapi yerine geçer benim için :D

Dip not: süreç ne kadar sıkıntılı geçerse geçsin, ağzıma sürmeyeceğim, kararlıyım..O yüzden bırakıp tekrar başlayanlar, bunu paylaşmak yerine sadece tebrik etsin :D

• Like 1

Tebrik ederim her ikinizi de kardeşim. Bende bırakmıştım. 2,5 sene hiç içmedim. Ama okullar açıldığından bu yana içmeye başladım. Dün ki şehit haberinden sonra 1 paket içtim. Zamlara inat içesim var ama içmeyeceğim. Dumanını yel alıyor parasını el alıyor bunu unutma. Çok zor durumdaydım. Baktım acayip para gidiyordu. Dedim bunu kızıma yappmaya hakkım yok. Öncelik kızım, veresiye yazdırıp boynum eğik dolaşmaktansa, ben bu mereti içmem başım dik dolaşırım dedim ve içmedim. Haa şimdi gene içmeyeceğim Allahın izniyle. Sigara ihtiyacı duyduğunuz anda hemen suya saldırın. Ve ardından Mutlak Ayetel Kürsi okuyun kardeşim.

tebrikler canım ....bende bırakmak istiyorum ..eğer olumlu deneyimleri olan lar varsa paylaşmalrı hepimiz için güzel olacak

• Like 1

tebrik ederim...sabredin..tamamen beyinde bitecek birşey...çok yakınlarımda bırakanlar oldu...ilk bir ay sıkıntılı sanki yemek arkası tatlıyı yada su içmeyi unutmuş gibi..bir boşluk gibi...geçecek, en yakın arkadaşım bir an son paketim bir daha içmeyeceğim dedi hala içmedi hele biri 2006 da bıraktı hala içmedi ve artık kokusunuda sevmiyorlar...sakın boşlukları yemekle doldurmayın, bu sefer kiloların mücadelesini verirsiniz....sakın başlamayın, yola devam....;)

Aynen bende kesinlikle bırakmak istiyorum.9 tl vermek hiç mi hiç işime gelmiyor.Hem sağlığımdan olacağım hemde üstüne para vereceğim.Enayiliğime doymayım artık diyor gazlıyorum kendimi:)

Ayrıca İstanbulda Göğüs hastalıkları hastaneleri var ve çoğu sigaradan eli ayağı kesilmiş,boğazlarında delikler oluşmuş insanlar var, eğer ki cesaret edersem oraya gideceğim ve gezeceğim daha da elime almam herhalde diye düşünüyorm ama piskolojim ne olur onu daha kestiremedim...İzmirde de varsa ve cesaret ederseniz gidin.

En iyi çözüm alo sigarayı bırakma hattı...Seni rehabite edecek kurumları söyluyor, ilaç (tütüne son) gibi ürünlerden ücretsiz (bildiğim kadarıyla) faydalandırıyor.

Yada hamile kalacağım :) Ozaman zorunlu bir bırakış olacak...Ama benim eşim kullanmıyor.Oyüzden bende bırakırırım ama sen hamile kalınca eşin ne yapacak bilmiyorum:)

Sonuç ne olursa olsun azıcık zorlanacağız ve biraz zaman geçecek , beyinde bittiği an sigarada bitecek.....

Hayatta verdiğiniz en isabetli bir karar.Kesin olan birşey var oda bilinçaltımız.Bilinçaltınızın sizi yenmesine izin vermeyin ve bu savaştan galip çıkın.Bilinçaltınız sürekli sigarayı aklınıza getiriyor.Birtaneden ne çıkar iç sonra içmezssin vs. gibi.Saatlerce uyuyoruz içmiyoruz uyanınca başlıyoruz.On saat uyusak içmiyoruz,uyanıkken 3-4 saat zor duruyoruz.Yoğun çalışma temposunda çalışırkende unuturuz,işler hafiflediğinde akla gelir ne hikmetse.Üstelik kimseye getirisi olmayan ama götürüsü çok olan birşey.

Ben bırakamayanlardanım.Mücadelem devam ediyor.Herşeye bilinçaltımı kullanır resmen kodlarım.Grip nezle bile olmam senelerdir.Bunda başarılı olamadım maalesef.Dr. gittim ssk ya.Bir test verdiler.Bir soruda sigara için hangi zaman olmazssa olmazdı.Sabah,öğlen,kahveyle vs.seçenekler.Ben hepsi dedim.Sonra fark ettimki sabah ilk sigaraymış olmazssa olmazım.Bant ve nikotin sakızı kullandım.En fazla 5-6 saat içmedim.Randevu almak için erken kalktım bugün yine dolmuş.Zaten haftada 2 gün oda 11.30 a kadar 6 kişi bakıyorlar.

Demem o ki sen başarabilirsin.Herkes bir değil.Benim başarısızlığım kendimle ilgili biliyorum.Ve bunu yenicem.Kendimi ikinci sınıf gibi hissetmektende kurtulucam.Ve buraya bıraktığımı ilan edicem.

Çok yazdım ama son birşey.Su için,canınız istedikçe şu zıkkımı su için.İmkanınız varsa sık sık banyo yapın diyor dr..Elen Caar yazarın kitabını alın.Okuduğum yorumlarda bırakanların başvurduğu klavuz gibiymiş.Çok faydasını gören var.Bugün kısmetse bende alıcam.

Konuyu aboneliğeme aldım takipteyim canım.Başaracaksın.

ah o bırakmaya çalışanlardan da biri benim ama (siz etkilenmeyin) sanki hiç bırakamayacakmışım gibi geliyor :(

ah o bırakmaya çalışanlardan da biri benim ama (siz etkilenmeyin) sanki hiç bırakamayacakmışım gibi geliyor :(

İnşallah bırakırsınız.Elen Caar kitabını aldım bugün.Bakalım hayırlısı.

--- Sonraki mesaj ---

Pınar arkadaş ne yaptı acaba.İlk üç gün önemliymiş.İnşallah içmemiştir.

Çok teşekkürler arkadaşlar..Yorumlarınızı okudukça azmim daha çok arttı..

Bir kaç dakikalık ataklar geçiriyorum..nikotin atakları..ve bu hiç kolay değil..Sigarayla hayatımızı çok doldurmuşuz..O anlarda elim kolum bağlı kalıyor..Kötü bir çaresizlik...zaten ben çok su içerim..tabi devamlı su içiyorum..Bir de naneli sakız çiğniyorum..Dünden beri ağlıyorum..Ben ağlayınca sigara içerdim..Artık böyle bişey yapmayacağımı düşündükçe daha çok ağlıyorum :D Eşim direnemedi..zaten bütün gün stres içinde ve koşturuyor..bugün içmeye başladı tekrar..

Ama ben bunu yapmayacağım..Sigaraya başlamam kimsenin hatası değil..Beni kimse zorla başlatmadı..Kendi hatam..Her hatanın da bir bedeli var..Eğer ben bu bedeli, bu sıkıntılı dönemi devamlı ağlayarak,kendimi çaresiz hissederek ödeyeceksem öderim..Allah sabır verecek biliyorum..2-3 hafta sonra buraya daha farklı şeyler yazıyor olacağım..

@NVR, zam konusunda haklısın..sağlık ta gidiyor cep te gidiyor..Ama inanki zammı gözüm görmedi..her köşe başında kaçak sigaracılar var..Marlboro 3 lira..Millet akın akın onlara gidiyor artık..Ben de giderdim..Hiç düşünmeden..Ama hayatımda tutmak istemiyorum artık sigarayı..Sonu yok çünkü..Ve çocuk..Ya hamile kaldığımda yine içmeden duramazsam diye düşündüm ve kesin kararımı o anda verdim zaten..

Sigara benim için bitti..Allah bu sıkıntılı dönemi atlatmamda bana yardım etsin..Ve tüm bırakmaya çalışanlara tabi..

--- Sonraki mesaj ---

İnşallah bırakırsınız.Elen Caar kitabını aldım bugün.Bakalım hayırlısı.

--- Sonraki mesaj ---

Pınar arkadaş ne yaptı acaba.İlk üç gün önemliymiş.İnşallah içmemiştir.

İçmedim canım..içmicem de..kendime yetemeyeceğime anladığım an terapiye de giderim gerekirse..Ama o laneti tekrar hayatıma sokmayacağım..Ben lisanslı bir sporcuydum..hayatımın yarısından fazlasını sporcu olarak geçirdim..Şimdi 2 metre koştum mu sanki boğazlanmış gibi hissediyorum..Kendi bedenime eziyet ettiğim yeter..

Valla arkadaşlar aklı olan varsa bıraksın. Ben 4 gündür içmiyorum. İnat ettim içmeyecemde.

İlk gün tad aldığınızı anlıyorsunuz

2. gün agızdaki ve üzerinizdeki kötü koku gidiyor.

3. Gün uyandığınızsa nefesiniz değişik geliyor.

4. Gün canınız istiyor ama inat edip içmiyorsunuz. Diyorsunuzki içmiyorum ya :D:D bunu diyeceksiniz.

Sağlık çalışanı olarak sizlere tavsiyem ; Sigarayı bıraktığınızda kuru meyve tüketin leblebi tüketin. Sigara aklınıza geldiğinde 1 bardak suyu 5-6 yudumda için dişlerinizi fırçalayın. Ben aynen yapıyorum. Emin olun hiç aklıma gelmiyor. Saygılar