Jump to content
PınaRakiP

Sigara Bırakanlar Tecrübelerini Paylaşsın Lütfen..

Recommended Posts

tebrikler Pınar bu direncin için...

sigara içinde yaklaşık 1350 kadar zehirli madde tespit edilmiş durumda ve insanlar para vererek bu zehiri her gün büyük bir zevkle ciğerlerine gönderiyorlar...

ve arkadaş ortamında birbirlerine ikram ediyorlar bu zehiri...şöyle düşün arkadaş ortamında oturuyorsun ve cebinden bir paket fare zehiri çıkartıp küçücük parçalar halinde arkadaşlarına ikram ediyorsun nasıl bir tepki alırsın??

tümü bu ikramı kabul etmez ...bazıları ise öfkelerine yenilip sana saldırabilirler değil mi?? onları öldürmek istediğin için?...

ama sigara ikram eden kişiye teşekkür ediliyor ve "beni zehirlemeyi düşündüğün için teşekkür ederim " arkadaşım deniliyor adeta :)

işte iki zehir arasındaki fark bu sadece sunum farkı :)

Sağol ezel..Evet traji komik bir durum, ama aynen dediğin şekilde oluyor malesef..Fare zehiri alırmısın? :D

Bugün kaçıncı günüm bilmiyorum..Tek sıkıntı beyin hala hatırlıyor..Vücüt nikotin istemiyor ama beyin istiyor..O da unutacak :D

--- Sonraki mesaj ---

içmeyin beni:)

Benim konuma uğrama sakın tütün :D attım seni gitti :D

--- Sonraki mesaj ---

herşey beyinde bitiyor, bunun tedavisi hikaye,

müşterilerimizden biri günde 5 paket sigara içiyordu, yarım saatte 10 sigara küllükte,

elinde sigaranın olmadığı bir an yoktu, ben hayretler içinde onu izlerdim,

bende içiyorum ve 1 paketi aşamam, sorularım oluyordu siz uyumuyormusunuz

günde 5 paket nasıl biter, normal şekilde uyuyor, 24 saat sigara elimden düşmese hiç uyumasam

5 paket içemem, sonra buna baktım ve sigarayı içme şekline körük gibi çekiyor bir çekişte yarısı bir anda bitiyor, ben böyle sigara içen birini hiç görmedim, 3 sene önce bir günde aldığı kararla bir anda bıraktı,söylemesi yokuş çıkıyordum baktım tıkanıyorum o anda karar verdim bıraktım,

bana söylüyor şimdi ve çok uzun yıllar sigara içmiş biri, ben 5 paket içtim bıraktım sen dünden bırakırsın

aslında öyle ama hiçte öyle olmuyor, sıkıntısı 2 ay diyor, herkese göre değişir sanırım, 10 yıl içmeyen ama başlayanlarıda biliyorum, genelde bırakanlar başına gelen bazı olaylardan sonra başlıyor.

bir denemede en fazla 2 gün sürdü, hastaneye yolum düşerse orası çok farklı bir atmosfer,

ordakilerin hallerini görünce etki yapıyor

hayatında bir defa bunu denemeye kalksanda başına belayı alıyorsun, hayatında bir tane bile içmeyeceksin, aynı şey içki içinde geçerli bence,

Çok fazla sigara tüketenler bunun etkisini bizlerden daha fazla hissettikleri için bırakma aşamalarında daha başarılı oluyorlar..O tanıdığınız Çok yakın zamanda öleceğini hissettiği için öyle birden bırakmış ve arkasına bile bakmamıştır..Günde 5 paket sigara fazla yaşaması düşük ihtimal çünkü :blink:

Evet sıkıntısı kişiden kişiye değşebilir..Ama bu bünyeyle alakalı değil..kişinin istikrarı ve kararının arkasında durmasıyla alakalı değişir..Bir de mutlak olarak sigarayı bırakacağınıza kendinizi hazırlamanız gerekiyor..Bir gün belirleyip o gne kadar kendinizi hazırlamazsanız başarısız bir sonuç alabilirsiniz..Yoğun sıkıntı ilk 3 gün..Aklınızdan hiç çıkmıyor, sanki aşk acısı çekiyorsunuz :D..Daha sonra biraz daha rahatlıyorsunuz ama yine de beyin hala hatırlıyor..Özellikle yemeklerden sonra ataklar oluyor..O anlarda eczanelerde satılan nikotin sakızı bana göre baya işe yarıyor..Bu direnilmesi çok güç bir durum değil inanın..Hani sizi bir yere bağlayıp işkence ediyorlar gibi falan hissetmiyorsunuz :)

Ben 1 aydan sonra sıkıntının tamamen gideceğine inanıyorum..Çünkü alışkanlık değişecek..Sigarasız bir yaşama alışacaksınız..Ve beyin nikotini unutacak..aylar ya da yıllar sonra tekrar başlayanların durumlarını şımarıklık olarak yorumluyorum açıkçası..Beyin nikotini tamamen unutmuşken ve alışkanlık tamamen sonlanmışken, bunu beyne hatırlatmak kişinin kendi tercihidir..

Pınar MaaşAllah sana.Devam ediyorsun demek ki...:)

Aaaaa renoş :D Sigarasız hayatıma devam edicem tabii ki..Sakın ola bırakmaya karar verirsen, ne kadar devam edebilicem diye başlama..Bugünden itibaren sigara hayatımda değil diye başla.. Sonra da hayatına devam et..Karar verdiğin gün gözüm üstünde ona göre :D

--- Sonraki mesaj ---

ben zaten içmem hiçte sevmem :no:

Bırakmanın bu kadar sıkıntılı ve zor olacağını bilseydi, hiç kimse ağzına sürmezdi zaten :)

--- Sonraki mesaj ---

tebrikler:) inşallah bende bırakırım:(

İnşallah, Allah tiksindirsin..

Aaaaa renoş :D Sigarasız hayatıma devam edicem tabii ki..Sakın ola bırakmaya karar verirsen, ne kadar devam edebilicem diye başlama..Bugünden itibaren sigara hayatımda değil diye başla.. Sonra da hayatına devam et..Karar verdiğin gün gözüm üstünde ona göre :D

Aynen ben de öyle düşünüyorum.Kararım sağlam olacak inşallah...:)Bıraktığım gün bol bol gelirim bu konuya ben ağlaya ağlaya merak etme sen...:D

Sağol ezel..Evet traji komik bir durum, ama aynen dediğin şekilde oluyor malesef..Fare zehiri alırmısın? :D

Bugün kaçıncı günüm bilmiyorum..Tek sıkıntı beyin hala hatırlıyor..Vücüt nikotin istemiyor ama beyin istiyor..O da unutacak :D

--- Sonraki mesaj ---

pınar zaten beyin hiçbir şeyi bir anda unutmaz öyle bir yapısı yok ..düşün hafızanı biraz zorla bir anda ilkokul öğretmeninin yüzünü hatırlarsın beyin işte böyle güçlü bir harddisk...o yüzden de sen bırakmaya karar verdin diye beyninin bunu unutmasını bekleme..o üzerine düşen görevi yapıyor ..vücut saati vardır tıkır tıkır işleyen işte nikotin isteme uyarısı da buna dahildir...bunda beyinin suçu yok o görevli bir memur sadece...

olayı şöyle düşün karnın acıktığı zaman miden sinyal vermiyor mu?? beni doyur artık vakti geldi demiyor mu?? bu durumda sen ne yapıyorsun? gidip yemek yiyorsun ve midenin sözünü yerine getirmiş oluyorsun....

senin yapman gereken nikotine eşdeğer bir başka şey bulmak yani bu zararlı bir madde olmasın ama beynin nikotin istediği anda onu susturacak kadar yetsin olur biter...sigaraya alternatif bir ürün yani ...

yoksa biliyorsun insan beyni yasak olan şeye daha çok ilgi duyar merak denilen çok güçlü bir dürtümüz var...o dürtüyü tetiklememek adına birden yasaklamak yerine yavaş yavaş unutturmak daha uygun bence...

sen nikotini birden kestiğin için beyin bunu daha çok baskı yaparak sana hatıratacak "aldığın bir madde vardı onu almıyorsun unutma diyecek" o yğzden sen beynine emir vermeyi öğren ve bilinçaltına komut ver...

"piki" denilen bilinçaltına telkin yöntem var onu nette bul ve izle mutlaka..çok etkili bir yöntem

ben uzun zaman içtim,yakın bir tanıdığımda zararlarını gördüm,ve amaçsız içtiğim(kastım sinirlendiğim zaman sigarayı gerçekten hissederek içiyorum amaçlı yani,onun haricinde sırf canım her istediğinde içtiğimde yada sigara molası vs. gibi zamanlar amaçsız,el alışkanlığıda bence böyle) her sigara için üzüldüm,bu nasıl bir canavarmış dedim korktum,sonra dedimki yavaş yavaş hayatımdan çıkarayım,(çünkü bir anda çıkarıp çok tekrar başlayan kişi gördüm) ben çantamda 2 paket olmassa kendimi eksik hissettiğim zamanları bilirim..şuanda çantamda paketim yok kendimi çokta iyi hisediyorum,beyin olarak ona bağımlı değilim artık bu sonuca ulaşmam 2,5 senemi aldı,önce azalttım,sonra canım çok çekmedikçe içmeme kararı aldım,canım çok çok çektiğinde aldım bir sigara hepsini bitirmeden nefesimi körleyip attım,birde mantığımı "nasıl olsa içebilirim,canım çok çekerse içerim yaa.."gibi rahat bir moda ayarladım,hiç içmicem kesinlikle içmicem gibi kelimeler kullanmadım dahada cazip hale gelmesin diye..şimdi ara sıra içiyorum ama haftanın 1 yada 2 günü bir kaç tane,şimdiki amacım o 1 2 günüde kaldırmak..

sonuç itibariyle tavsiyem 1-beyniniz gerçekten ikna olsun(ki en önemlisi bu,buda zararlarını yaşamış kişilerle birebir görüşürseniz olur ancak)2-kendinizi çok zorlamayın yavaş yavaş bırakın,3-rahat bir modda olun,dokunulmaz bir şey gibi düşünmeyin,4-canınız çok çekti,sıkkınsınız diyelim 1 tane için ama hepsini bitirmeyin,bir daha çekerse gene 1 tane daha yakın yarıma gelmeden atın...

bu yaptığım uzun ama kalıcı bir yöntem,çoğu kişide bu şekilde anlattığımda bırakılmayacağını düşünmüştü,ama inanın kokusundan bile rahatsız olacağınız anlar oluyor,ben sigara ile olan bağlılığımı bu şekilde aştım

inşallah siz benden daha kısa sürede bırakabilirsiniz

Pınar inşallah iyi gidiyordur, seni destekliyorum..

Krizleri hiç içmeden geçirmek çok ama çok iyi olur tabi ki,, ama eğer içmek için dayanamayacağın bir an olursa sigara değilde bulabilirsen püro tavsiye ederim..En azından doğal..Ayrıca bitmek bilmiyor, sıkılıyorsun..:D