Jump to content
PınaRakiP

Sigara Bırakanlar Tecrübelerini Paylaşsın Lütfen..

Recommended Posts

sigara bırakılır mı yaw delümüsünüz siz. serumunu yapsalar direk damara bağlatacam ben:D:D:D:D

Kötü arkadaş hüsamettin çık konumdan çabık :D sağlık ve hayat mücadeleme bu tür yorumlarla engel olma, kafamı bulandırma :D

--- Sonraki mesaj ---

ben uzun zaman içtim,yakın bir tanıdığımda zararlarını gördüm,ve amaçsız içtiğim(kastım sinirlendiğim zaman sigarayı gerçekten hissederek içiyorum amaçlı yani,onun haricinde sırf canım her istediğinde içtiğimde yada sigara molası vs. gibi zamanlar amaçsız,el alışkanlığıda bence böyle) her sigara için üzüldüm,bu nasıl bir canavarmış dedim korktum,sonra dedimki yavaş yavaş hayatımdan çıkarayım,(çünkü bir anda çıkarıp çok tekrar başlayan kişi gördüm) ben çantamda 2 paket olmassa kendimi eksik hissettiğim zamanları bilirim..şuanda çantamda paketim yok kendimi çokta iyi hisediyorum,beyin olarak ona bağımlı değilim artık bu sonuca ulaşmam 2,5 senemi aldı,önce azalttım,sonra canım çok çekmedikçe içmeme kararı aldım,canım çok çok çektiğinde aldım bir sigara hepsini bitirmeden nefesimi körleyip attım,birde mantığımı "nasıl olsa içebilirim,canım çok çekerse içerim yaa.."gibi rahat bir moda ayarladım,hiç içmicem kesinlikle içmicem gibi kelimeler kullanmadım dahada cazip hale gelmesin diye..şimdi ara sıra içiyorum ama haftanın 1 yada 2 günü bir kaç tane,şimdiki amacım o 1 2 günüde kaldırmak..

sonuç itibariyle tavsiyem 1-beyniniz gerçekten ikna olsun(ki en önemlisi bu,buda zararlarını yaşamış kişilerle birebir görüşürseniz olur ancak)2-kendinizi çok zorlamayın yavaş yavaş bırakın,3-rahat bir modda olun,dokunulmaz bir şey gibi düşünmeyin,4-canınız çok çekti,sıkkınsınız diyelim 1 tane için ama hepsini bitirmeyin,bir daha çekerse gene 1 tane daha yakın yarıma gelmeden atın...

bu yaptığım uzun ama kalıcı bir yöntem,çoğu kişide bu şekilde anlattığımda bırakılmayacağını düşünmüştü,ama inanın kokusundan bile rahatsız olacağınız anlar oluyor,ben sigara ile olan bağlılığımı bu şekilde aştım

inşallah siz benden daha kısa sürede bırakabilirsiniz

Ben bıraktım bile :) Ben kendime sizin tersiniz komutlar vermeyi seçtim..Yine söylüyorum, asla ağzıma sürmeyeceğim..Sizin yönteminizde ben başarılı olamazdım..Azaltarak bırakamazdım..Canım istediğinde yakarım bir tane diye rahat bıraksaydım kendimi, o rahatlıkla devam ederdim.. çünkü canım her zaman sigara isterdi :D çok zorlandığımı söyleyemem fakat sıkıntılı bir dönem olduğunu da inkar edemem..canım sigara içmek istemiyor fakat hayatımda sigaradan kaynaklanan bir boşluk elbette var..Bu alışkanlık bir kaç hafta içinde değişecek..Bunu bildiğim için, neden devamlı sigarayı düşünüyorum diye üzülmüyorum..normal bir şey yaşıyorum çünkü..

O yüzden önce net kararımı verdim..sonra direkt kestim..Çocuk düşünüyorum çünkü..Ve çocuk benim için her şeydir..bilenler bilir..ya hamile kaldığımda tiksinmezsem, içmeye devam edersem? ya bırakamazsam? bu riski göze alamadım açıkçası..zehirli bir zevk için çocuğuma zarar veremem..

Eğre söylediğiniz yöntemle bu kadar azaltabildiyseniz benden daha iradelisiniz demektir..Çünkü ben bu şekilde dayanamaz, içmeye devam ederdim..Bir güne karar verip o gün geldiğinde direkt kesmeyi denediniz mi bilemiyorum ama bence başarı oranınız yüksek olur..

--- Sonraki mesaj ---

Pınar inşallah iyi gidiyordur, seni destekliyorum..

Krizleri hiç içmeden geçirmek çok ama çok iyi olur tabi ki,, ama eğer içmek için dayanamayacağın bir an olursa sigara değilde bulabilirsen püro tavsiye ederim..En azından doğal..Ayrıca bitmek bilmiyor, sıkılıyorsun..:D

İyi gidiyor canım, desteklerine devam et, motive et sık sık :D

Çok yoğun bir kriz yaşamıyorum..Akşam yemeğinden sonra bir sıkıntı yaşıyorum sadece..Onu da bir şekilde atlatıyorum..gün geçtikçe daha rahat hissediyorum..Ama itiraf edeyim dur :D Geçen gün eşimin sigarasından aldım bir tane..çıktım balkona..hazır rüzgarda vardı ,elimde yaktım..ağzıma götürmedim yani :D ne hissedeceğimi merak ettim..belki inanmayanlar olabilir bana ama, inanın yıllardır keyifle içtiğim şeyin kokusu bi tuhaf geldi..Bir kaç defa götürdüm üstelik burnuma..tuhaftı ya..bir an öffleyesim falan geldi..inşallah şu bir kaç ay bir an önce geçer de, şu beyin de unutur sigaranın nasıl bir şey olduğunu..

Sigara bırakılınca neler oluyor:

8 Saat sonra, kandaki karbondioksitin %95'i temizleniyor.

24 saat sonra, kalp krizi riski azalıyor, Sağlıklı insana yakın duruma geliniyor.

2 Gün sonra, tat ve koku alma normal insan gibi hassaslaşıyor.

3 gün sonra, nefes almak hissedilir derecede iyileşiyor.

3 Ay sonra, akciğerler %30 daha fazla çalışıyor; içerisindeki kiri de atmaya başlıyor.

1 sene sonra, kalp kafesinden hastalanma riski %50 azalıyor.

10 sene sonra, Akciğer Kanseri olma ihtimali hiç sigara içmeyen bir insanla denk oluyor.

15 sene sonra, kalp ve tansiyon hiç sigara içmemiş gibi normalleşiyor.

--- Sonraki mesaj ---

Canım yukarda kendi durumunu da aşama aşama görebilirsin..

kararınız sizin için hayırlı olsun ve Allah muvaffak etsin sizi.benim babam da 15 yıl önce sigara içiyordu ve birden karar verip bırakmıştı.çok şükür bir daha eline bile almadı.radyoda medineden gelen bir hocadan duymuş.hoca aklınıza her sigara geldiğinde salavat getirin ve peygamberimizin hürmetine Allahtan yardım dileyin demiş.babam da cebinde 2 hafta gezdirmiş paketi ama ona rağmen bir tane bile alıp içmemiş.en son çöpe attım diyor.aklına geldikçe salavat getirmiş.bırakmak isteyenlere inş bir faydası dokunur söylediklerimin.birde bunu deneyin.Rabbim Efendimiz hürmetine mutlaka bir tiksinti verecektir içinize...

• Like 1

Ayrıca bir tanıdığım subliminal telkin cd lerinden faydalanmıştı, büyük bir etkisi olmasa da geçiş döneminde zihinsel anlamda yararlı olabilir..Nil Gün ün Sigarayı bırakmak diye bir cd si var..

kararınız sizin için hayırlı olsun ve Allah muvaffak etsin sizi.benim babam da 15 yıl önce sigara içiyordu ve birden karar verip bırakmıştı.çok şükür bir daha eline bile almadı.radyoda medineden gelen bir hocadan duymuş.hoca aklınıza her sigara geldiğinde salavat getirin ve peygamberimizin hürmetine Allahtan yardım dileyin demiş.babam da cebinde 2 hafta gezdirmiş paketi ama ona rağmen bir tane bile alıp içmemiş.en son çöpe attım diyor.aklına geldikçe salavat getirmiş.bırakmak isteyenlere inş bir faydası dokunur söylediklerimin.birde bunu deneyin.Rabbim Efendimiz hürmetine mutlaka bir tiksinti verecektir içinize...

Hep ayetel kürsi okudum aklıma geldikçe..Hatta konunun başında arkadaşın biri de söylemiş..Ben de onu okuyordum nedense, alışkanlıktan olsa gerek..Salavatı neden düşünmedim ki..Çok teşekkür ederim tavisiyen için..Tabii ki salavatın faydası olacaktır..Her sıkıntıda olduğu gibi..

Guest playades

Sigarayı bırakanları yürekten tebrik ediyorum,zararın neresinden dönseler kardır... Bu zıkkımı içenler içmeyene nasıl iğrenç koktuğunu tahmin bile edemezler... Sabah yataktan kalkar kalkmaz yüzünü yıkamadan aç karnına emzik gibi hemen buna uzanıp tüttüren sürüyle insan var.

Şahsen ben çok iğreniyorum, o pis kokusu burnumu, genzimi yakıyor, iğrenç bir tiksinti uyandırıyor, boğazımı hemen tahriş ediyor,çöp kokusundan beter bir koku...

Yahu açık konuşalım sigara içenle içmeyenin öpüşmesi de çok tiksinç oluyor... Leş gibi bir koku ve tat, ıyykkk durumu... Hani bir laf vardır, "kül tablasıyla öpüşmek" diye , berbat birşey... Bazılarının resmen derisi tütün kokuyor yahu, dişler sapsarı... Sigara içenin erkeği de kötü emareler taşıyor, kadını da...

Sigarayı da, yanımda içeni de sevmiyorum arkadaş, resmen yasal uyuşturucu pislik birşey...

Bu AKP iktidarının yaptığı hiçbirşeyi beğenmeyenler bile (genel olarak ben de beğenmem) şu sigara yasağıyla bu ülkeye iyi bir hizmette bulunduğunu inkar edemezler. İstanbul'un en ücra semtlerindeki kahvehaneler bile artık dumansız (istisnaları vardır) ben bizzat görüp yaşadığım için biliyorum.Şaşırtıcı ama çok güzel ya... O leş gibi dumanaltı kahvehaneler şimdi tertemiz...

Yaşasın dumansız hava sahası...

Sigarayı bırakanları yürekten tebrik ediyorum,zararın neresinden dönseler kardır... Bu zıkkımı içenler içmeyene nasıl iğrenç koktuğunu tahmin bile edemezler... Sabah yataktan kalkar kalkmaz yüzünü yıkamadan aç karnına emzik gibi hemen buna uzanıp tüttüren sürüyle insan var.

Şahsen ben çok iğreniyorum, o pis kokusu burnumu, genzimi yakıyor, iğrenç bir tiksinti uyandırıyor, boğazımı hemen tahriş ediyor,çöp kokusundan beter bir koku...

Yahu açık konuşalım sigara içenle içmeyenin öpüşmesi de çok tiksinç oluyor... Leş gibi bir koku ve tat, ıyykkk durumu... Hani bir laf vardır, "kül tablasıyla öpüşmek" diye , berbat birşey... Bazılarının resmen derisi tütün kokuyor yahu, dişler sapsarı... Sigara içenin erkeği de kötü emareler taşıyor, kadını da...

Sigarayı da, yanımda içeni de sevmiyorum arkadaş, resmen yasal uyuşturucu pislik birşey...

Bu AKP iktidarının yaptığı hiçbirşeyi beğenmeyenler bile (genel olarak ben de beğenmem) şu sigara yasağıyla bu ülkeye iyi bir hizmette bulunduğunu inkar edemezler. İstanbul'un en ücra semtlerindeki kahvehaneler bile artık dumansız (istisnaları vardır) ben bizzat görüp yaşadığım için biliyorum.Şaşırtıcı ama çok güzel ya... O leş gibi dumanaltı kahvehaneler şimdi tertemiz...

Yaşasın dumansız hava sahası...

Haklısınız..Sanıyorum hiç içmediniz..çünkü ben de hiç başlamamışken aynen böyle tiksinir ve nefret ederdim..nasıl başladığımı hala anlamış değilim..lisanslı sporcuydum üstelik..Ne aptalmışım..

--- Sonraki mesaj ---

PınaRakiP tebrik ediyorum anlarsın ya :rofl:

valla anlamadım :rofl: Hem ne kopyala yapıştır yapıyon nickimi, emek ver de elinle yaz :rofl: ben de yazardım ama şu baştaki yılan kılıklı s yi benzetemedim :rofl: