Jump to content
Sign in to follow this  
ÖzdeBir

-"Hayatın İçinden,

Recommended Posts

"Ne yana dönersen vechullah karşındadır" şeklindeki Kur'an uyarısı, insan olmanın farkındalığını ortaya koyma açısından fevkalâde dikkât çekicidir.

Mevlâna da buna paralel bir şekilde, ona verilen kıymeti bakın nasıl dile getirmiş:“Ey Allah kitabının örneği insanoğlu! Ey şahlık güzelliğinin aynası mutlu varlık! Her şey sensin. Âlemde ne varsa, senden dışarı değil. Sen ne ararsan kendinde ara, çünkü her varlık sende...”Bu kesin saptamalar, üstüne basa basa, Mutlak Yaratıcı’nın insana verdiği önemi, hayatın, sevginin, insan olmanın değerini, şartlanma ve değer yargılarının insanı ne derece sınırladığını vurguluyor.Peki, sizler, çevrenizdeki çok değişik ruh halini yansıtan ve bazı konularda büyük bir hata işlendiği inkâr edilemez olayları gördüğünüzde acaba ne kadar etkilenebilip sızlanıyor, gerçeklerden ayrılabiliyorsunuz?Özünüzden gelen bir uyarım size yardımcı olabiliyor mu?.. “Bana açıkça söyleseydi bugün hâlâ onunla dost ve arkadaş olurduk” diyen dostunuz, önce ve sonrasında sizin için ne ifade ediyor?.. Kendinizi aldatılmış olarak mı görüyorsunuz? Kin ve nefret duyguları, bakış açınızı tümüyle etkileyebiliyor mu?

Yoksa bütünüyle varlık seyri içinde misiniz?Evet!.. Dilediği şeyin hemen olmasını isteyen, beklemeye asla tahammülü olmayan dışarıdaki adamın kendine göre haklı sebepleri olabilir.

Ne var ki, Allah’ a talip olan, basiret dolu gözlerle bakmayı hedefleyen, önüne çıkan fırsatı tepmek istemeyenlerin bu şansı kalmamıştır.

Aksi takdirde, bir daha altından kalkılamayacak bir zarara uğranmış olunur.Bilmenizi isterim!"

A.f.yüksel..

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...