Jump to content
Sign in to follow this  
spindar

Yurdum Tutuklusu...

Recommended Posts

Uyuşturucuya karşı çıkmak ‘terör’ suçu!

Uyuşturucuya Hayır yazdığı için 6 ay 20 gün ceza alan liseli genç yazdı

Yaklaşık 3 aydır “Uyuşturucuya Hayır” dediğim için cezaevinde yatıyorum. Ve daha 3 ay daha yatacağım. Cezaevinde yatma kararının veriliş biçimi bütün iç hukuk yollarının tamamlanması sonucu gerçekleşti. Yani ilk ifade verdiğimde “emniyetteki görevlilerin abartması” diye düşündüm. Ardından yerel mahkeme başladı; “genel prosedür, bir şey çıkmaz, iddianameyi de zaten emniyet abartmış, mahkeme bu durumu fark edecek” dedim. Sonra ceza verildi, “Yargıtay zaten bozar, böyle saçmalık mı olur” dedim. 6 ay 20 günlük ceza onandı ve yatıyorum.

15-16 yaşındayken çevremizde uyuşturucu kullanımının yaygın olmasından kaynaklı bir yazı yazdık. Bir arkadaşım aynı gün olay sırasında gözaltına alındı. Olayda 1 hafta sonra ifadeye gittim, bir hafta boyunca ben de firari sanıkmışım meğer. Kendi isteğimle ifade vermeye gittim. Savcıyla görüşmemde “uyuşturucuya hayır dememim suç olmadığını” anlattım ve özellikle belirttim ki “milletvekilleri, başbakan, cumhurbaşkanı yani önemli mevkilerdeki herkes bunu söylüyor ve belediye otobüslerinde bile kendi imzalarıyla bu söylemi yansıtıyorlar.” Ama bu çabam işe yaramadı. Sonraları anladım ki bazı durumlarda adalete ne anlatırsanız boş, çünkü size “potansiyel terörist” gözü ile bakıyorlar. Ve hatta ifadeleriniz bile propaganda gibi anlaşılıyor.

Cezaevinde siyasi koğuşta kalıyorum. İlk günler arkadaşlar hangi olaydan geldiklerini anlatıyorlardı. Sıra bana gelince “Uyuşturucudan” dedim. Birden “hani siyasiydin, nasıl yani” sesleri mırıldanırken “uyuşturucuya hayırdan” diye tamamladım sözlerimi.

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; garipliklerin, çelişkilerin haddi hesabı yok. Örneğin benim ceza alma nedenim “Toplum tarafından genel kabul gören tabiri (Uyuşturucuyu kastediyorlar. Kendi Notum) kullanarak terör örgütü propagandası yapmak.” Kim bu örgüt? Devrimci Liseliler (Dev-Lis). Nasıl propaganda yapmışım? Duvara adını yazarak. Şimdi tuhaflığa bakın. Onlarca izinli mitingde, açılacak pankartlara önceden emniyetin olur yazısı verdiği onlarca listede bu örgütün ismi var. Yüzlerce mitingde bu örgütün yüzlerce bayrağı sallanır. Dergisi çıkar, sokakta satılır. Sloganları atılır. İçişleri Bakanlığı’nda (SDP’nin gençlik örgütü) kime ait olduğu, yetkililerinin resmi adres ve başvuruları var. Hatta böyle bir örgüt kurarak “gençlik sorunlarına ve eğitim sorunlarına dikkat çekmek demokratik mücadele vermek ve bunun için propaganda yapmak” diye anlatılır resmi makamlardaki dilekçelerde. Hatta geçenlerde Mersin’de okulda el konulan dergiler, savcılık tarafından dergi yetkililerine iade edilmiştir. Peki, bütün bunlara sebep olan emniyet fezlekesi desek bile, bu ülkede savcılar, yargıçlar toplumdan bu kadar uzak mı? Hiç TV izlemezler mi? Onlarca kez yaygın medyada resimleri, haberleri, röportajları çıkan Dev-Lis’i hiç duymamışlar mıdır? Demokratik sistem için meşru örgüt olduğunu hiç fark etmemişler midir? Ya da “terör” tanımı bizim ülkemizde, adaletimizde ne anlama gelir? Başka bir deyişle şimdi benim yatma nedenim sizce nedir?

Bu ülkede insan olmak...

İnsani bir tepki “terörist” olmakla bir tutuluyor. Olsun ben yine de her şeye rağmen ve her şeyden önce insan olmaya devam edeceğim. İnsanlıktan uzaklaşmayan herkese sevgilerimi iletiyorum.

Çağdaş DOĞAN / Mersin E Tipi Cezaevi.

Guest SECİL.

Kara mizah.... Hakkında yapılacak pek bir yorum yok. O kadar güzel anlatmış ki durumunu, adalet sistemindeki çarpıklıkları...