Jump to content
  • 0
_özo_

5 Yasındaki Çocugumla Bas Edemiyorum.Lütfen Yardım...

Question

mrb arkadaslar.

Allah dert verip derman aratmasın.basım oğlumla büyük dertte.daha 5 yasında ama cok problemli bi cocuk.acaba benmi abartıyorum diyorum ama etraftan cok sikayet alıyorum.cocugumu krese yazdırdım.hem dini egitim alıyor hemde oyun resim vb.şeyler yapıyorlar.yasıtlarından cok geri gidiyor.derslerinde geri oldugunamı yanıyım yoksa hergün birilerini dövdüğünemi.bugün 3 arkadasıyla kavga etmiş burunlarını kanatmıs.karsıma alıyorum konusuyorum yaptıgının kötü bişey oldugunu anlatıyorum söz veriyor yapmamak için ama gene kavga etmiş.artık hergün şikayet duymaktan bıktım.tek cocugum kıyamıyorum pasif bi cocuk olmasını istemiyorum.arkadas ortamlarına katılsın bişeyler ögrensin istiyorum ama malesef hiç bi çabası yok.üst katta amcasıgil oturuyor onun kızıylada sürekli kavga halinde.5 dk.yanyana gelemiyoruz.önceleri bu kadar değildi.kendi halinde oynardı arkadaslarıyla kavga etmezdi ne oldu anlamıyorum.ilgisiz,umursamaz bi anne değilim cok üzülüyorum doktora götürmek istiyorum ailedekile karsı cıkıyor daha cocuk abartma ne psikoloğu diye. beyin kalsiyumu aldım bitkisel ilaç dr. 1 ay kullandıktan sonra hem derslerine hemde cevresine karsı düzeleceğini söyledi ama ondanda bi fayda görmedim.okuyorum dua ediyorum rabbime ama olmuyor.benim korkum okula basladıgı zman aynı problemleri yasarsak ben neyaparım.simdi krese gitsede olur gitmesede ama okuldada butür seylerele karsılasırsak alma gibi bi durumum olmazki. oglum gibi bi çocuk görmedim ben.kardeslerimde vardı böyle değillerdi baskada cok büyütmedim.hiç bi fikrim yok.aranızda bana akıl verecek büyüklerim annneler babalar vardır elbet ne yapmalıyım.nasıl davarnıyım ceza veriyorum olmuyor güzel konusuyorum olmuyor mükafatlandıryorum ödüll veriyorum gene olmuyor.Allah rızası için bi çözüm yolu gösterin.insanı cocugu rezilde yaparmıs vezirde cok dogru bi söz.cocugum beni ilgisiz bi cocugu yetiştiremeyen beceriksz bi anne haline düşürdü. ögretmenleri artık göndermeyin bas edemiyoruz diyorlar.gelecegimiz için cok korkuyorum cok endişeliyim.fikirlerinizi esirgemeyn ....

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0

selam

okuyunca sankı kendı oğlumu gördüm yazılanlarda, emın olun tek problemlı cocuk değıl sızın cocuğunuz, gercı bunları problem olarak nıtelememek ve bırazda onun gözünden bakmak gerek olaylara, benım oğlum şu an 7 yaşına gırdı ılkokul 1 e başladı, bundan öncekı yaşlarda özellıkle 5- yaşına kadar, süreklı başka cocukları döverdı, yeğenlerımın kafalarında metal araba kırdığı oldu, tekme tokat gırdığını bılırım zor ayırırdım, ama şu varkı kendınden yaşca büyük örneğın 8,10 veya 12 o yaşlardakı cocuklarla cok ıyı anlaşıyordu, halada öyle büyüklerle daha uyumlu, ama artık ufak yaştakılerı fazla dövmüyor, kafalarında oyuncak kırmıyor, sadece cok üstüne gelen olursa bır ıkı tane vuruyor, oda canını yakarlarsa, yanı dıyeceğım o kı, bunlar gecıcı durumlar, sabır gerektırıyor, zamanında bende cok okudum ılac doktor vs yaptım, ama yok faydası pek olmuyor, süreklı takıpte olup başka cocuklara zarar vermesın dıye gözlerdım, bu nedenle kreş veya anaokulunada vermedım, vermedığım ıcın evde o tür şeylerı ben öğretmeye calıştım, 4 yaşında okumayı öğrettım, ama yazmayı öğretemedım, solak olduğu ıcın zorlanıyor, şımdı okulda öğrenıyor bunları, bence sabırlı olun, gececektır, bende cok cektım cok ağladım zamanında nıye böyle bu cocuk dıye, ama 6 yaşını gectıkten sonra değışmeye başladı, ne dıyeyım Allah sabır versın sıze, sıkıntı etmeyın cünkü şımdıkı cocukların hemen hemen hepsı böyle emın olun herkesten sızın gıbı şıkayet duyuyorum cok var böyle anneler:)

• Like 2

• 0
Guest üveys

sizin durumunuzla daha öncede karşılaştım dinen konuşacak olursam peygamber efendimiz yaramaz çocuklara karışmayın muhakkakki zekasın dan ileri gelir yani oğlunuz çok zeki bir çocuk...... bunun yanında psikolojik danışmanlık mezunuyum kendi mesleğimi icra etmesem de size bir kaç tavsiyede bulunabilirim

1 .yaramaz çocuklara 6 yaşına kadar karışılmaması gerekir bu sorunlar 6 yaşından sonrada devam eder se bir psikologa başvurun...

2.aile tutumu çok önemlidir eğer siz yaramazlık yaptığında müdahale etmiyorsanız... ebeveynlerin tutumlarını değiştirmesi gerekir

3.herzaman yaramazlık yaptığında iki seçenek sunun böyle yaparsan bu cezayı alırsın diyin ve mutlaka uygulayın bu uzun süren bir tedavi sürecidir hemen vazgeçmeyin

şimdilik bu kadar daha sonra tekrar bir sorun olursa yardım etmeye çalışırım elimden geldiğince.....

• 0
Guest Îکє†

hiperaktif belli ki, dert etmeyin... ama bir pedagoga gitmelisiniz, o size yön verir

• 0

canım bazı çocuklar hiperaktif olur ben sana sakin olmanı tavsiye ederim..anne olmak kolay değil uğraşacaksın işte, büyüdükçe farklı farklı hallere girerler düzeleceğini düşünüyorum .. oğluna kardeş yap eğer ikinci çocuk düşünüyorsan tam zamanı..

• Like 1

• 0

Bende üc oglan annesiyim,ama malesef her cocuguma ayni terbiyeyi vermeye calistigim halde hepside benden farkli farkli aldilar.ücüde degisik yapida,,ama bir cocugu disiplin ederken belirli mutlak kurallar vardir,icinde kücük ayrintilarin oldugu ve dikkate almadigimiz bazi kurallar..o yüzden size tavsiyem sabiha paktuna keskinin kitabini alin,onu takip edip dediklerini uygulayin,,bende en kücük ogluma uyguladim bazi yöntemlerini,,sonuc mükemmel..bu doktor bir dahi,cocugun icini okuyor,,keske ilk oglumu büyütürkende 20 sene evvel varligindan haberim olsaydi:(

• 0

yanı en mantıklısı bır pedagog çare yol gösterebılır bız ne dıyebılırız gercı cocukları uysallastırmak ıcın dualarda var bende mesela 10 yasıma kadar sınıftakı erkek ögrencılerı mahalledekı yasıtlarım hatta yasıt ustlerımı bıle döverdım erkek gıbıydım annem sureklı şikayet alırdı okuldan mahalleden ama ben ondan sonra bır hanımlastım:Dbutun mahalle parmakla gösterırdı yanı zamanla duzelıyorlar ama anneler cok cekıyor halıyle duzelır ınsallah gecıcı bunlar bence sız bıran önce bır uzmana danısın allah yardımcın olsun

• Like 1

• 0

Cocuga 6yasina kadar karisilmamasi bana pek mantikli gelmiyor,tabiki cocuklar belli bir yastan sonra düzeliyor ama ben yinede hem kendi cocugum hemde baska cocugun güvenligi acisindan karismamazlik yapmazdim..benim ortanca oglum hiperaktivti,,asla baska bir cocuga bir kere bile vurmadi,ama hep kendine zarar vericek seyler yapardi,,ama baska bir cocugun yaramazligi yüzünden oglum nerdeyse bir gözünü kaybediyordu,ve su an gözü yüzde yirmi görebiliyor..yani diyecegim sey kendine ve baska cocuklara zarar vermemesi acisindan kesinlikle yardim almalisin..cünkü son pismanlik fayda etmez

• 0

arkadaslar yorumlarınız için cok tesskler.içime su serptiniz.bi dr dan yardım almayı bende cok istiyorum. bebeğim3 sabiha paktunanın hangi kitabını aldın acaba.

• 0

Pediatrist - Pediatrik Nörolog

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin

Sabiha Paktuna Keskin; Pediatrist, Pediatrik Nörolog, Profesör Doktor, Yazar.

1955 yılında Tekirdağ'da doğdu. Tekirdağ Namık Kemal Ortaokulu'nun ardından, 1974 yılında Robert Kolej'den mezun oldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 1980'de lisansını, 1986'da pediatri asistanlığını, 1995'te ise doçentliğini tamamladı.

Fulbright ve TÜBİTAK bursları ile ödüllendirildi. Stanford ve Rochester Üniversitesi'nde okuma hakkı kazanmış olmasına rağmen, eğitimine Türkiye'de devam etti. International Autism Research Center'da otistik çocukların davranışlarını inceledi.

Eğitiminin ardından annelere yönelik "Her Şey Çocuklar İçin" serisini hazırladı. Serinin ilk kitabı "Düşe Kalka Çocuk"ta çocukların gelişim aşamalarını özetledi. İkinci kitabı ile "Davranışlara Söz Geçirmek", uygulamalı davranış analizini özetledi..

--- Sonraki mesaj ---

sanırım bu uzmandan behsettı o kardesımız