Jump to content
Guest charmed

Esmaül Hüsna İle İlgili Tüm Celp Muhabbet Uygulamaları Paylaşım Alanı

Recommended Posts

Guest cru

Ben dileklerin olması, kısmet ve rızık için tesbih adedinin günde 129 olduğunu biliyordum ama bir kaynakta da aşağıdaki şekilde belirtilmiş.

Hali değişen, fakir, garip, kimsesiz, hasta olan bir kimse abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra "Yâ Lâtif" ismini 100 kere okuyup Allah'tan hacet dilerse, ihtiyacının giderilmesini isterse Allah'da onun ihtiyacını giderir. (6)

Lâtif : Lütfedici, gizliyi bilen.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

O, yarattığını bilmez mi? O, Latif'tir; Habir'dir. (1)

"Gözler O'nu idrak edemez; O ise bütün gözleri idrak eder. O, latif olandır, haberdar olandır." (2)

"Allah kullarına lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O kuvvetlidir, güçlüdür." (3)

* Allah kullarına karşı lütuf sahibidir. Kulluğunu bilen, vazifesini doğru yapan kullarına çok lütufkârdır. Onları çeşitli lütuflarla öyle mutlu kılar ki akıllar onu kavramaktan acizdir. Her dilediğini bir şekilde rızıklandırır. Kullarından her birini büyük hikmeti içeren "dilemesi"ne göre bir çeşit lütuf ile seçkin kılar. Ve öyle güçlü, öyle azizdir ki her şeye ve herkese karşı dilediği gibi iradesini uygulamaya, vaadini yerine getirmeye kadir ve hiçbir sebep ve şekilde mağlup edilmez, her yönden galiptir. Onun için dinini doğru tutan kullarını o korkunç "saat" geldiği zaman perişan etmez, kuvvet ve izzetiyle türlü lütuflarından nasiplendirir. (4)

* O lutuf sahibi ve her şeyden haberdardır. Ve lutuf sahibi ve her şeyden haberdar olan ancak odur. İdrakin nuru gibi her lutuf O'nundur. Her şeyi bilen, her doğru haberi veren ancak odur. Bundan dolayı hem O'nu dürbünlerle, teleskoplarla aramaya kalkmamalı, hem de gözler görmüyor diye, gözlerden, gönüllerden uzak, ihtiyaçlardan, dileklerden, doğru doğru haberdar olmaz sanıp da O'ndan dönmemeli, eğri yollara sapmamalıdır. O lutuf sahibi ve her şeyden haberdar olan en görmeyen gözleri görür, en gizli, en duyulmaz sanılan şeylerden, gönüllerin hiç kimselere açılamayan sırlarından ve eğilimlerinden haberdardır. O, onlara kendilerinden yakındır. O'na ibadet etmek ve işleri ısmarlamak için şart, O'nu görmek değil, O'nun görmesi, lutuf sahibi ve her şeyden haberdar olması ve O'na ihlas ve tevhid ile zât ve sıfatlarına, fiilerine ve lutuflarına iman edilmesidir. (5)

* Kur'an-ı Kerim'de 7 yerde Yüce Allah kendini Latif olarak vasıflandırmıştır.

Kaynaklar:

1) Mülk Suresi, 14

2) Enam Suresi, 103

3) Şûra, 19

4) Elmalı Tefsiri, Şura Süresi, 19

5) Elmalı Tefsiri, Enam, 103

6) Miftahü'l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı Bölümü) Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001

Guest cru

yani sizin verdiğiniz örneği ele alırsak rahman ve hasan ismini aşağıdaki gibi yanyana harf harf yazacağız öyle mi? اشسشى (Hasan) şeklinde değil. peki aşağıdaki 11'li örneğin (senin verdiğin Hasan ve Rahman -ve yok tabi-) alt dizilimini açabilir misin? Kafam karıştı benim biraz 9_9

ا ى ش ة ا ش ق ى ش س ش ا

--------------------

teksir etme yöntimini yani 9_9 ben biraz daha dikkatli okusam iyi olacak sanırım :)

Guest
paylaşımın için saol nurhayat sadece Ya Latif i zikretsek günde 1000kez altta belirttigin dua ile birlikte okununca mı etkisi oluyor onu anlayamadım?

dikkatli okursan sabah 1000 akşam 1000 olmak üzere gnde 2000 kez alttaki dua salavatı şerifedir... ve manası tamamen allahtan sevgili peygamberimiz hürmetine lutuflarını talep etmektedir ve çok derin manaya sahiptir...etki konusuna gelince hem etkiyi kuvvetlendirir hem çabuklaştırır...yani o omazza etkissi yine olur zikrin bence kesinlikle okunmalı ama...

--------------------

Ben dileklerin olması, kısmet ve rızık için tesbih adedinin günde 129 olduğunu biliyordum ama bir kaynakta da aşağıdaki şekilde belirtilmiş.

Hali değişen, fakir, garip, kimsesiz, hasta olan bir kimse abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra "Yâ Lâtif" ismini 100 kere okuyup Allah'tan hacet dilerse, ihtiyacının giderilmesini isterse Allah'da onun ihtiyacını giderir. (6)

evt ya latifin ebced deki karşılığı 129 dur adedin fazla olması neticeye daha çabuk ulaşmak ve tesiri arttırmak içindir...verdin diğer bilgiler içinde teşekkürler belki bu ismin yüceliği akkında fikir ahibi olmamıza yardımcı olur...

Guest nazende

sabah 1000

aksam ayrimi 1000

olacak anlamadim yazarmisin

Guest
sabah 1000

aksam ayrimi 1000

olacak anlamadim yazarmisin

anlaşılmıcak bişey yazdımı sanmıyorum sabah 1000 akşam 1000 günde 2000

Guest KANREVAN

ben basladım ancak o duayı okumamaıstım henuz bır hafta falan oldu ne yalan solıyım ole hergunde okuyamadım baska zıkırlerım dualrımda vardı ama cok ınanarak basladım bır haftada 3 ıs fırsatı yakaladım ALLAH paylasandan razı olsun

Guest
ben basladım ancak o duayı okumamaıstım henuz bır hafta falan oldu ne yalan solıyım ole hergunde okuyamadım baska zıkırlerım dualrımda vardı ama cok ınanarak basladım bır haftada 3 ıs fırsatı yakaladım ALLAH paylasandan razı olsun

çok sevindim senin iççin hayırlı olsun bunu sadece iş için de düşünmeyin her isteğinizin olmasını salıcak bir uygulamadır bu arkadaşlar teşekkürler...

Guest orgeneral

dediğiniz gibi zikirler beyinde anlamı ölçüsünde bir açılıma sebep olurlar.örneğin mürid sıfatını günde 3600 defa zikredersenizz iradeniz gelişecektir.bunu yanında kuddüs ismini 3600 zikrederseniz kötü huylarınızdan arınırsınız.fettah ismini zikrederseniz maneviyetınız genişler ve bazı sırlara vakıf olursunuz.konu için çok teşekkürler...

Guest
dediğiniz gibi zikirler beyinde anlamı ölçüsünde bir açılıma sebep olurlar.örneğin mürid sıfatını günde 3600 defa zikredersenizz iradeniz gelişecektir.bunu yanında kuddüs ismini 3600 zikrederseniz kötü huylarınızdan arınırsınız.fettah ismini zikrederseniz maneviyetınız genişler ve bazı sırlara vakıf olursunuz.konu için çok teşekkürler...

bunlar için konu aç istersen burda gze çarpmayabilir

Guest töngel28

arkadaslar

nacizane sizlere bir tavsiyede bulunacam ükalalik saymazsaniz.

burda zikredilen bütün lafizlarALLAH.c.c.un güzel isimlerinden bir kaci

yani büyük ve güclü isimler.

hayatinda daha önce böyle zikir yapmayan insanin birden bire günde 1000-2000-defa zikir cekmesi manevi bünyeye birden yüklenmek demekki simdi bu kadar agir zikir cekip bizaman sonra birakirsaniz cezasini cekersiniz manevi yönden,benden söylemek.

günde bin ikibin degilde yüz ikiyüz gibi baslarsaniz daha sonra yavas yavas artirirsaniz belki zararini görmez dahada güzel olur.

nasil hasta olan insana bir senelik ilaci bir seferde verirsen hasta ölür.

mesele doz ayarini yapabilmekte.

saygilar...