Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

[LINUX] Kernel do_mremap Yerel Yetki Yükseltme Açığı

Recommended Posts

Guest

Konu: Linux

2.4 ve 2.6 serisi Linux kernel bellek yönetim kodundaki mremap(2) sistem çağrısında, yerel kullanıcıların yetkilerini yükseltmek amacıyla kullanabilecekleri bir güvenlik açığı bulundu.

 

Paul Starzetz, 2.4 ve 2.6 serisi Linux çekirdeğinin bellek yönetim kodundaki mremap(2) sistem çağrısında sınır değerlerin yanlış kontrol edilmesi nedeniyle meydana gelen kritik bir güvenlik açığı buldu.

 

mremap(2) sistem çağrısı kullanıcı programların çekirdekteki bellek yönetim sistemine erişerek, kendi bellek sanal adreslerini düzenlemeleri için kullanılır. Bulunan açık, mremap kodunun, belirli durumlarda geçersiz (sıfır uzunlukta) bir sanal bellek bölgesi yaratmasına yok açıyor. Bu geçersiz bellek bölgesi, çekirdeğin diğer kısımlarındaki bellek yönetim parçalarının çalışmasını etkiliyor. mremap(2) çağrısını kullanmak için özel bir yetki gerekmediği için, bu açığı doğru şekilde kullanan kötü niyetki programların çekirdek seviyesinde kod çalıştırmaları ve yetkilerini yükseltmeleri mümkün olabiliyor.

 

Bütün kullanıcıların en kısa zamanda bu açıktan etkilenmeyen bir çekirdek sürümüne geçmeleri tavsiye ediliyor. 2.4 serisi çekirdeklerde 2.4.24 ve 2.6 serisinde 2.6.1 ve üzeri çekirdek sürümleri bu açıktan etkilenmiyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...