Jump to content
Zennur

Noel...

Recommended Posts

Guest SECİL.

Bir milletin kültürü gitmiş yok olmuş kimin umurun da..!

Hristyan'ın yılbaşı takvimini kullan,Noel simgelerini kullan sonra lafa gelince Türklüğü,Müslümanlığı kimseye bırakma :)

Müslümanlık takvim ile ölçülmüyor. Sözünü ettiğiniz devrim bir Atatürk devrimidir ve 26 Aralık 1925 yılında yürürlüğe girmiştir. Hristiyan takvimi diyerek aşağıladığınız takvim devrimini, Türkiye'yi sizin tabiriniz ile hristiyanlardan kurtarmış birisinin yaptığını anımsatırım...

Ya konu okunmuyor ya da halâ Hz İsa'nın doğumu olarak kutlanan bayramın 25 Aralık olduğunu,yıl başının ise tamamen farklı,ne hristiyanlara ne müslümanlara ne de yahudilere has bişey olmadığını ve sadece yıl başı olarak tüm dünyada kutlandığını anlatamadık...

Daha neyin ne olduğunu kavrayamamış olupta dini duyguları yıl başında saçma sapan bir paranoyak yüzünden depreşip milleti cihada çağıran tiplere ayrıca sinir oluyorum...

tüm dünyada kutlanması bunun doğru bişey olduğunu göstermez:)

videoda anlatılmak istenen yada benim anladığım eskiden şeytan putu için yapılan

kutlamaların bugüne yılbaşı kutlaması olarak aktarılması..

bunların dışında insanlara ne yapılmaya çalışıldığı ile ilgili teorilerimde var..

Guest Beray.

Her sene sonunda hep aynı polemikler...:derisive:

Bende aşırı dincilere göre noel bana göre yılbaşı( çünkü 31 Aralık:) ) harika bir şekilde kutlayacağım...

Hatta babaannem sağlığında saat 00:00 a gelince kapının önünde nar parçalardı bir yıl boyunca evimizden bereket eksik olmasın diye....:whistling:

Her sene sonunda hep aynı polemikler...:derisive:

Bende aşırı dincilere göre noel bana göre yılbaşı( çünkü 31 Aralık:) ) harika bir şekilde kutlayacağım...

Hatta babaannem sağlığında saat 00:00 a gelince kapının önünde nar parçalardı bir yıl boyunca evimizden bereket eksik olmasın diye....:whistling:

aşırı dinci derken neyi kastettin acaba beray..veya dinin aşırısının dozunu neye hangi kriterlere göre göre belirliyorsun..

yılbaşı kutlaması yapmak istersen yapabilirsin tabii kendince haklı nedenlere dayanarak ama şimdi bunun içine ''aşırı dinci'' lik gibi bir terimi katman da biraz abes olmuş doğrusu...dinin dozunu ne senin nede benim belirleme şansımızın ve hakkımızın olduğunu düşünmüyorum ben.

birde gelelim noele hiç yılbaşı programlarını seyrettinmi bilmem özellikle haber babında olanları içimişler zilzurna sarhoş bırak ayakta bile duracak halde değiller yerlerde sürünen insanlar eğlence adına fitil gibi sarhoş arabasına binmiş araç kullnamaya kalkışan ve değme komedyenelere adeta taş çıkartan şarlatanlar,eğlence adına insanlığı bile utandıran rezaletler yani noel veya hz.isanın doğum günü böylemi kutlanması gerekiyor acaba beray sence....bir sor istersen kendine bütün bu isa adına yaşanan rezaletlerin acaba kaçta kaçını yaşamıştır yaşatmıştır veya yaşanmasını istemiştir acaba isa hiç düşündünmü....isa a.s. bu şekildemi yaşamış yılbaşılarını kaç sefer böyle eğlence rezaletleri yaşamış veya yaşatmış dersin...bir bak istersen peygamberimizin kutlu doğum haftası kutlamalarına kaç tane sarhoş kaç tane eğlence adına kendini kaybetmiş bulacaksın isa peygamberde bizim kutlu doğum haftasında bizim yaptıklarımızın bir benzerini yaşamış olmasın sakın...

eğlenme aşırıya kaçmadan yeme içme kimbilir evde tombala oynam v.s. olabilir belki ama ben televizyonlara o eğlence adına yaşanan rezaletlere baktıkça iyiki orada değilim iyiki ben yokum der halime şükrederim doğrusu..

aşırı dincilik olmaz dini görevlerini biraz daha fazlasıyla yapmaya çalışan dindarlarımız olur kimsede ona aşırı dinci filan yakıştırması yapamaz zira aşırı dinciliğin iz düşümüde aşırı dinsizliktir ve kimse çıkıpta burada kimseyi aşırı dinsizlikle suçlamaz öyle değilmi....

Guest Îکє†

2011 muhteşem bi yıldı benim için 2012 de öle olacak buna inanıyorum, gayette keyifle kutlıcam bu olayı, bazı kesimler halaaaaaaa inatla ısrarla hıristiyan adeti desin, bu onların kendi anlayışlarının sorunudur, hiiiiiç takmadım bu saatten sonra da takmaya niyetim yok... elhamdülillah müslümanım ama yeni yılımı da güzelce kutlarım alırım sevdiklerime hediyeler dağıtırım yer içer eğlenir iyi dileklerde dualarda bulunurum...

Berayın yorumuna da kesinlikle katılıyorum her yıl aynı muhabbet, aynı saçma sapan polemikler, noluyo sanki bu beni vazmı geçiriyor, yooooo gülüp geçiyorum... bu beni daha mı az müslüman yapıyo, yooooo buna ancak allah karar verir

uzun lafın kısası artık iice baydı... boşa açıyorsunuz ki bu konuları, bu düşüncede olanlar zaten bu düşüncededir ha olmayanlar da değildir, bu konuları okuyunca kutlayanlar da vazmı geçecek kutlamaktan sanıyorsunuz, geçiniz efendim geçiniz...

Yılbaşı akşamı bu zilzurna sarhoşların hallerini büyük bir zevkle seyredecem...belki bu yılbaşı kutlamalarında yılbaşı eğlencelerinden daha eğlenceli gelecek bana,sonrada iyikide alkol kullanmadığım için halime şükredecem ve isa A.S. bu gecesi için ali imran suresini okuyacam ve isa a.s. hediye edecem ve yatacam....

ne diyor cübbeli hoca...''merhumu nasıl bilirdiniz...?..ee hiç görmedikki islami halini nasıl bilelim''....ne güzel bir söz...

ilginç bir özenti...

birileri yılbaşı kutlaması oluşturmasaydı kim kutlardı bu şekilde..

Yeni yılı hoş bir şekilde karşılamanın Hrıstiyan inancıyla alakası yoktur,onların bayramı 24 Aralıktır noellerini kutlarlar,biz yeni yılı karşılıyoruz niye her şeyi aldatmacayla karıştıranlar var anlamıyorum.

Guest Îکє†
Yılbaşı akşamı bu zilzurna sarhoşların hallerini büyük bir zevkle seyredecem...belki bu yılbaşı kutlamalarında yılbaşı eğlencelerinden daha eğlenceli gelecek bana,sonrada iyikide alkol kullanmadığım için halime şükredecem ve isa A.S. bu gecesi için ali imran suresini okuyacam ve isa a.s. hediye edecem ve yatacam....

ne diyor cübbeli hoca...''merhumu nasıl bilirdiniz...?..ee hiç görmedikki islami halini nasıl bilelim''....ne güzel bir söz...

hz. isaya dua edeceksen bu cumartesi etmelisin, yılbaşı gecesi edersen geç kalmış olacaksın, onun doğumgünü 24 aralık

:D

yazmadan geçemiyeceğim yani,karışmayayım dedim ama :D

ya nedir tartıştığınız işte ben buna kızıyorum.ya arkadaş açılmış bir konu noel adına.kalkıyorsunuz bunu yılbaşıyla bağdaştırıyorsunuz.yahu ne alakası var.bizim değil bizim değil diye tartışıyorsunuz..yahu tabiki bizim değil,biz kutlamayız noeli.yılbaşını kutlarız,eğleniriz,mısır patlatır kola içeriz vs.yeni bir yıl geliyor diye.yılbaşı yabancılara has bir gün değil.onlarda aynı yenibir yılın gelişini kutluyor tıpkı bizim gibi....

çoğunuzun bildiği gibi,eşim yabancı...işimiz gereği de personelimiz ağırlıkta yabancı uyrukludur.(kaynak belirttim:D)

bu ayın 24'ünü 25'ine bağlayan gece onlar için kutsaldır,hz isanın doğum günüdür..bu gün genelde oruç tutarlar.oruçtan kasıtları:D sadece et yemiyecekler,süt içilmeyecek...akşamında sadece balık beyaz şarap ,haşlanmış yumurta ve taze soğan yerler..ertesi sabahındaysa,ekmek pişirirler fırında onunla birlikte kırmızı şarap içerler..bunu katolikler yapar bu tarihte.ortodoksların ki ise farklı bir tarihtir.10 gün sonra 10gün önce gibi..mönü yine aynıdır....

gelelim yılbaşına,yılbaşı onlar içinde bir yılın bitmesi ,yeni bir yılın başlaması..bu ikisi arasında fark var...biz noel kutlamayız..yılbaşına sevindirik oluruz sadece:D