Jump to content
camuro

Safer Ayı'nın İlk ve Son Çarşambası

Recommended Posts

slm arkadaşlar safer ayı bugünmü başladı. birde ben çarşamba gününe takıldım bende bu günü ugurlu bilirdim ne iş yapacaksan bu gün yap derlerdi etrafımda bugün evlenen bile var hayırlı olsun diye

14 aralik , yani yarin diye gordum internette.

Ben de carsamba gununu ugurlu bilirdim. Hatta sali gunu benim ugursuz gunumdur. Tabii boyle de dememek lazim Allah'in gunu sonucta.

arkadaşlar lütfen birisi Allah rızası için açıklasın,bu namaza ve oruca hangi gün başlanacak günü geçmeden ne olur söyleyin

bu konu 2011 de açılmış,bu sene namaz ve oruca hangi gün başlamalıyız?

Bu yazilarin asli asli astari yok, ben cok

arastirdim carsambanin ugursuz sayilmasi israilayat ve hristiyanliktan geliyor cunku İstanbul carsamba fethedildi , bu yuzden hristiyan ve yahudiler rumlar carsambayibugursuz sayar. atta avrattada ugursuzluk olmaz cunku dinimize gore cennet analarin ayaklari altindadair, Allahin halifesi insani kadin yani avrat dunyaya getirir Hayy ismi onda erkekten daha cok tecelli eder, peygamberimizin soyu kadinla devam etmistir, evdede ugursuzluk olmasincok sacmadir ki temiz bakimli ve iconde Kuran okunan evler mescid hukmundedir

Çarşamba günü zalimler, kâfirler için azab günüdür, amma mü'minler için kurtuluş günüdür. İyiliğe çalışanlar hakkında çarşamba gününün bir uğursuzluğu söz konusu değildir.

Nitekim, Ebu Hureyre (ra)’den rivayete göre Resûlullah (sav) Efendimiz:

"... Allahuteâlâ, nûru çarşamba günü yaratmıştır..." buyurmuşlardır. (Müslim, Sıfetü'l-münafikın:27, No: 2789, 4/2149)

Soruda geçenin aksine, çarşamba günleri başlanılan işlerin hayırla biteceği söylenir, hattâ bu, zayıf da olsa bir hadîs-i şerife dayandırılır. (bk. Lüknevî, Fevâid, 143)

Bu sebeple ilim ehli, derslere çarşamba günü başlamaya özen göstermişlerdir. Çünkü ilim bir nurdur. çarşamba günü, ağaç dikmek de iyi görülmüştür. Çarşamba günü, zeval vaktinden sonra duaların kabul olacağı ifade edilmiştir. Alışveriş dahil dinen meşrû her iş yapılabilir.

Dinimizde uğursuz gün yok, ama uğurlu sayılan mübarek gün ve geceler vardır. Bunlar mübarek diye, ötekilere uğursuz demek yanlış olur. Tek başına cumartesi günü oruç tutmak mekruh, bir rivayette de, tek başına cuma günü oruç tutmanın mekruh olduğu bildirilmiştir. Cuma ve cumartesi günü oruç tutmak, mekruh olduğu için, bugünlere uğursuz denmez. Bayram günleri de oruç tutmak haram olduğu için, uğursuz denmez. Allahuteâlâ uğursuz gün ve uğursuz ay yaratmamıştır. Yarattığı hiçbir şey de lüzumsuz değildir.

İslam Dini tembelliği değil, çalışmayı tavsiye etmiştir. Hatta çalışmayı ibadet derecesine yükseltmiştir.

“Allah'ın sana verdiği (bu servet) içinde ahiret yurdunu ara, dünyadan da nasibini unutma, Allah sana nasıl ihsanda bulunduysa, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuk (etmeyi) isteme, çünkü Allah bozguncuları sevmez.” (Kasas, 28/77)Selam ve dua ile...

Sorularla İslamiyet

Safer ayının (2013 için) son çarşambası yarın, gecesi ise bu gece. Bolca korunma duaları okumak gerekli

Arkadaslar bu sefer ayi ne zaman bitiyor bilen var mi

12 Ocak 2013 Cumartesi günü Safer ayının son günü

Bugünde son çarşambası oluyor...