Jump to content
 • 0
Sign in to follow this  
Guest irena

Herkesin Dikkatine

Question

Guest irena

merhaba arkadaslar bilgisi olan kisilerden rica ediyorum BENIM ISTEDIGIM erkekte HPV hastaligi olup olmadigi hangi testlerle kesin olarak anlasilir yada baska bir yöntemi varmi bu hastalikla ilgili deneyimi yada her türlü bilgisi olan varsa lütfen bizimle paylassin HPV kadinlarda rahim agzi kanserine neden olan bir hastaliktir bilinen 105 tipi varmis erken teshis edilirse kanser olma riski ortadan kaldiriliyor ama hastalik tamamen yok edilemiyormus yani tasiyici olunuyormus ve en önemlisi asiri bulasici hicbir cinsel iliski olmadanda genital bölgenin birbirine degmesi hastaligin bulasmasi icin yeterli oluyormus ama erkekler icin pek aciklama bulamadim sadece peniste sigil olunca tani konuluyormus ya yoksa olup olmadigini nasil bilicez?????... bu arada bu hastalik icin asi varmis kiz couklarina 9 yasindan 20 i küsura kadar yapiliyormus tabi hastalik bulasmadan önce bulastiysa asinin bulasan hastaliga hic etkisi olmuyormus yani cok ciddi bir hastalik asilarinin yapilmasi hayat kurtariyor kendinizi önemseyin bu asiyi arastirip vakit kaybetmeden yaptirin ve benim soruma yanit verecek kisileri sabirsizlikla bekliyorum

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
Guest kmgr_x

arkadasım bn kımya mezunu ve ssk hastanesı mıcrobıyolojı ve bıyokımya deneyımlerıme dayanarak sunu soylıyım herseyı anlatmısssn ıı guzel ama hastalıgın vırutıkalmı (yany vırustenmı) yoksa bakterıyolojıkmı (bakterıselmı) oldugunu da soyleseydın daha kolay olurdu we bukadar uzun yazmazdm eger hastalık bakterıyolojıkse ısın kolay ama bakterı cok cabuk urer onn ıcn elını kabk tutmalısn bakterılerın oldurulmesı antıbıyotıkle kolaydır ama her antıbıyotık bakterıyı oldurmez onn ıcın ıyı bı tıbbı tahlık gerek bunun ıcın cesıtlı polıklınıklerde elıza ve hemogram testı yaptırman lazım

 

hastalık vırutıkalsa ısın oldukca zor cunkı vıruslerın olumlerı bakterılere gore daha zor cunku vırus aslnda canlı dııldır sadece canlı organızmanın ıcınde canlılık gosterır canlı organızma dısındayken canlılık ozellıgı gostermez vırusler canlı bı hucrenın duvarına gelır ve ıcındekı dna yı yada rna yı hucre stoplazmasına sokar hucrelerde vıruslere karsı dırenc saglıyan antıkorlar wardır ama bnlar o cesıt hucrelere etkı olmaz cnku hucrenın o antı korları notralıze eden prteyınlerı wardır neyse bnce sn en ıısı ssk ya gıdıp eliza testı yada hemogram testı yaptır yada yapmasını soyle :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest irena

cevap verdiginiz icin tesskürler birincisi benim söyledigim HPV virüsü erkek olan kisi muayne oldu ve yüzeysel sigil olmadigi icin hastalik yok denildi bunun yani sira hücre icinde olup olmadigini belirleyen bir testin olmadiginida eklemis yani tasiyici sesiz virüs olabilirmis aciklama böyle yapildi biz yurt disindayiz buradan ssk ya yani türkiyeye gidemez ben türkiyede yada herhangi bir yerde bunu ögremek icin kesin sonuc veren bir uygulama olup olmadigiydi saniyorum burdakiler pek saglik konulariyla ilgilenmiyorlar? sizden baskada yazan olmamis zaten tekrar tesekürler..

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest YeLLoWTweTy

Kemirgen_x doqRu söyLüyo KimyaqerR :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest pyramid

virüs etkili bi hastalık.vücutta olup olmadıgını anlamak için herhangi ir testi yok.uzun süre vücutta kalabiliyor.kişinin zayıf düştügü andada ortaya çıkıyor.sadece cinsellikle bulaşmıyor.havuz,güzellik merkezleride buna ortam saglayabiliyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest kmgr_x

pyramid ARKADASIM COK YANLISM BILIYOSUN O ANLATTIGIN BAKTERIYLE ALAKALI CUNKU VUCUT ZAYIF DUSUNCE BAGISIKLILIK SISTEMIDE ZAYIFLAR VE BAKTERILER BUNU FIRSAT BILEREK COGALIR AMA VIRUSLER HERZAMAN COGALR

HASTALANDIGIMIZDA VUCUT ISIMIZIN ARTMASININ SEBEBIDE SICAK ORTAMDA BAKTERILER II UREYEMEZ VE SAYISI SABIT KALIR BIZIM VUCUDUMUZDAKI LOKOSITLER BAKTERILERI ANTIJEN YARDIMIYLA YADA ENDOSITOZ FOGOSITOZ LA ICINE ALARAK RIBOZOM ENZIMLERIYLE SINDIRIR BENDEN FARKLI BI IDDAN WARSA ACALIM PATOLOJI KITABINI BAKALIM

--------------------

Bu Arada Bi Virusun Vucuda Girdigini Anlamak Icin En Az 4 5 Ay Beklemek Lazm Cunku Virus Vicuda Girdigi An Hemen Uremez

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest pyramid

dudaklarda çıkan uçuklarda virütik etkilidir şimdi onlara damı bakteriyel diyeceksiniz.hemen hemen aynı şey burada bahsedilen

--------------------

Genital siğiller hem kadında hem de erkekte genital bölgede Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu sonucu gelişen karnıbahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bazen birkaç bölgede, bazen topluiğne başı kadar ufak, bazen de 5 cm çapına (ender durumlarda 15-20 cm. çaplı olabilir) erişebilen ağrısız kitlelerdir.

 

Ülkemizde de giderek artan sıklıkta görülen bu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonun hem erkekte hem de kadında, ancak özellikle kadında yaratması muhtemel sağlık sorunları nedeniyle her bireyin bu enfeksiyon hakkında bilgi sahibi olması ve kendisinde ya da eşinde bu enfeksiyondan şüphelendiğinde doktora başvurması gerekir...

 

HPV nedir?

 

HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve condyloma acuminatum (kondiloma aküminatum ya da kısaca kondilom) adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Çoğu virüs hastalığında olduğu gibi HPV de bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yolaçar. Bu yüzden HPV enfeksiyonu kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilir.

 

Nasıl bulaşır?

 

HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yeralır. Özellikle çok sayıda cinsel eşi olan (veya öncesinde olmuş olan) bireyler ve bu bireylerin eşlerinde yaygındır. Virüsün bulaşması başka bir bireyin enfekte bölgesinin (penis gibi) mukozalara (ağız ve vajina gibi), ya da doğal olarak nemli bölgelere (anüs gibi) temasıyla olur.

 

Nasıl belirti verir?

 

HPV bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir kuluçka devresini takiben genital bölgede ve/veya anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken kondilom (siğil) adlı kitlelerin oluşmasıyla belirti verir. Belirtiler bireysel özelliklerden oldukça etkilenir ve özellikle erkeklerde enfeksiyon tümüyle belirtisiz seyredebilir. Kadında da belirtisiz seyredebilir, ancak "belirtisiz" seyreden bu durumlarda büyüteçle (kolposkopi) yapılan ayrıntılı incelemelerde dış genital bölge, vajina ya da servikste çok ufak çaplı kitleler çoğu kadında saptanır. Özellikle kadınlarda bazı durumlarda vajina-anüs arası bölgeyi, anüsü ya da vajinayı tümüyle dolduran karnıbahar görünümlü dev kitlelere de rastlamak mümkündür. Oral (ağız yoluyla) genital seks uygulamalarında ağız mukozasında da lezyonlar ortaya çıkabilir.

 

Kadınlarda bazen HPV enfeksiyonunun tek belirtisi jinekolojik muayenede papsmear incelemesinde HPV enfeksiyonuna özgü hücresel anormallikler (koilositoz) bulunmasıdır.

 

Bulaştırıcılık özellikleri: HPV oldukça bulaşıcı bir virüstür ve genital bölgedeki lezyonların mukozalar ya da genital bölgelerle (cinsel ilişkide olduğu gibi) kısa süreli teması bile bulaşması için yeterlidir. Genital bölge mukozasının vajina yoluyla dış ortama açık olması nedeniyle özellikle erkekten kadına daha kolay bulaşır.

 

Enfeksiyonun yarattığı sağlık sorunları nelerdir?

 

Genital bölgede kondilom (siğil) oluşumuna neden olan HPV, hücrelerin içine yerleşerek hücrenin genetik yapısını etkileyebilme özelliğine sahip bir virüstür. HPV'nin çok sayıda alt tipi vardır. Bu alttiplerden bazıları hücrelere olan etkileriyle hücrelerin kendi kendine hızla ve kontrolsüzce çoğalabilen hücrelere dönüşmesine neden olmaktadır. Hücrelerin kontrolsüzce çoğalma özelliği kazanması ise hücrelerin bulunduğu dokuda kanser oluşumu riskini beraberinde getirmektedir. Serviks, vagina ve vulva kanserlerinin gelişiminde HPV'nin bu onkojen (kanser yapıcı) alttiplerinin çok önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bu etkiler uzun vadeli etkilerdir ve ancak onkojen etkiye sahip HPV alttipleri tarafından başlatılırlar.

 

.

 

Nasıl tanı konur?

 

Genital bölgedeki kitlelerin tipik görünümü tanı koymak için yeterlidir. Şüpheli durumlarda kitlelerden biopsi alınarak tanı koymak gerekebilir.

 

Genital kondilomu olan kadınların komple bir jinekolojik muayeneden geçmeleri ve bazı HPV alttiplerinin onkojen (kanser yapıcı) özelliği nedeniyle papsmear incelemesine tabi tutulmaları uygundur. Şüpheli durumlarda ileri inceleme için kolposkopi (vulva, vajina ve serviksin büyüteçle incelenmesi) ve gerekli durumlarda şüpheli bölgelerden biopsi alınması gerekebilir. Ayrıca günümüzde HPV'nin alttiplerini belirlemek ve etkenin HPV'nin onkojen alttipi olup olmadığını saptamak da mümkündür.

 

Nasıl tedavi edilir?

 

HPV enfeksiyonunun tedavisinde temel prensip nüksleri en aza indirmek için kitlelerin mümkün olduğunca temizlenmesidir. Bu amaçla virüslere etkili ilaçlar kullanılarak lokal (bölgesel) tedavi ve büyük lezyonların koterizasyon yoluyla yakılması şeklinde tedavi uygulanır.

 

Hatırda tutulması gereken nokta tedavinin yanlızca görünen lezyonları ortadan kaldırmakla sınırlı olduğudur. HPV enfeksiyonu kronik seyreder ve kitleler ortadan tümüyle kalksa da hücrelerin içinde gizli bir şekilde yaşamını sürdüren virüsler sayesinde bulaştırıcılık devam eder.

 

Korunma

 

HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan bu konuda alınan genel önlemlerin alınması HPV enfeksiyonundan korunmada tek yoldur. Ancak HPV'nin bulaştırıcılığı o kadar yüksektir ki, şüpheli ilişkilerde kondom kullanımı bile koruyamayabilmektedir. Cinsel temas esnasında erkek genital bölgesinin prezervatifle korunmayan kısımlarından kadına ya da tam tersi kadından erkeğe bulaşma söz konusu olabilir. Bu yüzden bariz kondilom lezyonları olanlarla ilişkiye girmemek çok önemlidir. alıntıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest kmgr_x

pyramid arkadasım bn 4 yıl bosunamı okudum snmı daha ıı bılıosn bızım bıyo kımya dersımıze gıren docen kımyager kadınmı bılıo sn bılıosan sn gel anlat dersı bıze alla alla ucukta vırutıkal hastalıktır banamı ogretıon bnları :@

--------------------

BAKIN ARKADASLAR IICE ANLATIYIM SIZE

 

VIRUSLERLE BAKTERILER ARASINDAKI FARK:

VİRUSLER CANLI ORGANIZMANIN ICINE GIRINCE CANLILIK OZELLIG GOSTERIRI DISARDAYKEN CANLILIK OZELLIGI GOSTERMEZ WE BOYLELIKLE 100 LERCE SENE YASAYABILIRLE

BAKTERILER TEK HUCRELI PROKARYOTIK CANLIDR ORGANIZMA ICINDEDE DISINDADA OLSA CANLIDIR VE KISA YASARLAR BAKTERILER VIRUSLERE NAZARAN HADA CABUK URERLER BOYANA BILEN BAKTERILER +GRAM BAKTERILERI DENIR BOYANAMIYANLARADA -GRAM BAKTERILERI DENIR 5 CESIT BAKTERI WARDIR

CUBUK SEKLINDE OLANLAR BACİLLUS

YUVARLAK OLANLAR COCCUS

BURGULU OLANLAR SPİRULLUM

VİRGUL OLANLAR VİBRİODUR

 

BAKTERILER ANTIBIYOTIK YADA ALLKOLLE VEYA SICAKLIK DEGISIMI pH DEGISIMI GIBI SEYLERDE OLURLER

VIRUSLERE ISE NE ANTIBIYOTIK NE ALKOL NEDE SICAKLIK ETKI EDER BNLARI SADECE pH DEGISIKLIGI OLDURUR

 

SIMDI GEELIM BAGISIKLIK SISTEMINE

 

BAGISIKLIK SISTEMIMIZ TAMAMEN KAN ILE ALAKALI CUNKU KANDA LOKOSTILER HALK DILINDEKI ADI ALYUWARLAR WARDIR BNLAR ICERI SIZAN HASTALIK YAPAN PATOLOJIK MADDELERI YOK ETMEDE GOREVLIDIR AKYUWAR OLARAK BILINEN ERITROSIT ISE HUCRELERE OKSIJEN VE KARBONDIOKSIT TASIRLAR KAN PULCUKLARI ISE TROMBOSITTIR WE YARALARN IGLESMESINE SEBEB OLUR

 

GELELIM BI BAKTERI KANIMIZA KARISTI SONUCUNU GORELIM BAKALIM

 

SIMDI BI BAKTERI YANY PATALOG ICIMIZE GIRDIGI AN KIRMIZI ALRM OLUSUR VE HEMEN LOKOSIT MIKTARI ARTTIRILIR (normal lokosıt mıktarı 1 mm3 kanda 1000 cıwarındayken bakterı gırdıgınde yaklasık olarak 3 kat artıs gosterırı)

VE LOKOSITLER BAKTERILERI OLDURMEK ICIN BAKTERININ BULUNDUGU BOLGEYE DOGRU GIDERLER BAKTERININDE ELI ARMUT TOPLAMAZ ODA UREMEKLE MESGULDUR 1 IKEN 2 2 IKEN 4 4 DEN 8 8 SEN 16 V.S HEP ARTIS GOSTERIR VE VUCUDUMUZA DAGILIR LOKOSITLER BAKTERILERI OLDURMEK ICIN YANLARINA GITTIGINDE BAKTERILER ANTIKOR URETIR BU URETILEN ANTIKOR LOKOSITLERIN OLUMUNE YOL ACAR LOKOSITLERDE BUNA KARSILIK ANTIJEN URETIR VE ANTIKORLARI ETKISIZ HALE GETIRIR ANTIKORLAR ETKISIZ HALE GELINCE LOKOSIT BAKTERIYI ICINE ALARAK (fagosıtoz) SINDIRIR

BAKTERI SAYISI ARTIS GOSTERIRSE VE LOKOSITLER SAYISI AZ OLUNCA HASTALANMA MEYDAHA GELIR HALSISLIK UYKU ISTAH KAPANMASI V.S GIBI OLAYLAR OLUR WE ATESIMIZ ARTAR ATESIMIZIN ARTMASININ SEBEBI ISE SUREKLI ARTAN BAKTERILERIN SAYISINI SABIT TUTMAKTIR CNKU BAKTERILER SICAKLIK ARTINCA SAYISI SABIT KALIR UREYEMEZ HATTA OLURLE AMA SICAKLIK ARTISININ LOKOSITLERE BI ZARARI OLMAZ BU ARADA HAZIR DEGINMISKEN ATESIMIZ CIKTIGINDADA ANNEMIZIN ATESIMIZI DUSURMEK ICIN SOGK SUYLA BANYO YAPTIRMASIDA YANLIS CNKU VUCUT ISIMIZI DUSUREREK BAKTERILERIN TEKRAR UREMESINE DENEN OLR BU OLAYYI SAKIN YAPMAYIN DOKTORA GIDEREK DOKTOR SIZE INE YAPINCA BU OLAYI GERCEKLESTIRMENIZ DOGRU.

 

 

 

BAGISIKLIK SISTEMI DURUMU BAKTERILERDE BOYLEYKEN VIRUSLERDE TAMAMEN FARKLIDIR CNKU VIRUSLERIN HASTALIK YAPMASI ICIN VUCUDUMUZDAN ICERI GIRMESINE GEREK YOKTUR

 

VIRUSLERE KARSI BAGISIKLIK SISTEMINIDE DERIDEKI HUCRELERIMIZIN SAYESINDE ELDE EDERIZ ILK OLARAK VIRUS DERIMIZN USTUNE YAPISIR ARTINDAN PROTEYN KILIFLI KAPSULUNUN ICINDEKI DNA YADA RNA SINI HUCRE ICINE ENJEKTE ETMEK ICIN KENDI YAPISNDA BULUNAN KIMYASAL MADDEYI KULLANARAK HUCRE ZARINI DELER HUCRE ZARINI DELDIGI AN HUCRE TETIKLEMEYE GECEREK YAN HUCRELERI UYARIR YAN HUCRELERDE VIRUSE KARSI ONLEMINI ALIR VE VIRUSUN HUCRE DUWARINI DELMEYI BASARAN KIMYASAL MADDEYE KARSILIK BASKA BI MADDE URETIR VIRUS HUCRE DUWARINI DELDIKTEN SONRA DNA SINI YADA RNA SINI ENJEKTE ETTIKTEN SONRA DNA YADA RNA COGALARAK HUCRENIN KONTROLUNU ELE GECIRIR HE HUCRE ICI ORGANELLERI KENDI LEHINE KULLANARAK KENDINE PROTEYINDEN KLIF OLUSTUR VE YENI VIRUSLER MEYDANA GETIRI VIRUS SAYISI ARTTIKCA HUCRE ICINE SIGAMAZLAR VE HUCREYI PATLATARAK DISARI CIKARLAR VE BASKA HUCRELERI OLDURMEK ICIN ONLARIN YANINA GIDERLER

 

 

 

OLAY BUNDAN IBARET ARKADASLAR 4 YIL OKUDUM AMA BILGM BNLADA SINIRLI DIIL DETAYLI BILGI ISTEYAN ARKDASLARIM BNLE IRTIBATA GECEBILIRLER

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest pyramid

dikkatli okursan yazdıklarımı virütik bir hastalıktır ibaresini görebilirsin.hpv virütük bir hastalıktır...farklı şeylerdenmi bahsediyoruz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest kmgr_x

Yaa Arkdasim Bn Bakteriyolijik Demedimki Virutik Hastalik Tmm Ben Hem Bakterilerin Yol Actigi Hastalik We Bagisikliligi Anlattm Hemde Viruslerinkini Anlattm Baska Mrk Ettigin Konu Warsa Sor Yada Baska Fikrin Warsa

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Guest pyramid

yok sagol açıklamaların için sayende 14 yıllık saglık bilgilerimi yeniledim.:)eskimişlerdi nede olsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...