Jump to content
  • 0
Faste

Aklım Takıldı

Question

Topraktan mı yaratıldık....kan pıhtısından mı?:wacko:

• Like 1

19 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Guest kemtamin

hamurumuz topraktır.ancak madde aleminde sebep kılınmak için biz sizi bir ''nutfe'den yarattık diye geçer.

• 0

İnsanlığın atası olan ilk insan hz Adem as topraktan yaratıldı..Neslin devamı insanın yaratılış evrelerinde açılkanıyor...

Bu arada ayet buldum onu da yazıyım...

Kur'an-ı Kerim, insanın muhtelif yaratılış devrelerinden bahseder. Bunu ana hatlarıyla ikiye ayırmak mümkündür. Birisi; ilk insan Hz. Adem (as)'ın, ikincisi de diğer insanların yaratılmasıdır. Bu farklı yaratılışlara bazen ayrı ayrı ayetlerde, bazen de aynı ayette dikkat çekilir. Nitekim Mü'minun suresinde;

"Andolsun biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir hülasadan yarattık. Sonra onu (Hz. Adem'in nesli olan) insanı sarp ve metin bir karargahta (rahimde) bir nutfe (zigot) yaptık. Sonra o nutfeyi alaka (yapışan şey) haline getirdik, derken o alakayı mudga (bir çiğnem et) yaptık, o bir çiğnem eti kemik(lere) çevirdik (ve) o kemiklere de et (kaslar) giydirdik. Sonra onu başka yaratılışla inşa ettik (can verdik, konuşma verdik)..." (Mü'minun, 12-14).

Şu Ayet-i Kerimede de yaratılışın bütün safhalarına işaret edilir: "Ey insanlar, eğer öldükten sonra dirilmek hususunda herhangi bir şüphe içinde iseniz şu muhakkaktır ki biz sizi (aslınızı) topraktan, sonra (onun neslini) insan suyundan (spermadan) sonra alaka (yapışan şey)'dan daha sonra da hilkati belli belirsiz bir çiğnem etten yarattık (ve bunları) size (kudretimizin kemalini) apaçık gösterelim diye (yaptık) sizi dileyeceğimiz muayyen bir vakte kadar rahimlerde tutuyoruz, sonra sizi bir çocuk olarak çıkarıyoruz." (Hacc, 5).

• 0

bu konuyu çok tartıştım çok araştırdım ama sanırım en anlaşılır olanı bu ayet...teşekkürler:) (sana da kemtamin)

Şu Ayet-i Kerimede de yaratılışın bütün safhalarına işaret edilir: "Ey insanlar, eğer öldükten sonra dirilmek hususunda herhangi bir şüphe içinde iseniz şu muhakkaktır ki biz sizi (aslınızı) topraktan, sonra (onun neslini) insan suyundan (spermadan) sonra alaka (yapışan şey)'dan daha sonra da hilkati belli belirsiz bir çiğnem etten yarattık (ve bunları) size (kudretimizin kemalini) apaçık gösterelim diye (yaptık) sizi dileyeceğimiz muayyen bir vakte kadar rahimlerde tutuyoruz, sonra sizi bir çocuk olarak çıkarıyoruz." (Hacc, 5).

• Like 1

• 0

diğer dinlerden ve islamiyetten haberdar dahi olamayacak ilkel bir kabilede yaşıyor olsaydık ahirette akıbetimiz ne olurdu? bu defa da, hakikati arayıp bulmadığımız için mi sorgulanırdık yoksa akli dengesi olmayanlar gibi hiçbir sorumluluğumuz olmaz mıydı?

• 0

islam dinini duymamış ise sadece toprak olur.cübbeli hoca demiş ti bir yerde sorgu sual yokmuş efem.

• 0
islam dinini duymamış ise sadece toprak olur.cübbeli hoca demiş ti bir yerde sorgu sual yokmuş efem.

ama bu durum bizlere haksızlık....medeni olduk günahkar olduk misali...ahireti düşününce herkes onların yerinde olmayı ister...yanlış mıyım efem :cool:

• 0
Guest kemtamin
ama bu durum bizlere haksızlık....medeni olduk günahkar olduk misali...ahireti düşününce herkes onların yerinde olmayı ister...yanlış mıyım efem :cool:

yanlışsın faste:) sana kainatlar açılmışiRabbim gül cemalini gösterecek..sense hesap vermemek uğruna bunu reddetmek istiyorsun,o kimselere hesap yoksa emin ol ödül de yoktur;);)

• 0

müslüman olmak bir şereftir Rabbimin sunduğu nimettir..kuluz günahımız olur lakin cehennemde bir ömür boyu kalmayacağız az biraz kömür olup çıkarız..Allahım hiç koymasın cehenneme ve tamu ateşi ile yakmasın inşallah daim merhamet etsin bizlere nazar ile baksın..

• 0
yanlışsın faste:) sana kainatlar açılmışiRabbim gül cemalini gösterecek..sense hesap vermemek uğruna bunu reddetmek istiyorsun,o kimselere hesap yoksa emin ol ödül de yoktur;);)

fekat kemta ben çok günahkarım...kötü niyetle olmasa da günah işliyorum...nasıl mı al sana bir örnek...'' avatrındaki adam çok gıcık '' diye düşündüm doğruya doğru..ama bilmiyorum o kimdir...belki Allah katında makbul biridir...dolayısıyla al bana bir günah daha, hal böyle olunca korkarım,korkunca da ödülden ziyade ceza almamanın yollarını ararım...ne yaparsın işe:)

• 0
Guest kemtamin
fekat kemta ben çok günahkarım...kötü niyetle olmasa da günah işliyorum...nasıl mı al sana bir örnek...'' avatrındaki adam çok gıcık '' diye düşündüm doğruya doğru..ama bilmiyorum o kimdir...belki Allah katında makbul biridir...dolayısıyla al bana bir günah daha, hal böyle olunca korkarım,korkunca da ödülden ziyade ceza almamanın yollarını ararım...ne yaparsın işe:)

bunlar şeytan vesvesesi ama fastecim.sen tövbe et ve nesfini terbiye için Rabbime dua et.zaten imtihan dünyası günah işlememek için ya melek olacaz ya peygamber ki ikisi de mümkün değil.bu arada o adam hasan mezarcı.fıkrasına gülünmeyen adam yaz google a:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:bi ara kendini mesih falan zannediyordu:rofl::rofl::rofl: