Jump to content
güley

Gelin-Kaynana Problemiyle Baş Etme Yöntemleri

Recommended Posts

Gelin-kaynana problemiyle baş etme yöntemleri

 

İşte bu duygu biraz abartılmaya başlandığında gelin-kaynana çatışması yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Tabii bu durum her zaman böyle olmaz.

Bazı kaynanalar vardır gelinleri için yemekler yapar, hediyeler alır, aldığı kararları sonuna kadar destekler, kızlarından ayırt etmezler. Bazıları da gelinleri ne yaparsa yapsın yanlış olduğunu, doğru düzgün çocuk bakamadıklarını, yemek yapamadıklarını, eşlerine gereken özeni gösteremediklerini düşünür ve oğullarını da bu şekilde etkilemeye çalışırlar.

Gün geçtikçe çocuklaşan yaşlı insanları değiştirmek pek de mümkün olmadığı için bizim onlarla iyi geçinmeyi öğrenmemiz ve hayatlarımızı altüst etmelerine izin vermememiz gerekir.

İşte size kaynananızla iyi geçinmeniz için altın kurallar...

 

Eşinizle sıkıntılarınızı paylaşın

 

Eğer kaynananızla aranızda çözemediğiniz sorunlarınız varsa ve eşiniz sizin neler hissettiğinizi anlamazsa annesini sevmediğinizi, istemediğinizi ve sebepsizce sorun çıkarttığınızı düşünebilir. Onunla düşüncelerinizi ve yaşadıklarınızı paylaşın ama unutmayın konuştuğunuz kişi eşinizin annesi. Ona duygularınızı anlatırken annesini aşağılamak yerine olayları daha sakin ve açıklayıcı şekilde ele alın. Örneğin eşinizin annesi sizi bilinçli bir şekilde misafirlerinizin önünde küçük düşürdü ve zor anlar yaşamanıza neden oldu. Bunu eşinize anlatırken "Annen çok kötü kalpli, ondan nefret ediyorum, yüzünü görmek istemiyorum, bizden uzak dursun, mutsuz olmamızı istiyor." yerine kabalaşmadan ve onu incitmeden duygularınızı aktarmaya çalışın.

Empati kurun

 

Eşinize, kendi anneniz hakkında neler düşündüğünü sorun. Eğer her ikinizde duygu ve düşüncelerinizi paylaşırsanız birbirinize karşı daha dürüst bir şekilde fikirlerinizi söylersiniz. Onun da sizin annenizin bazı hareketlerinden hoşlanmadığını bu konuşma içinde öğrenirseniz, eşinizin ne kadar sabırlı ve bir o kadar da iyi bir oyuncu olduğunu fark edebilirsiniz. Aile içinde duygularınızı bu şekilde saklamak bazen olayları büyütmemek adına iyi olabiliyor.

Kibar olun

 

Ona biraz zaman tanıyın. Onun her normal insan gibi problemlerinin olabileceğini, yaşadığı olayların bir yansıması olarak bu şekilde aksi davranabileceğini göz önünde bulundurun. Emin olun siz ne kadar kibar ve anlayışlı olursanız her şey size pozitif olarak dönecektir. Onların yaşlandıkça çocuklaştığını da aklınızın bir ucunda tutun. Göreceksiniz bu dip not onunla olan ilişkinizdeki kızgınlıkları en az düzeyde yaşamanızı sağlayacaktır.

Onu tanımaya çalışın

 

Onunla kaliteli vakit geçirmeye ve onu daha yakından tanımaya çalışın. Size karşı tavırlarına, yaptığı davranışlara sinirlenip ve hatta bunu onunla konuşmadan doğrudan eşinize şikâyet etmeyin. Onunla ilgili sıkıntılarınızı direk ona aktarın ve ne kadar üzüldüğünüzü belli edin. Neden bu şekilde davrandığını, sorunlarını, üzüntülerini konuşmaya ve anlamaya çalışın.

Hediye verin

 

Tüm kadınlar hediye almayı çok sever. Doğum günlerinde, yılbaşlarında, yıldönümlerinde, anneler gününde... Belki de kaynananızla yaşadığınız sıkıntılardan, ona aldığınız bir hediye sayesinde kurtulacaksınız. Örneğin ona doğum gününde eşinizle birlikte aldığınız hediye haricinde, gerçekten ihtiyacı olan çok özel bir hediye alırsanız kendini özel ve değerli hissedecek ve sizin ona gerçekten değer verdiğinizi düşünecektir.

Sabredin

 

Onun sizi sevmediği apaçık ortada, siz de onu sevmiyorsunuz bunu biliyorsunuz. Ama bu onun sizi, sizin de onu hayatınız boyunca görmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Unutmayın o sizin eşinizin annesi ve anneler herkesin hayatında önemlidir. Mesela eşiniz hafta sonu ailece onu görmeye gitmeyi istediğinde itiraz etmeyin ve öfkelenmeyin. Ziyarete gittiğinizde hafta sonunu orada geçirdiğinizden dolayı öfkelenip bunu kaynananıza yansıtırsanız sizden daha da nefret etmesine neden olursunuz.

Yapmacık olmayın

 

Asla yapmacık davranmayın. Yaşı gereği hayat deneyiminden dolayı her şeyin farkında olacaktır. Siz onu sevmediğinizden emin olduğunuz halde onu seviyormuş ve aranızda hiçbir probleminiz yokmuş gibi davranırsanız şüphelenecek ve ilişkiniz daha da samimiyetsiz bir hal alacaktır.

Tavsiyeler

 

• Çocuğunuz var ve eşinizin annesi onlara her zaman kibar ve nazik davranıyorsa bırakın sizi sevmesin, bunu sorun yapmayın. Ama eğer çocuklara sizi sevmediğinden dolayı kötü davranıyorsa onları en azından bir müddet olsun görüştürmemekte fayda vardır. Eşinizle bu konuyu çok ciddi bir şekilde konuşmalısınız.

• Eğer 15 yıldan uzun bir süredir evliyseniz ve kaynananız sizi hala sevmiyorsa yapacak pek bir şey kalmamıştır. Ona kendinizi sevdirmeye çalışmayın ve bu şekilde yaşamaya alışın.

• Kaynananızın eşinizle aranıza girmesine ve mutlu ilişkinizin eşinizin annesi yüzünden zedelenmesine asla izin vermeyin. Sürekli onun hakkında eşinize söylenmeyin. Eşiniz, annesiyle ilgili konuşmaya başlarsa ya da sizden daha dikkatli davranmanızı isterse öfkelenip yeni bir tartışma ortamı yaratmaktansa kibarca ve sakince konuyu değiştirin.

• Ona savaş açmayın. Eğer öfkeyle ona "Senden nefret ediyorum, yüzüne bile görmek istemiyorum" gibi cümleler kurarsanız çok ileri gitmiş olur ve haklıyken haksız konuma düşersiniz.

• Onun hayatınızı kontrol altına almasına asla izin vermeyin. Eğer gerçekten elinizden geleni yaptığınıza inanıyorsanız ve sizden hala nefret ediyorsa yapacak bir şey yok. Onunla geçirdiğiniz süre zaten çok uzun süreler değilse önemsememeye çalışın.

• Siz onu sevmeseniz bile çocuklarınızı kesinlikle etkilemeye çalışmayın. Onlara büyük anneleri hakkında kötü şeyler söylemeyin. Hem bu durumda eşinizin de kalbini kırabilirsiniz.

 

alıntı

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

güzel bir konu olmuş,teşekkürler,k.validemle şimdilik çok iyi anlaşıyoruz,k.pederim de o da melek gibi insanlar maşallah,umarım sonuna kadar böyle gider..

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah canim kaynanam.... allah yerini cennet eylesin.... süper ötesi bir anneydi..bence tüm kaynanalar gerekli saygiyi sevgiyi gördümü gelininide kendi cocugu gibi sever. yeterki saygida kusur olmasin.

ne o beni ne ben onu kirdim.. cok sükür aram harikaydi. malesef erken gitti.:(

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

erken gittiği için böyle düşünmeyesin eminmisin:D

 

 

şaka bende kaynvalidemi severdim o da beni severdi benimkide erken gitti malesef

Share this post


Link to post
Share on other sites
erken gittiği için böyle düşünmeyesin eminmisin:D

 

 

şaka bende kaynvalidemi severdim o da beni severdi benimkide erken gitti malesef

yok yok eminim.. kiz yeni evli falan degilimki ben 15 yil, olcak. evliligime erkenciyin ben evlilikde yasima bakma sen:)

yok simdi sevmesin ( öldü ya öle derler bizde ) cok severdi ya beni..3 gelini vardi ama beni tek gecerdi:) kiz öle bir kaynana idiki.. sabahlari bizdeyse kahvalti hazirlar kapimi tiklardi zamaninda usulca girerdi kak elahatun kahvalti yapalim derdi diyom ya okadar harikaaaaaaaaaaaaaa bir anneydi . kaynana deil

Share this post


Link to post
Share on other sites

şanslıymışsınız kızlar ama işde iyileri Allah erken alıyor demek ki..benim ki bulmaca gibi kendisini çözemiyorum bir türlü,entrika dolu..:(

 

--- Sonraki mesaj ---

 

ne kadar saysanda sevsende tek taraflı yürümüyor malesef..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

haklısın tek taraflı olmuyor rabbim iyilerle karşılaştırsın

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
erken gittiği için böyle düşünmeyesin eminmisin:D

 

 

şaka bende kaynvalidemi severdim o da beni severdi benimkide erken gitti malesef

 

darısı benim başıma:rofl::rofl:

 

--- Sonraki mesaj ---

 

tecavüzcüler ve çocuklara işkence yapanlar haricinde kimsenin ölmesini istemem

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben büyük gelindim maalesef ağzımla kuş tuttum, taklalar attım, amuda kalktım yine benden kötüsü yoktu :rofl: Her işine ben koşardım sana da kıyamıyorum ama diye diye beni kullanırdı bi güzel ( çok güzel politika yapardı ) Yüzüme sen haklısın der arkamdan oğlunu üstüme salardı :D Bilirdim , duyardım bilmezden gelir yine bir aksilik yapmazdım. Bu arada terazi burcuyum 7/24 amme hizmeti sunmaktan alamam kendimi , enayilik derecesinde de müaliyimimdir :rofl: Gün içinde de sürekli birileri için bişeyler yaparken bulurum kendimi kimseye iyilik yapmıcam desemde. 15 yıl ın ardından baktım biz didiniyoruz yaşlıdır diye hürmette kusur etmiyoruz bir teşekkür yok hatta arkamdan tonla konuşma duyuyorum. Küçük gelin yan gelip yatarken parsayı topluyo. En son kocayı boşadım oldu da bitti maaşallah :rofl:

 

Koç burcu kaynanadan korusun Allah herkesi hayatta karşınıza çıkabilecek en entrikacı Hürrem sultan ı mumla aratırmış Kanuni zamanında yaşasaymış kendileri :devil:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benimde kayınvalidemle aramda sorun yoktu... küçük olarak saygımda asla kusur etmedim..Birazda en küçük gelin olmanında şansını kullandım sanırım.Yalnız o aradaki mesafeyi iyi ayar yaptım ne yalan söyleyim:) ..Ne çok samimi ne çok misafir..Yerli yerinde yapıncada sorun olmadı..Allah Rahmet Eylesin iyi insandı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...