Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Lucky

Bu Resmi Duyan Var Mı?

Recommended Posts

Guest Lucky

Bu resmi duyan var mı?

gp_260859.jpg[/img]

07.08.2008 - 17:42

NEW YORK - ABD'li bilim adamları, duyuların karıştırılması olarak adlandırılan sinestezi sendromunun yeni bir türünü keşfetti.

California Teknoloji Enstitüsü'nde okuyan bir öğrencinin bilgisayarındaki ekran koruyucuda hareket eden noktaların sesini duyduğunu bildirmesi üzerine genç üzerinde testler yapan uzmanlar, adı açıklanmayan öğrencinin bazı hareketli görsel öğelerin seslerini duyduğunu ortaya çıkardı.

Yapılan araştırmada aynı duruma 2 kişide daha rastladıklarını belirten Doktor Melissa Saenz, sinestezinin daha çok kişinin duyduğu seslerde bazı renkler görmesi olarak ortaya çıktığını, ancak bunun tam tersine ilk kez rastlandığını söyledi.

Gencin hareketli görsellerde hafif vurma ya da hışırtı gibi sesler duyduğu belirtiliyor.

(GAZETEPORT DIŞ HABERLER)

Guest BEBEGİM

çok ilginç.... sen bişey duydun mu Barnaba :)

Guest Lucky

Sen yazınca farkettim; itiraf ediyorum duydum.:rofl:

Guest BEBEGİM

orda bir burun olsaydı koku mu duycaktık . . . ?

ses duymadım bide ben....şuan burası oldukça sesli diye mi acaba ama ilerleyen saatlerde bir daha bakıcam..psikolojik olsa gerek

Guest Lucky

Bencede; işitsel bir hallüsinasyon yani varsanı.

Guest BEBEGİM
Bencede; işitsel bir hallüsinasyon yani varsanı.

:thumbsup:

Guest cassandra

hayır sinestezi bi hastalıktır.Kısaca özetlemek gerekirse duyu karmaşası.Görülen şeyleri duymak.Duyulans şeylerin kokularının alınması gibi.Basit sinestezide böyledir.Ama duyuları yani hisleri algılayan sinestezi türleri de vardır.Yani gerilimin renginin mor sıkıntının turuncu renkli görülmesi gibi.Veya müzik olarak hislerin duyulması - kokusunun alınması.Bu konuda daha çok bilgi edinmek isteyen kişiler Adam Fawer'ın empati kitabını okuyabilir.

Guest Auraile6his

BEYNİN BÜYÜLÜ OYUNU - SİNESTEZİ

Tıpta harflerin, seslerin, rakamların insanların üzerinde farklı etkiler uyandırdığı ve bunların normal dışı algılamalar olduğu kabul edilir. Sinestezi denilen algılama bozukluğunda ise kişilerin sesleri görebildiği, renkleri hissedebildiği ve şekillerin tadını alabildiği belirtilir. Sinestezi sorunu olanlar, sayıların ve harflerin renkli olduğu, müzik notalarının özel kokusu olduğu büyülü bir dünyada yaşarlar. Bunlar gerçeği, farklı duygusal algılamaları karıştırarak görürler. Onlar için E harfi, örneğin, yeşildir. R’nin tiz bir sesi vardır, 5 sayısı sarı renktir ve Sol notası çikolata tadındadır.

Amerikan Psikoloji Derneği başkanı, Berkeley Üniversitesi’nde nörolog Lynn C. Robertson, İtalyan Panorama dergisine yaptığı açıklamalarda sinesteziyi anlatırken, “Kelime anlamı duyuların birleşmesi” diyor. “The Two Sides of Perception” adlı kitabın yazarı olan Robertson şöyle devam ediyor: “Değişik sinestezi tipleri var: bazı kişiler bir harf gördüklerinde aynı anda bir renk algılarlar; bazıları bir ses duyduklarında hemen özel bir tat alırlar: kimileri bir şekil gördüklerinde onu bir kokuyla bağdaştırırlar. Ama genelde sinestezi rahatsızlığı olanlar farklılıklarının farkında değildir. Bu şekilde büyüdükleri için diğer insanların da aynı olduğunu düşünürler. Günün birinde ‘Şu A harfi ne kadar kırmızı’ dediklerinde ve biri onlara harfın renkli olmadığını söylediğinde işin farkına varırlar.”

Sinestezi yaygın bir durum mu?

“Birçok insan zaman zaman sinestetik deneyimler yaşar, bir ses duyduklarında bir tat hissetmeleri veya tam tersi, gibi. Bu her 200-300 kişide görülebilen bir durumdur. Ama gerçek sinestezi ender görülen bir durumdur. Belki her 25-30 bin kişide bir.”

Bir sinestezi hastanın beyninde neler oluyor?

“Son derece normal olan bu beyinde, ilk çocukluk yıllarında oluşan sinirsel bağlantılar bulunuyor. Bu bağlantılar genellikle zamanla yok olur. Doğum anında beynimizde çok sayıda nöron arası bağlantılar vardır, yaşam boyunca kullanacaklarımızdan çok daha fazla sayıdadır bu bağlantılar. Büyüdükçe ve geliştikçe bu bağlantılar ‘budanır’. Sinestetikler hariç. Onların beyninde bu bağlantılar kalır ve o bunları bazen diğer yetenekleri güçlendirmek için kullanır. Mesela; bir gün harflerle sayıları renklerle bağdaştıran bir gençle konuşuyordum. Bir ara bana, ‘Normal insanlar telefon numaralarını nasıl hatırlıyor’ diye sordu. Bunun üzerine o gencin, teleon numaralarını aklında tutmak için renklerden yararlandığı ortaya çıktı.”

Genetiğin bu işte parmağı var mı?

“Sinestezi gen yoluyla geçebilir. Princeton kongresini düzenleyenlerden biri sinestezik ve ailesinde de birçok insan var bu durumda.”

Doğuştan gelen bu bağlantılar beynin hangi bölümünde kalıcı olur?

“Renkgrafi dediğimiz özel sinestezi tipinde beynin temporal Lob (Tabanda yer alır. Duyma, konuşma ve dil gelişimi ile ilgilidir) bölümünü ilgilendiriyor gibi. Pet görüntüleme tekniği ile yapılan deneyler bu bölümün, sinestezikler şekil ve renklere tepki gösteridğinde ayınlandığını gösteriyor.

Bu bir hastalık mı?

“Hayır. Sorun da değil. Birçok sinestetik durumunun düzelmesini istemiyor. Mesela benim bir hastam var, müzik kulağı çok gelişmiş. Ses dürtülerini renklerle bağdaştırıyor. Küçükken senfonik konserlere gidermiş ve görüntülere gerek olmadığını düşünürmüş çünkü her nota farklı bir renkmiş. Böyle bir özelliğe sahip olduğunu bilmediğinden konserin herkes için bir ses, ışık ve renk cümbüşü olduğunu düşünürmüş. Diğer insanlarında sadece onun gördüğü görsel şöleni görmek isteyebileceğini çok geç keşfetmiş.”

Guest cassandra

Güzel açıklama "Auraile6his" teşekkürler.Ayrıca bi yanlışlık yapmışım hisleri gören-duyan-tadını ve kokusunu alan kişiler empath oluyor=) Bu ise parapsikolojik bir olay tabi.Sinestesiz olanlarda daha sık görüldüğünü sanıyorum.Ben bazı duyguların kokusunu alabiliyorum ama maddesel bir koku değil örneğin okul zamanı yani eylülün farklı bi kokusu vardır =) Keskin ama huzur verici esintili bir koku =)

Guest Auraile6his

Dogru , cogru kiside bu oluyor. Anilarin haberciligini temsil ediyor o kokulari duymak . Mesela , kotu bir aniyi hatirlamamiz icin o anki kokuyu yeniden duymamiz yeterli . Eger tekrar eden bu koku isaretleri varsa o yasanan an ile ilgili gecmise donup .Bugunumuzu neyin etkileyecegini anlamamiz gerekiyor.