Jump to content
ymnsyn

Sigarayı Bırakmak için Bir Esma

Recommended Posts

şanaa bizlerle paylaşırmısın ve daha nerlere faydası var acaba.

darısı başımıza kurtulsak bu illetten.

daha önce burda bir arkadaş paylaşmıştı her gün içtiği suya 21 ayetel kürsi okuyup içmiş sigarayı bırakmak için

ben de daha evvel ya murıd esmasını okuyordum bırakmıstım bununla . gunde 100 kez okuyordm. 7-8 ay sonra yenıden basladım. 1 senedır ıcıyordum smdı yenıden denıyorum bırakmayı. 21 ayetel kursı suya okunması seklınde uyguladım. ıcıyorum sureklı bu sekılde suyu. mesela gecen gun ısten ckınca sıgara alacaktım. acayıp ıstek gelmıstı. su sudan ıceyım bıraz cıkısta sıgaramı alırım dedım.suyu ıctıkten sonra yemın ederım eve gıderken unutmusum sıgaraalmayı kihıc aklımdan cıkmayan bırseydı :) bakalımbırakabılecekmıyım bılmıyorum ama bugun 5.gun . ayetel kursı okunmus su ıcıyorum hepsı bu. cok etkılı aklına getırmıyor.

Sigara içerken ki geçen zamanda neler düşünülür?Neler hissedilir?

Negatif düşünceler,vesveseler,evhamlar,boş,yararsız fikirler..

Şeytanların amacı insanların aklını olumsuz,yararsız,boş düşüncelerle oyalamaktır.Ne kadar Allah'ı unuttururlarsa o kadar başarılı sayarlar kendilerini.Yanıbaşında görünmeyen sinsi düşmanlar sürekli sigara iç diye telkin verirler.İradem zayıf diyenler aslında sigaraya karşı zaaf göstermiyorlar.Çünkü sigara da zaafa neden olabilecek yararlı,zevkli tek bir sebep yoktur.Tadı,tuzu,lezzeti olmayan,nahoş bir merettir.

Telkinlere karşı koyacak dirayeti göstermekten kaçınmayın.Sigara en basit telkinlerdendir.

İnsanlar sigarayı anca şu şekilde bırakıyor.

Doktor şart ya ölüm yada hayat seçim senin. 

Rahmetli babam tam dört profesör ile görüştü artık öksürükten uyuyamıyordu sigarayı bıraktı yalnız koah oldu ve sağlıklı beslenme ile 33 yıl yaşadı. 

Eşim de doktor sigarayı bırakmalısın dedi bıraktı. 

Etrafımda sigarayı özendirecek hiç bir şey yok, mürid esması, ayetel kürsi, dualar hatta hatim bile yaptım. 

Yalnız benim düşüncem şu

düşünce ve irade de iş bitiyor. İçmeyeceğim dedin mi bitti. Beyin bitirmeli önce... 

Diğer bir yol ölücen dediğinde de aniden tiksiniyorsun. Bunuda Dr. Demesi lazım tabiki yanında öksürük ve balgam destekli olmalı. 

Sonuç : ben yaklaşık 40 yıla yakın içtim hiç bir Dr. Sigarayı bırak demedi. Dr. Demesi şart sanki. Ben kendim bu sigarada ne buluyorum ki, sağlıklıyım kimse içmiyor özenilecek birşey değil dedim 1yıl oldu sanırım bıraktım. Nefesin düzeliyor, yediğin yemeğin tadını alıyorsun vs.. 

Birde insanların sigara içenleri, sigara ile kabullenmeleri gerekiyor ya sigara ya ben dediğinde iş bitiyor. Ne hikmetse sigara seçiliyor. 

Şimdi diyorum ki yak bir sigara şaka, şaka......