Jump to content
197272

Yoga Yapanlar Dikkat Çok Önemli Hayati Bir Konu Lütfen Bakin.

Recommended Posts

Guest DİLARA

banada enteresan geliyordu zaten

Guest Fenomen64

Mantra söylenmediği,tütsü yakılmadığı takdirde meditasyon ve yoga zararının aksine son derece faydalı ritüellerdir...

Guest mornecef

evet yoga bir budist ibadetidir..çok güzel noktalara temas etmiş arkadaşımız ancak

"Meditasyonun sufizmdeki karşılığı “zikir”dir." ifadesine katılmıyorum.... sufizm deki karşılığı tefekkürdür.. her ikisinde de içe dalma vardır, içe dalarak gücü bulma.. sufizmde marifetullaha ulaşmak(allahı bilmek)

Yoga yapmıyorum, ama çok araştırdım ve makalede belirtilen sonuçlara ulaştığım için yapmadım.. mantra kullanılmadığı müddetçe meditasyon zihni susturma,içe dönme aracı olarak kullanılmasında sakınca görmüyorum..Zira nefes alış verişimizdeki düzen sağlıklı kalmamızı sağlar..

ancak yoga asanalarını (duruşlarını) araştırdığımda her bir asana ve pozun belli çakraları (enerji merkezleri ki bunlar vücudumuzda endokrin sisteminin temel öğeler salgı bezlerinin merkezi olduğu alanlara tekabül eder) bir takım çakraları aktive ettiğini öğrendim.. Şimdi dönüyorum namazdaki duruşlara hayranlıkla ve ibretle bakıyorum.. sadece başın secdeye değmesindeki hikmetler saymakla bitmez..Hipofiz bezini çalıştırması, epifizi aktive etmesi. vs vs..

bu çerveden bakınca islam olan birinin yoga yapmaya ihtiyacı olmamalıdır..

Guest Kodant
evet yoga bir budist ibadetidir..çok güzel noktalara temas etmiş arkadaşımız ancak

"Meditasyonun sufizmdeki karşılığı “zikir”dir." ifadesine katılmıyorum.... sufizm deki karşılığı tefekkürdür.. her ikisinde de içe dalma vardır, içe dalarak gücü bulma.. sufizmde marifetullaha ulaşmak(allahı bilmek)

Yoga yapmıyorum, ama çok araştırdım ve makalede belirtilen sonuçlara ulaştığım için yapmadım.. mantra kullanılmadığı müddetçe meditasyon zihni susturma,içe dönme aracı olarak kullanılmasında sakınca görmüyorum..Zira nefes alış verişimizdeki düzen sağlıklı kalmamızı sağlar..

ancak yoga asanalarını (duruşlarını) araştırdığımda her bir asana ve pozun belli çakraları (enerji merkezleri ki bunlar vücudumuzda endokrin sisteminin temel öğeler salgı bezlerinin merkezi olduğu alanlara tekabül eder) bir takım çakraları aktive ettiğini öğrendim.. Şimdi dönüyorum namazdaki duruşlara hayranlıkla ve ibretle bakıyorum.. sadece başın secdeye değmesindeki hikmetler saymakla bitmez..Hipofiz bezini çalıştırması, epifizi aktive etmesi. vs vs..

bu çerveden bakınca islam olan birinin yoga yapmaya ihtiyacı olmamalıdır..

Öyle güzel dile getirmişsiniz ki çok önemli bir gerçeği.

Emeğinize sağlık bunlar bilinmesi ve daha çok dile getirilmesi gereken çok önemli temel gerçekler.

Guest

gayet güzel yerlere değinmişsiniz...ee her halukarda bireysel bir bakışa sahibiz..bu bakışın ne denli sağlıklı olduğunu görmek için düzgün yorum yapma çabasındayız..

evet bilindiği gibi her dinde mistik ve majikal kuvetlere ulaşanlardan bahsedilmiştir...elbetteki islama uygun bazı metidasyonlar vardır..hem bilinsinki budizimden öncede var olan metidasyon, köken olarak mu ve atlantise dayanır.....iş ki metidasyon ve tüm ezoterik bilimler din ve mezheplere bağlı değildir!..evet bunu anladığımızda ve bilgilendiğimizde, sorunun kökeni çözülecektir...

aksi taktirde kör ve cahil bir mistikçinin bakışıyla-ön yargısı ile ortalık allak bulak olacaktır...bunun için sorunlara kavrayışla yaklaşmak şart..

Guest mornecef
gayet güzel yerlere değinmişsiniz...ee her halukarda bireysel bir bakışa sahibiz..bu bakışın ne denli sağlıklı olduğunu görmek için düzgün yorum yapma çabasındayız..

evet bilindiği gibi her dinde mistik ve majikal kuvetlere ulaşanlardan bahsedilmiştir...elbetteki islama uygun bazı metidasyonlar vardır..hem bilinsinki budizimden öncede var olan metidasyon, köken olarak mu ve atlantise dayanır.....iş ki metidasyon ve tüm ezoterik bilimler din ve mezheplere bağlı değildir!..evet bunu anladığımızda ve bilgilendiğimizde, sorunun kökeni çözülecektir...

aksi taktirde kör ve cahil bir mistikçinin bakışıyla-ön yargısı ile ortalık allak bulak olacaktır...bunun için sorunlara kavrayışla yaklaşmak şart..

katılıyorum size, derin bir kavtayışla yaklaşmak gerek...

Guest begümay
güzel paylaşım olmuş ellerine sağlık :) hiç yoga yapmadım ve yapmayı da düşünmüyorum eğer ki huzur arıyorsam onu namazda bulurum. yogaya harcadığım zamana namaz kılarım daha iyi. insan inandığıdır!yoganın verdiyi "huzur" geçicidir, daha huzurmudur başka bi şeymidir o tartışılır.

geçici huzurların sonunda olabilecek manevi felaketler başta idrak edilseydi bu yollara hiç başvurulmazdı...

umarım insanlar daha da bilinçlenir..

Guest gokhan 61

selam arkadaşlar ben bir müslüman genci olarak eğer ki aklımda varsa allahu teala insan olduğumuz için akılda verdi şükürler olsun.bu açıklamaları yapan kişi ne işlen muhattab olur başka işi yok mu,kaldı ki türkiye elden gidiyor başka konular açılsa konuşulsa daha iyi olmaz mı?acaba maksat ne?yoga yapıyorum evet huzurlu oluyorum,namaz kılıyorum evet huzur buluyorum.mantra söylüyorum huzur buluyorum içeriğini bilmediğim mantra yıda söylesem sorun yok çok güzel toplulukta şarkı söylenmesi,ben ud çalıyorum akrabalarıma ilahi çalıyorum söylüyorum huzur buluyorum yada meditasyon acaba ne anlama geldiğini arkadaş biliyormu onda da huzur buluyorum biraz kürek kemiklerim ağrıyor oda zamanla geçiyor,camiide evde namaz kıldığımda düzenli yoga yaptığım için bütün bedenim açık gevşemiş olduğu için namazımı daha odaklı kılıyorum huzur buluyorum.bu tür yazılar insanları aldatmakla alakalı yoga yapın arkadaşlar namazda kılabilirsiniz o yüce yaratan rabbimiz'le kul'un kendi arasındaki iletişimdir. yoksa plates eğitmeni arkadaş:)yoga'ya sallıyor....

Guest

Aynı konu kaç kere eklendi ki :/ yoga din değildir arkadaşlar. birşey hakkındaki düşüncelerimiz sadece ona bakış açımızla şekillenir neyi nasıl görmek istiyorsak, neyi nasıl anlamak istiyorsak öyle anlıyoruz. Yoga budistlerin kullandığı bir rahatlama yöntemidir adamlar elbette kendilerince kutsal olan rahatlatan kelimeleri kendi dillerince seslendircektir burda telkin niteliği devreye giriyor. Beni rahatlatan sözler ne bana kutsal gelen sözler diyelim ki Allahın adını anmak rahatlatıyor bende anarım ozaman. Yada ben iyiyim ben özelim derim sürekli bu rahatlamamı sağlar böyle yaparım. Yoga teknikleri işte burda devreye giriyor. Bedenin duruş şekilleri, hatta ellerinizin parmakalrına verdiğiniz şekillerin dahi biyolojik etkisi var rahatlamaya. Seslendirdiklerimiz bi konu eklemiştim seslerin etkisine dair. a nın ya da b nin yada herhangi bir sesin o nun ağzımızdan nasıl çıktığını ve organlarımızda nasıl etkiler bıraktığına dair bilimsel açıklamalar içeren bir yazı. Herkes ya kulaktan dolma fikirlerle hareket eder ya da araştırdıkları karşıt görüştür çünkü kendine dayanak ararlar sonra da ben araştırıyorum ben biliyorum işin doğrusu bu diyor. Sen katıldığın yerde insanların tinsel törenleri hoşuna gitmemiş diye çamur atıyorsun. Demek ki küçüklüğünden beri din sana farklı aşılanmış sürekli senin dini yaşayış şekline müdahale edilmiş ondan sende başkalarıının inancına müdahale hakkı görüyorsun kendinde

Yoga teknikleri işte burda devreye giriyor. Bedenin duruş şekilleri, hatta ellerinizin parmakalrına verdiğiniz şekillerin dahi biyolojik etkisi var rahatlamaya. Seslendirdiklerimiz bi konu eklemiştim seslerin etkisine dair

gizdüşüm seslerin etkisine dair mesajının linkini zahmet olmazsa verir misin?

yoga din degildir arkadaslar

bundan kendimize faydalı ne cıkarabılırız onu dusunup bazı kısımlarını alabılırız