Haşhaş Yağının Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar

hashas-bitkisiHaşhaş yağı, haşhaş bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Faydaları yeni yeni keşfedilen haşhaş yağı son zamanlarda en dikkat çeken bitkisel yağlardandır. Özellikle saç ve cilt sorunlarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü haşhaş yağının, saç ve cilt sorunları başta olmak üzere, bir çok sağlık sorununun oluşmasını önceden ekarte ettiği keşfedilmiştir.

Haşhaş yağı, saç ve cilt bakımında kullanıldığında harikalar yaratıyor. Saçların yıpranmasını ve dökülmesini engelleyerek sağlıklı uzamasını sağlıyor. Ciltte ise adeta bir gençlik iksiri etkisi yaratıyor. Ayrıca, içeriğindeki omega6 ve omega 9 yağ asitleri, yüksek orandaki E vitamini sayesinde, vücuttaki doku hücrelerinin yapı taşlarını oluşturup, bağışıklık sistemini güçlendirerek kan dolaşımını düzenliyor.

Haşhaş Yağı Nasıl Kullanılır?

Haşhaş yağı, yarım çay bardağı suyun içine damlatılarak tüketilmektedir. Düzenli tüketildiği taktirde saç sağlığından tutunda mütenevvi hastalıklara kadar yararlı şifalı bitkiler arasındadır.

Hem cilde, hem saça hem de bedene önemli faydaları bulunan haşhaş yağını aşırı kullanmamaya dikkat etmeyi de unutmayın. Çünkü aşırı dozda tüketildiğinde uykulu bir hale sahip olmanıza neden olur ve günlük aktivitelerinizi önler.

Haşhaş Yağının Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar

– Tansiyonu düşürür.

– Rahat bir şekilde uyutur.

– Ağrı kesici özelliği bulunur ve bilhassa da diş ağrılarını dindirir.

– Kabızlığı önler.

– Keyif vericidir.

– Haricen çıbanlara sürülebilir.

– Cildi besler.

– Saçları uzatıp besler.

– Aromaterapide masaj yağı olarak kullanılır.

– Ayrıca bazı hamur işleri, yemekler, salata ve soslara özel aroma katmak için kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here